23 Numara

7,55

( 29 kişi yorum yaptı )

23 Numara

(The Number 23)

Sinema Filmi

2007

23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey), bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha (Virginia Madsen) ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le (Logan Lerman) geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır.

Kitap, Walter’a Agatha tarafından doğumgünü hediyesi olarak verilmiştir ve konu aldığı tüyler ürpertici ve gizemli cinayet, karanlık ve tuhaf biçimde adeta Walter’ın hayatını yansıtırmışçasına anlatılmaktadır. Kitaptaki ana karakter olan dalgın dedektif Fingerling’in (onu da Carrey canlandırıyor) hayatı, Walter’ın kendi geçmişini ç ağrıştıran anlarla doludur. Kitabın dünyası canlanmaya başladıkça, Walter onun en korkunç ve kışkırtıcı bölümünün girdabına kapılmaya başlar: Fingerling’in 23 sayısının gizli gücüne duyduğu saplantısına.

Bu saplantı kitaptan yayılıp, Walter’ı kontrol etmeye başlar. Hayatında her yerde bu sayıyı görmektedir ve Fingerling’le aynı korkunç suçu, yani bir cinayet işlemeye mahkum olduğuna inanmaya başlar. Kabus gibi hayaller Walter’ın aklını esir alır. Bu hayallerde karısı ve aile dostları Isaac French’in (Danny Huston) başına korkunç şeyler gelmektedir. Bu durumda Walter’ın kitaptaki gizemleri çözmek için umutsuzca çırpınmaktan başka şansı kalmaz.

Eğer 23 sayısının ardındaki gücü çözebilirse, geleceğini de değiştirebilecektir.

New Line Cinema’nın Contrafilm/Firm Films yapımı son filmi, Fernley Phillips’in orijinal senaryosuna dayanan 23 Numara adlı bir psikolojik gerilim. Joel Schumacher’ın (“Phone Booth/Telefon Kulübesi”, “8MM”, “Falling Down”) yönettiği filmin başrolünde Jim Carrey yer alıyor. Beau Flynn ve Tripp Vinson’ın (“After the Sunset”, “The Exorcism of Emily Rose/Şeytan Çarpması”) yapımcılığını üstlendiği filmin yönetici yapımcıları Mike Drake, Toby Emmerich, Richard Brener, Keith Goldberg, Brooklyn Weaver ve Eli Richbourg, ortak yapımcısı Fernley Phillips, yapım asistanı ise Linda Fields Hill.

Oynayanlar

Jim Carrey Jim Carrey Walter Sparrow/Fingerling
Virginia Madsen Virginia Madsen Agatha Sparrow/Fabrizia
Logan Lerman Logan Lerman Robin Sparrow
Danny Huston Danny Huston Isaac French/Dr. Miles Phoenix
Patricia Belcher Patricia Belcher Dr. Alice Mortimer
Lynn Collins Lynn Collins
Rhona Mitra Rhona Mitra Laura Tollins
Aydoğan Temel Aydoğan Temel Jim Carrey Seslendirmesi
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Türkçe Seslendirme
Fatih Özacun Fatih Özacun Türkçe Seslendirme
John Fink John Fink

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 2.009.876,0 TL
Toplam İzleyici 253.761
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (29)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 08 Haziran 2015 16:11:18

7

Jim carrey in ciddi roldede iyi bir performans gösterdiği film gizemini yarısında belli etsede yinede türünün iyi bir örneği gerilim ve gizemin iyi harmanlandığı film izlmeye değer iyi bir film.

yorgun85 avatar yorgun85 14 Temmuz 2012 14:09:07

9

Açıkçası filmin başında çokta birşey beklemediğim halde, giderek gözümde devleşen bir yapım oldu. Olayların akışı ve bağlantılar bence çok iyi kurulmuş. Filmseverler mutlaka izlesin

n.emir avatar n.emir 08 Ağustos 2010 16:07:08

takıntıların insanları ne hale getireceğini anlatan çok güzel bir film.herkese tavsiye ederim ancak sonunda paranoya oluşturmamak koşuluyla:) 

rasim78 avatar rasim78 05 Mayıs 2010 00:42:05

10

ya filmi izlerken saate baktım12:35  yani 35-12 :23  ciddi bir şekilde paranoya oluşturan bir film.

zindan58 avatar zindan58 05 Mart 2010 02:00:03

Uzun zaman önce izlediğim bu jim carrey filmi, kurgusu yönünden başarılı..Filmimiz, esas adamımızın bir şekilde unuttuğu geçmişinin yeniden karşısına çıkmasında düğümleniyor...yada başka bir deyişle;bir intihar öncesi yazılan son mektubun, bir çeşit hatıra defterine dönüşmesiyle karşımıza çıkıyor...bir sahaftan alınan bu kırmızı yüzlü kitap, bir saplantının hikayesi... 23 Numara...Filmin sonunda şaşırıyorsunuz,bunu sevenler izlemediyse ilk fırsatta görmeliler...ve izleyen herkes kendi hayatında 23 numarayı bulacak, tuhaf olan da bu...benim karşıma bir takvimin ilk yaprağı olarak çıkmıştı, inanın ürperiyorsunuz:)))

seda_neşe avatar seda_neşe 23 Eylül 2009 04:41:09

10

İzlerken merak uyandıran sürükleyici sonunda çok şaşırtan  bir film süper  jim carrey yine çok güzel bir performans sergilemiş jim carrey seni çok seviyorum süpersin

Yandex.Metrica