Cyrano de Bergerac

8,00

( 7 kişi yorum yaptı )

Cyrano de Bergerac

(Cyrano de Bergerac)

Sinema Filmi

1990

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Kuzini Roxane'a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu kompleks yüzünden dile getirememiştir. Cyrano'nun emrindeki yeni yetme yakışıklı silahşör Christian da Roxane'a aşıktır; ne var ki aşkını Roxane'ı etkileyecek kadar güzel kelimelerle ifade edemeyeceği için suskun kalır. Roxane ise Christian'ı görüp beğenir ve bir ağabey olarak bildiği Cyrano'dan bu genç adamla irtibatlarını sağlamasını rica eder. Cyrano, duygularını perde arkasından olsa da Roxane'a bu yakışıklı silahşör aracılığıyla aktarabilmek için, Christian'a değişik bir öneride bulunur: Cyrano bütün aşk mektuplarını yazacak ve ikili buluşmalarda suflör (fısıldayıcı) görevini üstlenecektir. Bu şekilde g elişen ilişki, silahşörlerin cephe emri almasıyla yeni bir boyut kazanır. Roxane ve Christian, birlik cepheye doğru yola çıkmadan hemen önce acilen evlenirler. Cyrano, Roxane'a Christian'ı koruyacağına söz verir. Cyrano Christian'ı korumakla kalmaz; onun ağzından her gün Roxane'a iki mektup yazıp, cephe gerisine kendisi götürür. Ayrılığa ve mektuplardaki hislerin gücüne dayanamayan Roxane, cepheye gelmek üzere yola çıkar. Aynı gün, Christian Cyrano'nun kendisinden habersiz Roxane'a mektup yazdığını farkeder ve bu aşkı Roxane'a itiraf etmesini ister. Christian bir mermi ile yaralanır; ölümü Roxane'ın kollarında olacak ve mektubun üzerinde Cyrano'nun gözyaşları ve Christian'ın kanı yeralacaktır. Cyrano sırrını saklamaya karar verir. Roxane manastıra kapanma kararı alır. Eser, yıllar sonra Cyrano'nun Roxane'ın kollarında aşkını nihayet açıklaması ve hayata gözlerini yumması ile son bulur.

Ödüller

En İyi Erkek Oyuncu (43.Cannes Film Festivali-1990)

En İyi Yabancı Film (48.Altın Küre Ödülleri-1991)

Oynayanlar

Gérard Depardieu Gérard Depardieu Cyrano De Bergerac
Anne Brochet Anne Brochet Roxane
Vincent Perez Vincent Perez Christian de Neuvillette
Jacques Weber Jacques Weber Comte De Guiche
Roland Bertin Roland Bertin Ragueneagu
Louis Navarre Louis Navarre The Bore
Sandrine Kiberlain Sandrine Kiberlain Rahibe Colette

Son Yorumlar (7)

coolgirl avatar coolgirl 27 Kasım 2013 17:59:34

10

Non, Merci...İstemem eksik olsun... Edmond rostand ın ölumsuz tiradı...

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 12 Mayıs 2010 02:36:05

8

Gérard Depardieu'nın ödül almayı hak edecek kadar iyi oynadığı,müthiş şiirselliği,harika romantizmi,sergilediği onursal dik duruş ve akıcı kurgusu ile kesinlikle izlenmeyi hak eden bir film.Özellikle günümüzün aşk filmi senaristlerinin dikkatle izlem esi gerekli.'Naylon' aşk betimlemelerine şahane bir cevap.Kesinlikle izlenmeli!

yaşar akın avatar yaşar akın 26 Nisan 2009 23:07:04

9

Tiyatro oyunundan uyarlanan film,şiirselliği,romantizmi ve biçimselliği çok akıcı bir dille anlatmaktadır..Burun tirat'ı her konservatuara giran öğrenci adaylarının  vazgeçilmez parçası olmuştur..Gerard Depardieu  bu filmde  kocaman burunlu tiplemesi yle,sevdasını,şiirsel dilini büyünleştirmiş  ve oyunculuğunu süper bir düzeye çıkararak büyük bir ilgi görmüş,seyircilerin gönlünde taht kurmuştur...Ülkemizdede sahnelenen oyun uzun yıllar sahnede kalmıştır..

hüdayfa avatar hüdayfa 18 Ekim 2008 15:51:10

8

Söylüyorum sana peşin, peşin:Filmin sonunda bitiktir işin.

teneketrampeto avatar teneketrampeto 17 Ekim 2008 22:05:10

8

de valvert: ne demek! durun şimdi. (kendisini süzen cyrano'ya yaklaşır ve azametli bir tavırla karşısına dikilir)burnunuz ne kocaman!cyrano: (pür ciddiyet) evet, pek kocaman! hepsi bu mu?de valvert: daha?cyrano: bu kadarı az delikanlı! halbuki neler neler bulunmaz söyleyecek!asıl iş edada. meselâ bak,hoyratça: "burnum böyle olsaydı, mösyö, mutlak dibinden kestirirdim!dostça: "yana yatmaz mı, senden evvel davranıp kadehine batmaz mı?"tarifle: "burun değil bir kere, coğrafyada böylesine dağ denir, dağ değil, yarımada!"mütecessis: "acaba neye yarar bu alet?makas kutusu mudur, divit midir izah et!"zarifâne: "kuşları sevdiğiniz besbelli!yorulmasınlar diye yavrucaklar, temellibir tünek kurmuşsunuz!"pür neş'e: "birader, şu koskocaman burnunla tütün içince, komşu"yangın var!" demiyor mu?" müdebbir: "aman yavrum, bu ağırlıkla yere düşmenden korkuyorum!"müşfik: "yaptırın ona küçücük bir şemsiye, yazın fazla güneşten rengi solmasın diye!"alimâne: "görmüştüm aristophane'da belkihippocampelephan tocamélos adındakihayvanın burnu gayet büyükmüş! sen ne dersin?"nobran: "zaten bilirim, sen misafir seversin, bu, şapka asmak için ne mükemmel bir icat!"şairâne: "ey burun! bütün cihana inat,seni baştan aşağı nezle etmeye kaadirtek rüzgar bulunamaz, karayel istisnadır!"hazin: "bir de kanarsa, kızıldeniz, ne belâ!"hayran: "lavantacıya ne mükemmel tabela!"safiyâne: "abide ne günleri gezilir?"hürmetkârâne: "beyefendi kibarsınız muhakkak, yoksa imkânı var mı cumba sahibi olmak?"köylü: "vış anam! bu ne? bilmem guş mu balıh mı? yoksa bir tohuma gaçmış salatalıh mı?"sivri akıllı: "bunu tombalaya koymalı!kim elinden kaçırmak ister böyle bir malı?"ve hıçkıra hıçkıra, nihayet, pyrame gibi,"bu ne felâket! bu ne musibettir yarabbi!böyle berbat edip de yüzünü sahibinin,şimdi de utancından kızarıyor bak hain!"olsaydı biraz nükte, biraz malûmatınız,işte karşıma geçip bunları sayardınız.fakat sizde nükteden eser yok zerre kadar,neyleyim cenab-ı hakk ihsan buyurmamışlar!zaten bir parça icat kudreti olsa bileböyle seçkin, muhterem hüzzar önünde hele,bana bu şakaları yapamazdınız elbet.ağzınızdan çıkmaya daha olmadan kısmetbunlardan birinin en ufak başlangıcı,karşınıza çıkardı bergerac'ın kılıcı!ben bunları söylerim oldukça belâgatle;başkasından dinlemem fakat tekini bile!

teneketrampeto avatar teneketrampeto 02 Mart 2008 10:17:03

8

harika bir karekter oyuncusu..kendine hayran bıraktırıyor ..filmi defalarca izlenebilecek nitelikte..

Yandex.Metrica