Sahtekar

7,91

( 1 kişi yorum yaptı )

Sahtekar

(The Hoax)

Sinema Filmi

2006

Altın Küre ödüllü Richard Gere’in portresini çizdiği Clifford Irving, uzun zamandan beri iyi bir malzeme aradığı halde bir türlü bunu bulamayan tutkulu bir yazardır. Sonunda kendi öyküsünü kendisi yaratmaya, bir söyleşiler dizisi uydurmaya karar verir. Başlangıçtaki düşüncesi yayıncılık dünyasına akıllıca düzenlenmiş sanatsal bir ‘eşek şakası’ yapmaktır. “Dünya ve okuyucular bunu istiyorsa ben de onlara bunu fazlasıyla vermesini bilirim” diye düşünmüştür.
Kendisini zekice hazırladığı bir gizlilik perdesi arkasına saklayarak, büyük bir yayınevi yetkililerine onların çok hoşuna gidecek bir haber uçurur. Dünyanın en ünlü adamının –Havacı, film yapımcısı, kadın düşkünü ve ezgantrik dolar milyarderi Howard Hughes- kendisiyle bağlantı kurduğunu, paha biçilemez biyografisini kaleme alması için t eklif getirdiği haberini ulaştırır.
Yalnız küçük bir problem vardır: Clifford’un biyografi adı altında yazdığı kitapta gerçeğin tek bir kırıntısı dahi yoktur. Howard Hughes’ın kendisiyle hiç karşılaşmamıştır. Ancak Hughes’un adeta inzivaya çekilmiş şekilde gözden uzak yaşıyor olması sayesinde planının başarıya ulaşacağına güvenmektedir. Hughes neredeyse 10 yıldan beri kamuoyu önüne hiç çıkmamıştır. Tam bir münzevi gibidir. Irving sahte öyküsünü yazarken en çok bu duruma güvenir. Hughes halkın önüne çıkmaktan çekindiğine göre bu biyografiyi doğrulamak veya yalanlamak için de nasılsa çıkmayacaktır.
Hazırladığı büyük sahtekarlık planına Avrupa kökenli sanatçı karısı Edith’i (Oscar ödüllü Marcia Gay Harden) ve en iyi arkadaşı Dick Suskind’i de (Alfred Molina) dahil eden Clifford, çok geçmeden kendisini ihanetler ve vefasızlıklar labirentinin tam göbeğinde bulur. Artık attığı her adımda karşısına çıkan hataların getireceği çöküntüyü önlemenin çaresini bulmak zorundadır. Sadece bir macera olsun diye başlayan bu oyun, çeşit çeşit evrak sahtekarlığının, hırsızlığın, kuyruklu yalanın, ihanetin, vefasızlığın kaçınılmaz labirentine dönüşmüştür.
Öte yandan Clifford’un planı, yayıncılar üzerinde başarıyla işlemeye devam etmektedir. Her ne pahasına olursa olsun bir bestseller açlığı çeken yayıncılar, Clifford’un büyüleyici etkisi altına girmişlerdir. Howard Hughes ile Richard Nixon yönetimi arasındaki muhtemel bağlantıları çözebilme tutkusu Clifford’un kitabının arzulanma çıtasını daha da yükseltir. O artık dünyanın zirvesindedir.

Künye

Yönetmen Lasse Hallström
Senaryo
Yapımcı Gary Levinsohn , Mark Gordon
Müzik Carter Burwell
Görüntü Yönetmeni Oliver Stapleton
Vizyona Giriş Tarihi 22 Haziran 2007
Tür Dram, Gizem, Komedi, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke ABD
Etiketler 1970'ler, Aldatmak, Çıplak Kadın, El Yazması, Gerçek Olaydan Uyarlama, Daha Fazlası

Oynayanlar

Richard Gere Richard Gere Clifford Irving
Alfred Molina Alfred Molina Dick Susskind
Hope Davis Hope Davis Andrea Tate
Marcia Gay Harden Marcia Gay Harden Edith Irving
Stanley Tucci Stanley Tucci Shelton Fisher
Julie Delpy Julie Delpy Nina Van Pallandt
Eli Wallach Eli Wallach Noah Dietrich

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 384.427,0 TL
Toplam İzleyici 44.288
Vizyonda Kaldığı Hafta 18 Hafta

Son Yorumlar (1)

ARIZA44 avatar ARIZA44 13 Ocak 2008 19:00:01

4

Yalan bir kere insanın içine işleyince, artık yaşamın her alanına giriyor. Kısa vadede güzel gibi görünse de neticesi hüsran oluyor. Sıkılabileceğiniz ama hayatınız ile ilgili dersler çıkarabileceğiniz bir film. Eğer her zaman ben akıllıyım diyorsanı z, bu film ile bunu yıkabilirsiniz...

Yandex.Metrica