Elveda Güzelim

8,50

( 1 kişi yorum yaptı )

Elveda Güzelim

(The Goodbye Girl)

Sinema Filmi

1977

Ödüller

En İyi Senaryo (35.Altın Küre Ödülleri-1978)

En İyi Film (Müzikal/Komedi) (35.Altın Küre Ödülleri-1978)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (35.Altın Küre Ödülleri-1978)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (35.Altın Küre Ödülleri-1978)

En İyi Erkek Oyuncu (50.Oscar Ödülleri-1978)

Oynayanlar

Richard Dreyfuss Richard Dreyfuss Elliot Garfield
Marsha Mason Marsha Mason Paula McFadden
Paul Benedict Paul Benedict Mark
Robert Costanzo Robert Costanzo Liquor Store Salesman

Son Yorumlar (1)

serdardemirkiran avatar serdardemirkiran 13 Mart 2017 20:33:42

“Tipin olanlar, tipin olacak kadar seninle kalmıyorlar hiç”
Usta komedi yazarı Neil Simon’un senaryosundan çekilmiş son derece başarılı bir film. Neil Simon’ın çok başarılı olduğu laf oyunlarıyla dolu senaryosu ve baş roldeki Marsha Mason ve bilhassa Richard Dreyfuss’un müthiş keyifli oyunlarıyla bize çok zevkli anlar sunuyor.
Filmin adı olan “Elveda Güzelim” Paula’nın hayatını özetliyor adeta. Önce eşinden, sonra birlikte olduğu erkekler tarafından terk edilmiş, on yaşındaki kızıyla birlikte yaşayan bir kadını oynuyor.
Filmin öyküsü ise sürprizlere pek yer vermeyen, bilindik bir anlatımı olmasına rağmen kendini sonuna kadar kesinlikle sıkmadan zevkle izlettiriyor.
Dansçı Paula McFadden (M. Mason) ve on yaşındaki kızı Lucy (Q. Cummings) evli erkek arkadaşı sinema oyuncusu Tony ile birlikte Manhattan’da yaşamaktadırlar. Kızıyla birlikte alışverişten eve döndüğü bir gün Paula, Tony’nin bıraktığı mektubu görüyor. Tony, İtalya’dan film teklifi aldığını ve onları bırakarak gittiğini belirtiyor mektubunda. Paula büyük bir şok yaşıyor, işsiz ne yapacağını düşünüyor, tek bildiği iş olan bıraktığı dansçılığa ilerleyen yaşına rağmen geri dönmeye çalışıyor. Terslikler bunla bitmiyor Paula için, ev sahibinden Tony’nin gitmeden evi bir başkasına kiraladığını öğreniyor. Elliot Garfield (R. Dreyfuss) adlı bu adam yağmurlu bir gecede, Paula kızıyla birlikte uyurken kapıya dayanıyor. Anahtarı olduğu evin içerden zincirlenmiş olduğunu görüyor. Tartışmalarla geçen bir süre sonunda evi paylaşmaya karar veriyorlar. Elliot’un da bir tiyatro oyuncusu olduğunu öğreniyor Paula. “III. Richard” adlı oyunu sahneye koymak için gelmiştir Elliot Manhattan’a. Ama oyunun yönetmeni Mark (P. Benedict) III.Richard’ı bilindik anlatımın dışında eşcinsel olarak sergilenmesini istemektedir. Elliot olmaz desede, yönetmen direnir ve Elliot’tan “Kral olmak isteyen Kraliçe” şeklinde oynamasını istemektedir rolü. Elliot bu işin fiyaskoyla biteceğinden emindir. Evde ise Paula ile sürekli tartışma yaşamaktadırlar. Arasının iyi olduğu Lucy’de ondan uzaklaşmaya başlar, nedeni onun da diğerleri gibi kendilerini bırakıp gideceği korkusudur. Elliot Paula ve Lucy ile arasını düzeltir, fiyasko ile neticelenen oyun sonrası yeni bir tiyatro grubuna katılır, oyunun başarısı üzerine bir sinema filmi teklifi alır, dört haftalığına Seattle’a gitmesi gerekmektedir. Paula bunu duyunca yıkılır, aynı şeyleri tekrar mı yaşıyorum der, Elliot bu durum karşısında nasıl bir yol izleyecektir.
Film, zamanında 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş; bunlardan En İyi Erkek Oyuncu / Richard Dreyfuss ödülünü kazanmış. Diğer adaylıkları olan
En İyi Film ödülünü Annie Hall’a kaptırmıştı.
En İyi Kadın Oyuncu/Marsha Mason, ödülü Diane Keaton/ Annie Hall’e,
En İyi Yrd. Kadın Oyuncu/Quinn Cummings, ödülü VanessaRedgrave/Julia ya kaptırmışlardı.
Golden Globe’ta 4 ödül 1 adaylık, Bafta’da bir ödül, iki adaylık aldı.
Bu seyircinin hayli beğendiği film 2004 te aynı adla TV filmi olarak Richard Benjamin yönetiminde, JeffDaniels, Patricia Heaton ve Hallie Kate Eisenberg in oynadıkları yeniden bir çevrimi yapıldı, ama sadece bu ilk filmi hatırlatmaktan öteye gidemedi.
Film, pek dış mekana yer vermeyen, daha çok kapalı mekanlarda geçen ama seyir tadını ve çekiciliğini kaybetmeyen bir yapım. Filmin çekildiği dönemde oyuncuların gerçek yaşlarıda rollerine tam uyuyordu. 1947 doğumlu Dreyfuss 30 yaşındaydı, 1942 doğumlu Marsha filmdeki Paula gibi 35 indeydi, küçük Lucy’yi oynayan 1967 doğumlu QuinnCummings 10 yaşındaydı.
Film, ilgi çekici replikler de içeriyor; Elliot kavga ettikleri bir an Paula’ya“Şimdi beni dikkatli, çok dikkatli dinler misin… bu seninle son konuşmam olabilir. Bu dünyadaki herkes senin muhteşem vücudunun peşinde değil, hanımefendi. Her şeyden önce o kadar da muhteşem değil. İdare eder ama beni geceleri uykusuz bırakacak kadar muhteşem değil. Çok güzel olduğunu da düşünmüyorum. Arada bir gülümsesen belki işe yarar ama inançlarına aykırı bir şey yapmanı da istemem” diyor. Paula’nın“Yaşamak ne güzel bir şey” duygusundan nefret ediyorum”sözü, Elliot’un Paula’ya“Ne kadar seversen sev, benim seni sevdiğimin binde biri kadar olamaz” ve “Nasıl oluyor da 147 IQ lu bir adamı salyaları akan bir aptala dönüştürebiliyorsun?” sözleri akılda kalıyor.Oyuncuların mükemmel oyun verdiği filmde Mason terk edilen orta yaş ve yaşlılık korkusunu hisseden Paula’yı son derece incelikle ve çok başarılı oynuyor. Dreyfuss ise filmin lokomotifi çok çok iyi, ters giden oyun sonrası sarhoşluğu, gece klübündeki bodygardlığı, Paula ile sokakta yaşadıkları soygun olayı gibi eğlenceli sahnelerde müthiş. Filmin küçük kızı Lucy ise “büyümüşte küçülmüş” havasına büründüğü sahnelerde ettiği laflarla bizlere hayli tebessüm ettiren anın yaşanmasına sebep oluyor. Beğeneceğinize inandığım 70 li yılların bu en başarılı duygusal komedi filmlerinden olan ve çok iyi oyunculuklar barındıran “Elveda Sevgilim” i kaçırmayın izleyin derim.

Yandex.Metrica