Zodiac

8,35

( 7 kişi yorum yaptı )

Zodiac

(Zodiac)

Sinema Filmi

2007

“Se7en” ve “Fight Club”ın yönetmeni David Fincher, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikayesine dayanan gerilim filmi “Zodiac”la tekrar karşımızda. Bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.

Oynayanlar

Jake Gyllenhaal Jake Gyllenhaal Robert Graysmith
Mark Ruffalo Mark Ruffalo David Toschi
Anthony Edwards Anthony Edwards William Armstrong
Robert Downey Jr. Robert Downey Jr. Paul Avery
Brian Cox Brian Cox Melvin Belli
John Carroll Lynch John Carroll Lynch Arthur Leigh Allen
Richmond Arquette Richmond Arquette Zodiac 1 / Zodiac 2
Bob Stephenson Bob Stephenson Zodiac 3
John Lacy John Lacy Zodiac 4
Chloë Sevigny Chloë Sevigny Melanie
John Getz John Getz Templeton Peck
Elias Koteas Elias Koteas Jack Mulanax
Dermot Mulroney Dermot Mulroney Marty Lee
Donal Logue Donal Logue Ken Narlow
Pell James Pell James Cecilia Shepard
Ione Skye Ione Skye Kathleen Johns
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Umut Tabak Umut Tabak Türkçe Seslendirme

Ekip

Efektler Cemre Özkurt (Efekt Ekibi)

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 434.868,0 TL
Toplam İzleyici 47.954
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (7)

Kpax08 avatar Kpax08 31 Temmuz 2015 11:48:43

İnsanda büyük beklentiler oluşturan bir giriş, oldukça durağan bir gelişme ve beklentileri karşılamayan bir son olarak özetlenebilecek bir film. İzlense de olur izlenmese de...

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 27 Temmuz 2015 09:37:03

7

Temposu çok iyi başlıyor ama sonra giderek tempo düşüyor film aslında beklenildiği gibi zodiac ile bir komserin kedi kovalamcasını bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir ama medyanın ikiyüzlülüğünü anlatan türün başarılı örneklerinden izlemeye de ğer iyi bir film.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:46:17

9

Akan bir senaryo, estetik bir yönetim ve kusursuz oyuncu performanslarıyla, izlenebilecek en sağlam seri katil filmlerinden. Karanlık atmosferinin verdiği ürperti ve gerçekçilik için bile izlenilebilecek bir film. Bana göre David Fincher'ın en iyiler inden biri. Yıllar önce çekilmiş bir filmin yeni yorumu. Hayla üzerine bir sır perdesinin örttüğü Zodiac Katilini anlatıyor film adından da anlayacağınız gibi. Arka arkaya cinayetler, gizli şifreli simgeler ve mesajlar, ipuçları, şüphe, içine ustaca yerleştirilmiş gizli imgeli mektuplar. Hepsi sizi alıp görüntünün, merakın içine düşürüyor. İzlediğim en iyi polisiye yapımlardan biriydi. Şehrin sessiz, sakin ama bir o kadar ürkünç havası, bana göre çok iyi olan bıçaklama sahnesi için bile izlenilebilir. Polislerin aklını allak bullak eden bilmeceler, sırlar sizi de çözüme ulaşmaya doğru kafanızda soru işaretleri ve meraklı gözler bırakacak. Sanki bir labirentin içinde çıkışı ararcasına katil kim ve neden öldürüyor sorusunun cevabını arayacaksınız. Ne yazık ki bu soruların cevapları meçhul. Bilen veya gören yok. Gölge gibi belirsiz bir polisiye gerilim. Zaten Fincher işin içindeyse bilinmelidir ki bizi bir başyapıt bekliyor. Gerçi Zodiac bir başyapıt olmasa da insanı sürükleyen bir film. En azından beni sürüklediğini söyleyebilirim ve filmin süresi uzun dense de açıkçası bana hiçte öyleymiş gibi gelmedi. Hatta daha devam etmesini bile isterdim. Filmin amacı Zodiac'ın hayatını, sapkınlıklarını aktarmak değil. Zaten Zodiac'ı göremiyorsunuz çünkü gerçekte de akıbeti belli değil. Anlatılmak istenen Zodiac'ın etrafında dönenler üzerine. Medya ve polisin işbirliği, bir karikarütistin şifre çözme merakı ve tek başına Zodiac üzerine yaptığı araştırmalar, bulgular. Dönem çok güzel yansıtılmış, sanki o dönemin havasını ciğerlerime çekmiş gibi oldum. Tabii her izleyiciye uygun bir film değil, sürekli şişirilmiş ve görselliğe dayalı abuk filmlerle gözümüz o kadar boyandı ki sinemanın sanatsal dilini kullanan filmlere üvey çocuk muamelesi yapar olduk. Zodiac'ta öyle çok sanat kokan bir film değil elbette lakin arşivlerde yer alması gereken özenle yönetilmiş, ahiden emek verildiğini hissettiren bir Fincher klasiği oldu da kesin bir gerçektir.

hasanbatuhan 03 Mart 2010 13:15:03

bu tür filmlere sabrım olmasına rağmen cidden sıkan bir film..fincher diilde başka birisinin imzası olsaydı kimsenin bu olmulu yorumları yapacağını sanmıyorum.

ozflaneur avatar ozflaneur 12 Kasım 2007 09:42:11

8

hikaye gerçek olduğu için sonunu biliyoruz, yani katil yakalanamıyor, fakat sonunu bilmemize rağmen fincher bunu unutturup filmi heyecanla sonuna kadar izlettirmeyi başarmış.Bence güzel bir film, en azından değişik bir tadı var.

Ahmet avatar Ahmet 28 Haziran 2007 02:30:06

7

Fincher'da bir Fight Club tadı alamıyoruz artık ama filmleri hala seyirlik..

Yandex.Metrica