Rüya Kızlar

8,44

( 7 kişi yorum yaptı )

Rüya Kızlar

(Dreamgirls)

Sinema Filmi

2006

Tam yirmi beş yıl önce, Broadway seyircisini kendine hayran bırakan “Tony Ödülü” sahibi, duygu yüklü müzikal RÜYA KIZLAR, Bill Condon’un yönetmenliğinde bu kez beyazperdede hayat buluyor.
Condon; “RÜYA KIZLAR’ın gala gecesinde ben de seyircilerin arasındaydım ve işte o gece asla unutamayacağınız deneyimlerden biriydi.” sözleriyle özetliyor ünlü Broadway müzikali hakkındaki duygularını ve ekliyor: “ RÜYA KIZLAR’ın orijinal Broadway yapımı, mükemmel oyuncu kadrosu ve Michael Bennett’in efsanevi yönetmenliği sayesinde heyecan verici biçimde sahneye konmuştu. Aradan geçen zaman göz önüne alındığında, sanırım bu konuyu yeniden ele almak mümkün: Siyahi Amerikalıların, 60’larda müzikte gösterdikleri olağanüstü başarının, günümüzde siya h kültürün, müzikte neredeyse çoğunluğu oluşturmasında etkisi olduğunun anlatıldığı hikaye.”
RÜYA KIZLAR film, televizyon, Broadway ve plak dünyasından ödül kazanmış birçok yıldızı bir araya getiriyor. Akademi Ödüllü aktör Jamie Foxx (“Ray”), süper star şarkıcı ve aktris Beyoncé Knowles (“The Pink Panther”) ve en çok izlenen filmlerin yıldızı Eddie Murphy (“The Nutty Professor,” “Dr. Dolittle”) bunlardan birkaçı. Filmde aynı zamanda “American Idol” yarışmasının finalisti Jennifer Hudson da ilk kez seyirci ile buluşuyor. Filmdeki diğer oyuncuları sayarsak; deneyimli aktör Danny Glover (“Lethal Weapon”), Tony Ödüllü oyuncu Anika Noni Rose (Broadway’in “Caroline, or Change” adlı oyunu), Keith Robinson (“Fat Albert”), Sharon Leal (TV-- “Boston Public”), ve tam üç kez Tony Ödülü kazanan usta oyuncu Hinton Battle ( “The Tap Dance Kid,” “Miss Saigon,” “Sophisticated Ladies”).
60’ların başından 70’lerin ortalarına dek süren çalkantılı süreçte geçen RÜYA KIZLAR, umut vaat eden “The Dreamettes” adlı müzik grubunu kuran Effie (Jennifer Hudson), Deena (Beyoncé Knowles) ve Lorrell (Anika Noni Rose) adlarındaki üç kızın yükseliş hikayesini anlatıyor. Hırslı menajer Curtis Taylor, Jr. (Jamie Foxx), bir yetenek yarışmasında keşfettiği kızlara, hayatlarının teklifini yaparak; onlara as sanatçı James “Thunder” Early (Eddie Murphy)’nin yardımcı sanatçıları olmalarını teklif eder. Curtis zamanla kızların görünüşlerinin ve seslerinin kontrolünü ele alır ve halkın büyük ilgisini uyandıran kızların sonunda kamuoyunda, kendi dışavurumlarının ifadesi olan “The Dreams-Rüyalar” ismi ile anılmasını sağlar. Ancak bu kamuoyu ilgisi zamanla Deena üzerine yoğunlaşmaya başlar ve sonunda da daha az ilgi çekici olan Effie’yi tamamen dışa iter. The Dreams, mükemmel bir fenomen olmayı başarmasına rağmen; şöhretin ve zenginliğin, tahmin edebileceklerinden çok daha fazlasına sebep olabilecek bedelleri olduğunu, yeni yeni anlamaya başlayacaklardır.

Ödüller

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (64.Altın Küre Ödülleri-2007)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (64.Altın Küre Ödülleri-2007)

En İyi Film (Müzikal/Komedi) (64.Altın Küre Ödülleri-2007)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (79.Oscar Ödülleri-2007)

Oynayanlar

Jamie Foxx Jamie Foxx Curtis Taylor
Beyoncé Knowles Beyoncé Knowles Deena Jones
Eddie Murphy Eddie Murphy James Early
Jennifer Hudson Jennifer Hudson Effie Melody White
Danny Glover Danny Glover Marty Madison
John Cenatiempo John Cenatiempo
Robert Cicchini Robert Cicchini Nicky Cassaro

Firmalar

UIP (Yapım)
Hasılat 335.033,0 TL
Toplam İzleyici 35.936
Vizyonda Kaldığı Hafta 9 Hafta

Son Yorumlar (7)

aslanşair 19 Ocak 2012 08:47:01

Filmin senaryosu ve castı mükemmel

aslanşair 02 Ocak 2012 08:35:01

Başarılı bir müzikal filmi cast mükemmel

emre84 avatar emre84 24 Nisan 2008 09:17:04

10

Bugüne kadar müzikal türde yapılmış en iyi film

f_ebru_b avatar f_ebru_b 20 Ocak 2008 18:09:01

8

güzel film.ama jamie fox ve eddie murphy olmasa çekilmez.

emre84 avatar emre84 11 Mart 2007 10:13:03

10

Çok iyi bir film

öykücü 25 Şubat 2007 17:35:02

8

çok güzel bir film olmuş.jameı foxx harikaydı.o üç hatunada bayıldım yani.hayallerini gerçekleştirmek için yaptıkları inanılmazdı.ben çok etkilendim.beyonce çok güzel oynamış.tavsiya ederim.

Yandex.Metrica