Geceyarısı Ekspresi

4,14

( 15 kişi yorum yaptı )

Geceyarısı Ekspresi

(Midnight Express)

Sinema Filmi

1978

Amerikalı öğrenci Billy Hayes uyuşturucu alışkanlığını Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretinde de sürdürmeye kalkınca yetkililer tarafından gözaltına alınır. Bundan sonra ise Hayes'ın zorluklarla dolu hapishane günleri başlar...

Ödüller

En İyi Senaryo (36.Altın Küre Ödülleri-1979)

En İyi Özgün Müzik (36.Altın Küre Ödülleri-1979)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (36.Altın Küre Ödülleri-1979)

En İyi Film (36.Altın Küre Ödülleri-1979)

En İyi Özgün Müzik (51.Oscar Ödülleri-1979)

En İyi Uyarlama Senaryo (51.Oscar Ödülleri-1979)

Daha Fazlası

Son Yorumlar (15)

enigmacuture avatar enigmacuture 08 Kasım 2018 00:17:32

9

sürekli kötülenen müzikleri giorgio moroder gibi bkr efsane tarafından yapılmış harika film.

performer avatar performer 03 Eylül 2018 23:25:19

bu arada filmin başrol oyuncusu Brad Davis film çekildikten 13-14 yıl sonra 1991 yılında ölmüş.

performer avatar performer 03 Eylül 2018 23:13:05

filmi ilk defa 1990'lı yıllarda HBB tv kanalında izlemiştim aradan nerdeyse 30 yıl sonra izliyorum ve bu son izleyişimdir diye düşünüyorum. film sadece bir sinema filmi olarak bakıldığında etkileyici ilginç bir film fakat süresi uzun... ama filmde be ni rahatsız eden en önemli şey tuvalette fatih sultan mehmet ve mustafa kemal atatürk resimlerinin türk bayraklarıyla birlikte duvarda asılı olmasıdır gerçekte bu sadece kamu binaları ve okullarda asılı olur tuvaletlerde olmaz...işte türk düşmanlığının zirve yaptığı yerler bu sahnelerdir evet bizler milliyetçi insanlarız fakat bu kadarda abartı olmaz. evet mizahta abartı güldürür ama dramda abartı duygu sömürüsü olur bence bu filmde aşırı duygu sömürüsü yapılmış. ayrıca filmde türk karakterlerini oynayan yabancı oyuncular çok suratsız ve meymenetsizler tamam diyelim işkence yapan polis acımasız sert bir tip hakim vede savcılarda hiç mi babacan temiz yüzlü olmaz yani bu açıdan hiç gerçekçi değil. cast anlamında yan rollerin seçimi açısından da başarısız bir film.

Revorse avatar Revorse 07 Mayıs 2011 19:03:05

Yaşanılmış gerçek bir olayı,gerçekten uzak sınırötesi bir şekilde yayınlayan bir film.Tabiki doğru yanları var;hapisane sahneleri,adalet sistemi atıfı ve bazı sahneler çarpıcı ama gerçek..Fakat ülkemizi karanlık bir dünyamış gibi göstermek,yemekleri, insanları küçümsemek,filmde oyanayan yağ tulumu insan azmanlarını Türk insanıymış gibi aksettirmek filmin karalayıcı yönlerinden sadece bazıları.Dönem olarak politik buhran içinde olduğumuz malum yıllarda çekilmiş olması daha da büyük sıkıntı yaratmıştı.Herşeye rağmen  Billy Hayes Rolü: rolündeki genç delikanlının oyunu güzeldi.Ayrıca her şey bir yana film müzikleri zaten harika.Giorgio Moroder müziğin hakkını vermiş Chase ve Theme From Midnight Express gibi film müziklerini sinemamıza kazandırmış.Filmden şikayetçiydik belki,ama müziklerini yeşilçam da sıkça kullandığımız gerçeğini de unutmamak lazım...

tugrulacar 14 Mayıs 2010 12:35:05

Film iğrenç ötesi Oliver Stone ve Alan Parker utanmadan bi de Türkiye'ye geliyorlar. Geçenlerde Cnn de Oradaydım belgeselinde Billy Hayes i hapishaneye götüren olayı anlatan polis memuru Engin Elçi'yi izledim adam ''Billy Hayes Türkiyeye gelsede kend isiyle açıkça yüzleşsek'' diyor. Bu belgeseli mutlaka izleyin.

afarikan avatar afarikan 02 Eylül 2009 18:14:09

5

Filmde türkçe konuşan oyuncuların bu denli türkçeyi kötü kullanmaları düşündürücü.film aslında normal koşullarda olunabilirlik düzeyini taşıyor mahkeme sahnesinde özellikler Türkler için kullandığı ifade üzücü ama bu hapis edildiği için söylenen sözl er keza başka bi ülke içinde söylenebilirdi bu film Türkleri kötü gösteremez  belki haklılık payı vardır bugün bile biz adalet sistemimizden yer yer şikayet etmiyor muyuz ama bu  şekilde genel bi karalamaya gitmeyi göstermemeli.Gelmiş geçmiş bi filmdir çok takılmamak lazım bence..

Yandex.Metrica