Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Arka Sokaklar (Mean Streets)vitruvian

28 Şubat 2015 10:43

Amerika Martin Scorsese'yi bu filmle tanımıştır. Ustanın ilk filmlerinden biri ve daha sonra çekeceği suç filmlerindeki epik anlatım ya da Taxi Driver'da bolca bulunan alt metin zenginliği yok. Ama harika müzik kullanımı yerli yerinde. Eksikleri de yok değil, hikayenin belirgin bir fikri yok,anlatmak istediği biraz flu kalıyor dolayısıyla. Ama yine de Scorsese'nin ileride nasıl bir yönetmen olacağını belli ettiği birçok sahne mevcut. Robert De Niro'yla ortaklığının başladığı film olduğu için de ayrıca önem arz ediyor. New York mafyasının alt düzeylerinde kendilerine yer edinmeye çalışan iki sokak kabadayısının dramatik öyküsü. Gangsterlerin hükmettiği bir ortamda büyüme ve bu ortama uyum sağlama üzerine yapılmış başarılı bir film. Amcasının haracını toplamakla uğraşan filmin iki kahramanından Keitel tam bir gerçekçi, De Niro ise kendini çevreleyen gerçeklerden çok mafya filmlerinden etkilenen çılgın bir romantik. Öykü sağlam ve alışılmışın ötesinde ama onu özel kılan Scorsesenin bu öyküyü ustaca içine yerleştirdiği ortam ve karakterleri çevreleyen ufak tefek suçlar, anlık şiddet, can sıkıntısı ve küçük zevklerden oluşan atmosfer. Stilize edilmiş hiçbir şey yok, şiddet sahneleri de doğal, adeta sıradan. Bence o dönemin bağımsız filmlerinden,o dönemin suça bulaşmış amerikan caddelerini iyi resmediyor, bu bakımdan gerçekçi bir çizgi katmış filme Scorsese.

Cevap Yaz

Haqan

28 Nisan 2013 14:58

Çok elle tutulur bir konusu ve iyi bir finali olmamasına rağmen Harvey Keitel ile Robert De Niro'nun gençliğini izlemek apayrı bir değer. Filmi, alışık olduğumuz italyan mafyası ekseninde dönen Scorsese filmi zannediyorsunuz ama içerisinde daha farklı temalar var. Aksine mafya konusunda kahramanların pek de başarılı olduğu söylenemez.. Kendi adıma beğendim.

Cevap Yaz

Sessiz_Fırtına

18 Temmuz 2012 14:43

de niro ve scorsesse ortaklığının başlangıç noktasını teşkil eden, izlemeden "kötü veya sıkıcı olma ihtimali vermediğim" ama beklediğimide alamadığım bi film. yer yer sıkan sahneler, bilindik bir konu ve sadece de Niro nun performansından başka pek bişey bulamadığım bi film oldu. ben daha tozkoparan bi film bekliyodum.

Cevap Yaz

şarlo

5 Eylül 2008 17:39

"Günahlarının bedelini sokaklarda ödersin,kilisede değil."

Cevap Yaz
Yandex.Metrica