Ölümsüz

8,57

( 4 kişi yorum yaptı )

Ölümsüz

(Z)

Sinema Filmi

1969

Liberal bir politikacı olan Yves Montand,barış savunucularının gösterisinde devletin sağ kanadının organize ettiği bir suikaste kurban gider.Cinayetin hemen arkasından devlet ve ordu görevlilerinin yaptıkları tek şey,olayı örtbas etnek için gerekli delilleri ortadan kaldırmaktır.Fakat prosedür gereği açılan davaya atanan savcı,olayın derinlerine indikçe karşılaştığı akıl almaz gerçeklerle yılmadan tıpkı bir dedektif gibi araştırmasına devam eder.Ama bu araştırma sırasında karşısına engeller,devletin içinde tahmininden de derin makamlardan gelecektir.Yazan:Sylvester Stallone

Ödüller

Jüri Özel Ödülü (22.Cannes Film Festivali-1969)

En İyi Erkek Oyuncu (22.Cannes Film Festivali-1969)

En İyi Yabancı Film (27.Altın Küre Ödülleri-1970)

En İyi Yabancı Film (42.Oscar Ödülleri-1970)

Son Yorumlar (4)

mkurtsen avatar mkurtsen 20 Haziran 2010 00:13:06

10

Ölümsüz , fransız sermayesi ve fransız oyuncularla fransızca çekildiği halde bir Yunan filmi gibi. Filmi Yunan asıllı yönetmen Costa Gavras çekmiş. Konu  Kavala'lı yazar Vassilis Vassilikos'un romanından alınmış. 1963 yılında sol eğilimli  hukukçu pr ofesör Gregorios Lambrakis'in Selanık'te bir suikasta kurban gitmesiyle kesintiye uğrayan Yunan demokrasisinin durumunu gözler önüne seriyor. Gavras bu politik dramı  ile kendisine uluslarası film çevrelerinde sağlam bir yer ediniyor.   

raskolnikov19@hotmai 07 Aralık 2009 00:00:12

10

harikaydı!yapıldığı dönemi ve yönetmenin  söylemek istediği sözü  göz önünde bulundurusak bir başyapıt olduğunu görebliriz.oscar alması onu ölümsüz kılmış...siyasi içerikli film seyretmeyi ,tarih ve devlet kavramları ekseninde araştırma yapmayı seven herkeze filmi izlemesini tavsiye ederim!

emre84 avatar emre84 16 Haziran 2008 12:16:06

Çok iyi bir film

Sylvester Stallone avatar Sylvester Stallone 03 Haziran 2008 21:04:06

10

LİBERAL BİR POLİTİKACI OLAN(KENDİSİ MİLLETVEKİLİDİR) BARIŞ SAVUNUCULARININ GÖSTERİSİNDE DEVLETİN SAĞ KANADININ ORGANİZE ETTİĞİ BİR SUİKASTE KURBAN GİTMİŞTİR..CİNAYETİN HEMEN ARDINDAN DEVLET VE ORDU GÖREVLİLERİNİN YAPTIKLARI TEK ŞEY,,OLAYI ÖRT BAS ETM EK İÇİN GEREKLİ DELİLLERİ ORTADAN KALDIRMAKTIR..FAKAT PRODESUR GEREGİ AÇILAN DAVAYA ATANAN SAVCI,OLAYIN DERİNLERİNE İNİLİNCE KARŞILAŞTIGI AKIL ALMAZ GERCEKLERLE YILMADAN TIPKI BİR DEDEKTİF GİBİ ARAŞTIRMASINA DEVAM EDER..AMA BU ARAŞTIRMA SIRASINDA KARŞISINA ÇIKACAK ENGELLER,DEVLETİN İÇİNDE TAHMİNDEN DE DERİN MAKAMLARDAN GELECEKTİR.SON DERECE POLİTİK BİR FİLM..

Yandex.Metrica