Ayrılık

8,40

( 19 kişi yorum yaptı )

Ayrılık

Sinema Filmi

1972

Suna (Filiz Akın) bir gece kulübünde şarkıcı olarak çalışır. Gazinonun yıldızıdır. Patronu Vural (Ekrem Bora) karanlık bir adamdır. Suna’yı delicesine sevmekte ve kendisiyle birlikte olması için zorlamaktadır. Vural üstüne fazla düşünce Suna kaçmaya karar verir. Murat (Ediz Hun) ise hızlı bir kumarbazdır. Bir başka gece kulübü sahibi tarafından aranmaktadır. Bir iskambil oyununda hile yaparak adamın çok parasını almıştır. Kaçarken tesadüfen Suna ile tanışır ve onun yardımıyla kurtulmayı başarır. İki kaçak birlikte Yunanistan’a giderler. Aralarındaki ilişki gelişir ve birbirlerine iyice bağlanırlar. Fakat patronu Vural Suna’dan vazgeçmez. O’nu Murat’ı öldürmekle tehdit ederek zorla evliliğe razı eder. Murat, Vural’ın gazinosunda kumar oynayıp devamlı kaza narak dikkat çekince Vural, Murat’ı gazino müdürü olarak işe alır. Bu arada Suna yeniden sahneye çıkmaya başlamıştır. Vural, karısı Suna’yı Murat’la tanıştırır. Vural, Murat’ın elinde tek bir zar görmüştür. Ve zarın diğer tekinin sevdiği kızda olduğunu öğrenmiştir. Rastlantı sonucu zarın tekinin Suna’nın odasında bulunca gerçeği anlar. Suna ile Murat aşklarını Vural’a anlatırlar. Vural değişmiş gibi davranır ve Suna’dan boşanmaya söz verir. Suna ile son kez yemeğe çıktıklarında Vural’ın adamları Murat’ı öldürmüştür bile. Vural da Suna’yı Murat’ a götürüp teslim edeceğini söyleyerek arabaya bindirir. Gittikçe hızı artan araba çılgın Vural’ın ikisini birden uçuruma sürüklemesiyle Suna’nın da mezarı olacaktır…

Künye

Yönetmen Türker İnanoğlu
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Aralık 1972
Süre 87 dk
Tür Dram, Duygusal, Macera
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aşk, Aşk Üçgeni, Bakanlık, Gazino, Hırs, Daha Fazlası

Oynayanlar

Filiz Akın Filiz Akın Suna
Ediz Hun Ediz Hun Murat
Ekrem Bora Ekrem Bora Vural Kral
Yeşim Yükselen Yeşim Yükselen Belkıs
Ahmet Şenses Ahmet Şenses Vural`ın Adamı
Ali Seyhan Ali Seyhan Cemal`in Adamı
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Cemal`in Adamı
Ekrem Gökkaya Ekrem Gökkaya Kumarbaz
Kubilay Hakan Kubilay Hakan Uşak
Yusuf Sezer Yusuf Sezer Arap Ahmet
Muzaffer Yenen Muzaffer Yenen
Zeki Sezer Zeki Sezer
Ekrem Dümer Ekrem Dümer
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Ediz Hun Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Filiz Akın Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Ekrem Bora Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Süha Doğan Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Yeşim Yükselen Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Ali Seyhan/Yusuf Sezer/Sami Güçlü Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Ekrem Gökkaya Seslendirmesi
Cemil Can Bıçakçı Cemil Can Bıçakçı Seslendirme

Ekip

Yapımcı Memduh Karakaş (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Metin Miroğlu (Kurgu)
Yapım Ekibi Necati Şimşek (Yapım Asistanı)
Fevzi Barlas (Yapım Asistanı)
Kadir Yılmaz (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Sohban Koloğlu (Teknik Yönetmen)
Nezih Tunar (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hüseyin Karındoyuran (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ziya Kuşdoğan (Negatif Kurgu)
Refik Onubil (Jenerik Tasarım)
Selahattin Erbil (Renk Düzenleme)
Sabahattin Hoşsöz (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Şevket Yılmaz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi İnci Çayırlı (Şarkılar)
Sait Sökmen (Dans)
Devlet Tiyatrosu Bale Topluluğu (Dans)
Seslendirme Kemal Bilici (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

İpek Film (Renk Uzmanı)
Ender Işık Servisi (Işık)
Erler Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (19)

kisxgunesi avatar kisxgunesi 06 Aralık 2019 17:37:04

7

Ekrem Borayı benim gibi sevenler filmin youtube da yorum kısmında çok övmüşler. Umarım sadece Ekrem Bora içindir çünkü bu filmdeki karakteri insanlığın yüz karası. Sanki Erol Taş, Bilal İnci gibi birisi oynamış olsa, insanlar daha az sempati duyardı gibime geliyor. Eğer bir insanı seviyorsanız, o insanın iyiliğini istersiniz. Filiz Akın hiç bir zaman Ekrem Boranın aşkına karşılık vermediği halde kızı zorla kendine bağladı. Rahat, huzur vermedi. Hayatını zindan etti, en sonunda da sevdiğiyle kendisini ölüme götürdü. Adam gibi adam olsaydı aradan çekilirdi diğer filmlerdeki gibi. Ya gerçekten erkekler kadınların başına bela oluyorlar ve bu beni çok üzüyor. Zorla sahip olamadıkları zaman öldürüyorlar ve maalesef bu film çekileli 50 sene geçmiş olmasına rağmen bu hala aynı. Her gün haberlerde duyuyoruz bunu. Film o konuda çok klasik bir yeşilçam filmi ve çok beğenmedim izlerken ama sonu beni çok öfkelendirdi.

performer avatar performer 12 Mayıs 2019 22:44:55

7

2012 de izlediğimde 7 puan vermişim ama bu 2019 da izlediğimde puan vermeyi düşünmüyordum ama puan otomatikman yine burada görünecek... yeşilçam da eşi benzeri çok olan bir film.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 12 Aralık 2016 13:15:52

8

bu filimin benzerleri önceki yıllardada çektiler sonraki yıllardada. ekrem bora bu rolü birkaç kez tekrarladı durdu. herhalde bu rol senarist yada yönetmenler tarafından en çok ona yakıştırıldı. sevgilileri ayıran gazino patronu rolü :) ilki arzu fil m tarafından sene 1965 te çekildi sürtük adıyla. başrollerde ekrem bora ,türkan ve cüneyt. daha sonra erler film hüzünlü aşkı çekti. yine ekrem baba,engin çağlar filiz akın. derken sene 1970 sürtük filmi gene çekildi ekrem baba,göksel ve hülya. 1971 de tarık akan ve filiz akınla emine filmi çekildi o yılda erman film de ediz hülya izzet üçlüsü aynı bu ayrılık filmi gibi bir film yaptı yarın ağlayacağım adında. ordada izzet baba gazino patronu idi. ve 1972 de ayrılık filmi çekildi. zaten bu filmleri genelde ya erler film ya arzu film yada erman film çeker. senaryolar tekrarlanır durur. bence en başarılısı ayrılık filmi olmuş. ama ediz huna fırıldaklık pek yakışmıyor. filmde bir kumarbazı oynuyor ama kağıtları oynayan eller ona ait değil. bu irfan atasoyun bir filmindede geçiyordu. oyunu hızlı bir şekilde oynayanlar dublörler yani hakiki kumarbazlar :) ekrem borayı diğer filmlerde hayri esen seslendirirken burda sadettin erbil seslendirmiş. filizi jeyan edizi toron konuşmuş. filmdeki şarkılar ve müzikler çok hoş. yeşim yükselen ve süha doğanda filme renk katmış. final acı sonla bitiyor aynı yarın ağlayacağım filmindeki gibi ordad ediz ölüyor ,izzet intihar ediyordu. burda üçüde ölüyor değişiklik olsun diye. erler filmin en başarılı filmlerinden biri ama senaryo bilindik bir senaryo. sonraki yıllarda perihan savaşta 2 kez bu filmi tekrarladı ilki 75 yapımı kader yolcuları , ikincisi 76 yapımı perişan. hemen hemen bu filmle aynıydı.

ezheran avatar ezheran 24 Mart 2015 00:02:05

5

Aynı konuyu işleyen başrollerini Ediz HUN ve Hülya Koçyiğit'in paylaştığı YARIN AĞLAYACAĞIM filmini tercih ederim.. Çünkü çok daha güzel işlenmişti konu.. Çok daha kaliteliydi..

benimsinema avatar benimsinema 30 Kasım 2013 13:43:53

8

Sìnemananin üc degerli oyuncusunu bi arada görmek kadar daha baska ne güzel olabilirki... fakat ücüde buna benzer film cekmisler daha önce bence... bu filmde biraz degisik olan hepsinin ölmesi sanirim... ve tabii danslari begendigimi diyemeden gecemi cem...

performer avatar performer 09 Ekim 2012 23:09:40

7

beğenmediğim türden bir film. fakat yinede iyidir. 7

Yandex.Metrica