Brazilya

8,09

( 3 kişi yorum yaptı )

Brazilya

(Brazil)

Sinema Filmi

1985

Oynayanlar

Jonathan Pryce Jonathan Pryce Sam Lowry
Robert De Niro Robert De Niro Archibald Tuttle
Katherine Helmond Katherine Helmond Bayan Ida Lowry
Ian Holm Ian Holm Bay M. Kurtzmann
Bob Hoskins Bob Hoskins Spoor
Michael Palin Michael Palin Jack Lint
Ian Richardson Ian Richardson Bay Warrenn
Peter Vaughan Peter Vaughan Bay Helpmann
Kim Greist Kim Greist Jill Layton
Jim Broadbent Jim Broadbent Dr. Jaffe
Charles Mckeown Charles Mckeown Harvey Lime
Don Henderson Don Henderson Maria Guard

Ekip

Diğer Greg Powell (Dublör)

Son Yorumlar (3)

Sessiz_Fırtına avatar Sessiz_Fırtına 16 Temmuz 2012 03:07:07

filmin ilk yarısı güzeldi de adam kızı kaçırdıktan sonrası -yani son 45 dk. sı - bence çok gereksiz konulmuş. direkt finale bağlasalardı hem filmin süresi uzun olmazdı hem de daha keyifli olurdu. zekice bi filmdi. Robert de Niro BORUCU rolündedir. (f ilmde kablo yerine borular vardır.)

kizilprenses avatar kizilprenses 11 Şubat 2010 21:22:02

Film, George Orwell’in meşhur romanı 1984’den esinlenmiş. O yüzden de filmin adı son zamana kadar hep ‘1984 Buçuk’ olarak geçmiş. Terry Gilliam ‘Balıkçı Kral’ ve ‘12 Maymun’ gibi oldukça tanınmış filmle rin de yönetmeni. Her an terör saldırısı altında hayatlarına hiçbir şey olmamış gibi devam eden, bürokrasi, kurallar, belgeler, kağıtlar yığını içinde boğulmuş, kurulmuş saat gibi yaşayan zavallı insanlar ülkesine hoş geldiniz. Bu ülkede yönetim yanlışlıkla Tuttle yerine Buttle isimli bir vatandaşın peşine düşebilir mesela. Bir gün bakmışsınız güvenlik güçleri evinizin salonunda sizi terörist diye içeri atıp öldürebilirler sorgusuz sualsiz… Hata anlaşılınca da parayla durumu kapatmaya çalışabilirler. Bu durum size de çok tanıdık mı geldi. Film sistemi bürokrasinin hantallığını fantastik öğelerle sıkmadan çok keyifli anlatmış.Adamımız Sam bu ülkede zavallı bir memur. Sıkıcı bir hayatı ve fantastik düşleri arasında yaşayan biri. Onun hayatı üzerinden bu ilginç hayali ülkede yaşanan saçmalıklara şahit oluyoruz. Her sahnede her diyalogta ince alaycı eleştiriler, göndermeler var. Kostümler dekorlar bile bu göstermeci eleştirel tavra hizmet ediyor. Filmin en güzel sürprizlerinden biri de oyuncu Robert De Niro. Kendisini şimdiye kadar hiç alışık olmadığımız fantastik bir film içinde başıboş gezen devrimci bir tamirci olarak görüyoruz.Robert De Niro, bazen bir boruyu tamir etmek için bazen de Sam’i kurtarmak için bir anda bir kahraman edasıyla belirip yine örümcek adam misali bir iple salınarak ortadan kayboluveriyor.Baskıcı, teröre bulaşmış, sıkıcı devlet sistemlerini eleştiren birçok film yapıldı ( V for Vendetta gibi) bu türü sevenlere içindeki ince mizah anlayışı, absürd kişi ve olayları, tamamen fantastik öğeleriyle diğerlerinden ayrılan bu filmi de kaçırmamalarını kesinlikle öneririm.

nerkn 09 Kasım 2006 19:49:11

10

1984 gibi bir film. Etkileyici ve sarsıcı. Filmden bitmiş bir halde bıraktı.


Geleceğin dünyasındayız. Herşey düzenli, (1985 yılının kurgusunda) süper bilgisayarlar vs. Adamımız her gece rüyasında farklı bir fizikle kanat takıp uçuyor, ve bir ka dın ondan yardım istiyor. O bir şekilde yardım edecekken uyanıyor. Adalet bakanlığında çalışıyor, bildiğimiz devlet dairesi, bir örgüleri eksik.

Film asıl, bir adam yanlışlıkla yakalandığında başlıyor. Bakanlık durumu örtüyor, çünü hata yapmaz, evini adamı yakalamak için deldikleri haksızlıklara dayanamayan asi komşu kız işin üstüne yürüyor. Kız yanlışlarını bularak devleti şüphe altında bırakacak. Bu da bir suç. Adamımız bu kızın rüyasında gördüğü kızı karşısında olduğunu anlayınca vaz geçirtmek üzere harekete geçiyor. Kız bunu atıyor savıyor ama bir türlü bu vazgeçmiyor uyuz, pısırık, kısa devlet memuru.

Adalet sisteminin, rüyaların ve gerçeklerin, geleceğe olan inancın kara filmi.

Yandex.Metrica