Başkalarının Hayatı

8,64

( 9 kişi yorum yaptı )

Başkalarının Hayatı

(Das Leben der Anderen - Lives Of Others)

Sinema Filmi

2006

Yüzbaşı Gerd Wiesler’in (Ulrich Mühe) görevi, ünlü oyun yazarı Georg Dreyman’ın (Sebastian Koch) Sosyalist Birlik Partisi’ne sadakatinden emin olmaktır. Yüzbaşı, Dreyman ve sevgilisi aktris Christa-Maria Sieland’ı (Martina Gedeck) gizlice gözetleyip, hareketlerini Bakan Hempf’e (Thomas Thieme) ihbar edecektir.

Wiesler, Dreyman’ın oturduğu apartmanın çatı katına yerleşir ve böylece yazar ile kız arkadaşının yaşamını yakından gözlemlemeye başlar. Dreyman’ın hiç bir hareketi parti politikalarına karşı değildir ama bu durum Bakan Hempf yazarın kız arkadaşını cinsel ilişkiye zorlayınca değişir. Yazar Doğu Almanya’daki koşulları dünyaya duyurmak için Der Spiegel dergisinde bir yazı yayınlama kararı alır.

Bu, onu mahvetmek isteyen Wiesler için mükemmel bir fırsattır. Fakat Yüzbaşı Wiesler, Dreyman ve kız arkadaşının sevgi, edebiyat ve özgür düşünceyle dolu yaşamlarını gözlemledikçe, kendi varoluşunun anlamsız yönlerinin farkına varır. Onlara özenmiş ve değişmeye başlamıştır...

“The Lives of Others”, ne kadar yanlış yollara girmiş olursa olsun insanoğlunun doğruyu seçebilme becerisi üzerine hümanist bir dramadır.

Ödüller

En İyi Yabancı Film (79.Oscar Ödülleri-2007)

Oynayanlar

Sebastian Koch Sebastian Koch Georg Dreyman
Ulrich Mühe Ulrich Mühe Gerd Wiesler
Martina Gedeck Martina Gedeck Christa-Maria Sieland
Ulrich Tukur Ulrich Tukur Anton Grubitz
Herbert Knaup Herbert Knaup Gregor Hessenstein
Hinnerk Schönemann Hinnerk Schönemann Stigler
Bastian Trost Bastian Trost Häftling 227
Thomas Thieme Thomas Thieme Bruno Hempf
Hans-Uwe Bauer Hans-Uwe Bauer Paul Hauser
Volkmar Kleinert Volkmar Kleinert Albert Jerska
Matthias Brenner Matthias Brenner Karl Wallner
Charly Hübner Charly Hübner Udo
Marie Gruber Marie Gruber Bayan Meineke
Volker Michalowski Volker Michalowski Schriftexperte
Werner Daehn Werner Daehn Üniformalı görevli
Martin Brambach Martin Brambach Einsatzleiter Meyer
Ludwig Blochberger Ludwig Blochberger Benedikt Lehmann
Paul Maximilian Schüller Paul Maximilian Schüller Junge Mit Ball
Susanna Kraus Susanna Kraus Andrea
Hasılat 233.326,0 TL
Toplam İzleyici 27.009
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (9)

erakman avatar erakman 03 Ağustos 2013 15:23:18

10

Tek kelime ile muhteşem bir film.Ulrich Mühe yüzbaşı karakteri ile adeta büyülüyor.Sosyalimz baskısı altında yönetilen dogu almanyanın halkına karşı dikta yönetimi gözler önüne seren bir başyapıt.

Haqan avatar Haqan 07 Ocak 2013 00:40:25

10

"Güç, yozlaşmayı, mutlak güç, mutlak yozlaşma getirir" Lord Acton.

Bu filmi tesadüfen aynı gün içerisinde ''Elveda Lenin'' filminin üzerine izledim.
Hal böyle olunca karışık duygulara itildim..
Bu film senaryosu bakımından olağanüstü..Bu filmle ke ndisini tanıdığım Ulrich Mühe'nin çok genç yaşta ölmüş olmasına çok üzüldüm..Yorumu okuyan arkadaşlar..Bu filmi hepinize öneririm

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 18 Eylül 2012 22:01:45

8

ismi ne olursa olsun tüm totaliter rejimlerin insani değerleri yozlaştırdığını anlatan ve finali itibariyle iyi bir film olmayı başaran bir yapım 8/10

mkurtsen avatar mkurtsen 18 Temmuz 2012 14:36:07

8

1984 Yılı Berlin. Duvar henüz yıkılmamış. Şeffaflık politikaları ortada yok. Komutan Gerd Weisler oyun yazarı Georg Dreyman'ı gözlem altında tutmaya karar verir.Yazarın Berlindeki Apartman dairesine konulan bir dinleme cihazı onun sosyalist olduğunu ortaya çıkarır. Weisler zamanla Dreyman'ın medeni ev hayatına ve oyuncu sevgilisi Martina Gedeck'e gizlil bir hayranlık beslemeğe başlar. Ancak üstü olan Kültür Bakanı'da kadından hoşlanıp ondan başka şeyler isteyince işleri içinden çıkılamayacak drecede karışır.Filmde Doğu Alman Hükümetinin vatandaşlarının her hareketini izleme takıntısı, Soğuk savaşın duyarsızlığı,yer yer kara mizah şeklinde anlatılıyor. Alman Sinemasının son yıllarda yaptığı, söyleyecek sözü olan en önemli filmlerinden.

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 06 Nisan 2010 02:10:04

9

bir dönem Almanya'da yaşanan sıkıntılardan türetilmiş müthiş bir film.iki saat on dakika sıkmadan kendini izletebilmesi ve izleyiciye olayların elektiriğini başarılı bir biçimde aktarabilmesi gerçekten başarı.Oyuncu performansları da başarılı özellik le weisler karekteri hem senaryodaki yeri itibarıyla hem de oyuncunun başarılı performansı ile filmi çok başka yerlere götürmüş.Kesinikle izlenmeli!

Benyas avatar Benyas 10 Kasım 2008 18:12:11

Almanların harika filmlerinden biri..Seyreden kesinlikle pişman olmaz!!

Yandex.Metrica