Cehennem Çiçeği

8,31

( 5 kişi yorum yaptı )

Cehennem Çiçeği

(The Black Dahlia)

Sinema Filmi

2006

James Ellroy’un kitabından
15 Ocak 1947'de, Los Angeles'da boş bir arsada, işkence edilerek öldürülmüş genç ve güzel bir kadının cesedi bulunur. Kurban, gazete manşetlerine Siyah Dalya olarak geçmiştir ve ölümü Kaliforniya tarihinin en büyük insan avını başlatır.
Bucky Bleichert ve Lee Blanchard kendilerini Siyah Dalya soruşturmasının tam ortasında bulurlar: İki polis, iki sert erkek, iki arkadaş ve aynı kadına aşık iki rakip. Ancak Siyah Dalya ikisinin de takıntısı haline gelecektir. Hayatıyla ilgili her şeyi bilmek, katilini yakalamak ve ona ölümünde bile sahip olmak isteyecekler, araştırmaları onları savaş sonrası Hollywood'unun karanlık yüzüne, ölü kadının hayatının ve ölümünün derinliklerine götürecektir
Los Angeles 1947. Polis bonolarına olan desteği arttırmak için Los An geles polis departmanı, “Mr. Fire” ve “Mr. Ice” takma isimlerine sahip iki polis, genç idealist BUCKY BLEICHER ve sinik LEE BLANCHARD arasında bir boks maçı düzenler. Dövüşten sonra, Fire ve Ice partner olurlar. Kendilerini bir devriye sırasında, korkunç bir cinayet sahnesinin ortasında bulurlar.
Gelecek vaat eden yıldız ELIZABETH SHORT, suratına bir palyaço maskezi kazınmış, iç organları dışarı çıkartılmış ve ikiye kesilmiş olarak terkedilmiş bir alanda bulunur.
Lee, büyük bir davayı çözmek ve bunun getireceği şöhret umutlarıyla heyecanlanır. Soruşturmaya atanması için başvuruda bulunur. Bucky cinayet yüzünden kendini çok rahatsız hisseder ve öldürülen kadına karşı güçlü bir empati geliştirmeye başlar. Lee, yanlış giden bir tutuklama sırasında Bucky’nin hayatını kurtarır. Bucky kendini Lee’ye karşı borçlu hisseder ve ortaklıkları, bir tek engel dışında dostluğa dönüşmeye başlar: Lee’nin, karanlık bir geçmişe sahip hazır cevap kız arkadaşı KAY. Bucky’nin Kay’e karşı olan duyguları gittikçe platonikleşirken, kız da onun cesaretini kırıcı hiç bir davranış göstermez.
Elizabeth Short’un yıldız olarak oynadığı geyik bir film gösterilir. Cinayet hikayesi tam bir medya cümbüşü haline gelir ve gerçek anlamında düzinelerce adam, cinayeti kendilerinin işlediklerine dair yaygara kopartırlar. Hırslı D.A. ELLIS LOWE bu durumu seçimleri kazanmak için bir fırsat olarak görür ve halkın tepkilerine destek çıkar; Elizabeth Short’a “Cehennem Çiçeği” ismini takar.
Bucky ipuçlarını kullanarak kendisi bir araştırma yapmaya karar verir ve bu onu seçkin LINSCOTT ailesinin kızı, seksi ve çekici MADELINE ile karşılaştırır. Maddy, San Fernando Vadisi’ndeki lezbiyen barlarda takılırken, Elizabeth Short ile de karşılaşmış bir kişidir. Bucky, Maddy ve Elizabeth arasındaki çarpıcı benzerliği farkettiğinde, belalı bir durumun içinde olduğunu anlar ve Maddy’de bu durumu kendi avantajına çevirmek için elinden geleni yapar. Zengin kızın Bucky’yi gittikçe daha fazla itibarını yitiren ailesinin aşağlık hayatının içine çekmektedir.

Oynayanlar

Josh Hartnett Josh Hartnett Dwight
Scarlett Johansson Scarlett Johansson Kay Lake
Aaron Eckhart Aaron Eckhart Leland
Hilary Swank Hilary Swank Madeleine Linscott
Mia Kirshner Mia Kirshner Elizabeth Short
John Kavanagh John Kavanagh Emmett Linscott
Fiona Shaw Fiona Shaw Ramona Linscott
Victor Mcguire Victor Mcguire Bill Koenig
Gregg Henry Gregg Henry Pete Lukins
Rose McGowan Rose McGowan Sheryl Saddon
Brian De Palma Brian De Palma
Arzu Doğan Arzu Doğan Hilary Swank Seslendirmesi
Barış Özgenç Barış Özgenç Josh Hartnett Seslendirmesi

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 226.477,5 TL
Toplam İzleyici 24.562
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (5)

baran34 avatar baran34 07 Temmuz 2015 23:53:29

6

Scarface ve Görevimiz Tehlike filmlerinin yönetmeni B. DePalma bu yapımda iyi bir konu nasıl heder edilirin örneğini veriyor. Oysa Elizabeth Short'un gerçek yaşamında uğradığı katliam Testere serisini gölgede bıraktıracak türden bir konuydu. Kadro d a fena sayılmaz. Aaron Eckhart en olgun oyunculuğunu oynadığı dönemlerden kalma bir film. Ama bir dönem filmi olarak; kostümleri, arabaları ve caddeleri ile 1946 yılını iyi yansıtmışlar. Bu filmi anlamak için Mia Kershner'in canlandırdığı Elizabeth Ann Short'un yaşamının trajik bir sonla nasıl noktalandığı konusunu okumak gerekir. The Black Dahlia kitabından uyarlama olması ve yapımın kurgu ile senaryolaştırılması aşamasında gerçeklerden sapması normal. Film daha iyi olabilirdi. Evinden kaçıp artist olacam ümidiyle Holywood'a akın eden genç ve güzel bir bayanın ibretlik hikayesi için de olsa izlemekte fayda var.

periL 15 Nisan 2009 17:35:04

hem 1940'lar, hemde gizemli polisiye ikisi bir arada gerçekten merak uyandıran bir senaryo.günümüzde 1970'lere kadar herhangi bir yılı yada o yılın olayını yada olaylarını  anlatmak kesinlikle çok önemli.

cerenim9 avatar cerenim9 29 Nisan 2008 21:41:04

karmaşık ama güzel bi filmdi.. en azından basit filmlerin yapılmasından şikayetçi olanların izleyebileceği türden...scarlett johanson'ı ve josh hartnett'i çok beendim

f_ebru_b avatar f_ebru_b 20 Ocak 2008 21:52:01

10

ben çok beyendim.ayrıca hilary swank'lı her film çok güzeldir.ama ona daha farklı roller yakışıyo.

erakman avatar erakman 18 Şubat 2007 09:52:02

6

Anlaşılması gercekten güç bir film.HİLARY SWANK bence beklenenı verememiş.İnsan izlerse bişey kazanmaz fakat izlemez de bişey kaybetmez.

Yandex.Metrica