Andrei Rublev

9,00

( 3 kişi yorum yaptı )

Andrei Rublev

(Andrey Rublyov)

Sinema Filmi

1969

15.yüzyılda yaşamış olan ünlü ikon sanatçısı Andrei Rublev'in öyküsü... 1400-1423 yIlları arasında Rusya'da yaşanan olayları, taht kavgalarını ve Tatar saldırılarını da öyküleyen film son bölümü dışında siyah-beyaz çekilmiş. Efsanevi final sekansı ise Rublev'ın eserlerini renkli olarak gösteriyor ve hikayeyi bütünlüyor.

Ödüller

FIPRESCI Ödülü (22.Cannes Film Festivali-1969)

Son Yorumlar (3)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:38:53

10

Bu filmin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği propagandası olduğunu idda edenleri gördüm. O insanlar, acaba o dönemde filmin Rusya’da yıllarca yasaklandığından haberdarlar mıydı? Tarkovsky'nin ikinci uzun metrajlı filmidir. Andrei Roublev, kötülüğ e maruz kalan bir dünyada sanatın meşruiyeti üzerine bir film. Rublevin gözünden bize geçen dönemde ırkçılığın, şiddetin, etnik ayrımın kol gezdiği kötülüğün uç noktadaki gezinmelerine onunla beraber tanık oluyoruz hatta yaşıyoruz. Tarkovski film boyunca sanattan ikdidara aralarındaki çekişmelere, cinselliğe ve artık Tarkovski sinemasının merkezinde bulunan kültür, inanç ve etik ile ilgili temalar ele alır. Sinemaskop formatta çekilen karelerin sanki filmden bağımsız bi şekilde ilerliyormuş izlenimi verse de aslında bunlar büyük bir resmi oluşturan yap boz parçalarıdır. Bu resmin her karesinde de Tarkovski nin o görsel gücünü yaşıyoruz. Daha filmin başındaki balon sahnesinde ağzım açık kaldı. Filmin süresinin 165 dk olmasına karşın zerre kopma yaşamadım filmden. Gerçekten öyle bir film ki ''Andrei Rublev'' sanki film izlemiyorsunuz da görüntülü bir şiir izliyorsunuz gibi. Tarkovsky öyle bir yönetmen ki her bir filmi hakkında saatlerce konuşulabilir. Bir filmini her izlediğinizde değişik anlamlar çıkarabilirsiniz. Ne diyeyim o filmin sonunda gösterilen ikonlar ve freskler halan gözümün önünden gitmiyorlar. ''İşte sinema bu!'' dedirten bir film ''Andrei Rublev''.

menegroth avatar menegroth 02 Ağustos 2013 17:30:06

8

Tarkovsky, tutkunu olduğu temaların çoğunu Andrei Rublev karakterinde görünür ve daha doğrusu hissettirir hale getirmiş. Andrei Rublev özgürlük ve kendini arama (kaybetme ve bulma da dahil), sanatta ruhun olgunlasşmasıyla yetkinliğe ulaşma, kendini b ütün olanaklarını tüketerek sorgulamanın zorluğunu ve bir o kadar da ruhani tatminini yaşama konusunda unutulmayacak bir karakter. Filmin ilk başlarında arkadaşının söylediği gibi ”Bilgi keder getirir”i ömrü boyunca yaşayacak ve bilgeleşme yolunda ”Ben oldum bittim” kolaycılığına kaçmayacak karmaşık bir ruh; ancak kararlarının kendi seçtiği yolda ne kadar isabetli ve şiirsel olduğunu anlayacağımız heyecan verici bir insan.

kökten avatar kökten 20 Ekim 2008 14:32:10

10

tatar akınlarıyla sarsılan 15.yy başı rusyasında bir ikona ressamının yazgısı.,,tarkovskinin ilk büyük başyapıtı..

Yandex.Metrica