Aşkın Kitabı

7,88

( 13 kişi yorum yaptı )

Aşkın Kitabı

(Becoming Jane)

Sinema Filmi

2007

Jane Austen (ANNE HATHAWAY) dünyayı kendi sözleriyle şekillendirir, nükte ve zeka. Fakat hayatı tamamen tutku ve romantizmin etkisi altındadır. Yirmi yaşındayken, Tom Lefroy ile tanışıp aşık olur (JAMES MCAVOY) ve ilişkileri, hemen hemen romanlarındaki kadar duygulu bir hikayeye malzeme olur.

1795 İngiltere’sinde, para için evlenmek oldukça yaygındır. Sınıf farklarıyla dolu bu dünyayı döndüren tek şeydir para. Evlenme çağında kızları olan Bay ve Bayan Austen (JAMES CROMWELL; JULIE WALTERS), bunun pekala farkındadırlar.
Fakat onların Jane’i, satılık değildir. Özgür ve alıngan bir ruha sahip yirmi yaşındaki genç kız, dünyanın ticari olmayan tarafını da görebilmektedir. Aşık olduğu adamla evlenmek istemektedir.

Aslında ailesi Jane için en iyi olanı ister – hali vakti yerinde bir eş. Bu eş, bölgede oturan saygıdeğer soylulardan Lady Gresham’ın (MAGGIE SMITH) yeğeni Bay Wisley olabilir. Ama tüm iyi niyete ve çabalara rağmen, Jane tüm teklifleri geri çevirir

Sonra genç İrlandalı Tom Lefroy ile tanışır. Jane’in ağabeyi Henry’nin arkadaşı, genç hukuk öğrencisi Londra’dan Hampshire’ı ziyarete gelmiştir. Akıllı, yakışıklı ve fakirdir. Eğitimsiz taşra halkını küçümseyen bir tavrı vardır. Fakat bu genç hovarda, Jane’in yeteneğinde ve özgür ruhunda, beklediğinden fazlasıyla karşılaşır.

Yolları gitgide kesişir. Korulukta uzun tartışmalara girerler, balo salonunda dansederler, Jane onu krikette yener ve Tom ona okuması için Tom Jones’u verir. Aşık olurlar.

Ama gözler üzerlerindedir. Jane’in kuzeni Eliza ve kızkardeşi Cassandra, onu aşkının doğuracağı sonuçlar hakkında uyarırlar. Bay Wisley’in umutları ve Lady Gresham’ın soğuk davranışları devam eder. Tom’un geleceği için oldukça yüklü yatırımlar yapan amcası Yargıç Langlois (IAN RICHARDSON), emeklerinin boşa gittiğini görmek istememektedir. Bay ve Bayan Austen ise umutsuzca kızlarının aklını çelmeye çalışır.

Çift bir karar vermek zorundadır. Tom, korkunç sonuçlar doğurabilecek olmasına rağmen, kaçmayı teklif eder. Jane’in ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için, hayatını utanç ve yoksulluk içindde geçirebilir. Lefroy’un İrlanda’daki ailesi ise, geleceklerini finanse etmesi konusunda ona güvenmektedirler. Kaçtıkları takdirde herşeyi kaybedeceklerdir: aile ve gelecek. Bu son adımı atacak, sağduyu ve duyarlılığa kulak verecekler mi?

Oynayanlar

Anne Hathaway Anne Hathaway Jane Austen
James McAvoy James McAvoy Tom Lefroy
Julie Walters Julie Walters Bayan Austen
James Cromwell James Cromwell Rev Austen
Maggie Smith Maggie Smith Leydi Gresham
Ian Richardson Ian Richardson Yargıç Langlois
Helen Mccrory Helen Mccrory Bayan Radcliffe
Joe Anderson Joe Anderson Henry Austen
Erol Eren Erol Eren Türkçe Seslendirme
Özgür Özdural Özgür Özdural Türkçe Seslendirme

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 239.034,5 TL
Toplam İzleyici 27.480
Vizyonda Kaldığı Hafta 15 Hafta

Son Yorumlar (13)

pleiadess avatar pleiadess 11 Ağustos 2012 21:15:32

10

yazarın kitaplarından film olarak çevrilenlerin hepsini izledim diyebilirim ama " Gurur ve Önyargı" dan sonra beni en çok etkileyen "Becoming Jane " oldu Jane Austen gerçekten muhteşem bir yazar

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 24 Nisan 2010 01:23:04

7

meşhur yazar Jane Austen'ın hayatını iyi bir biçimde anlatıyor.Filmin yarısından sonrası dram biçiminde geçiyor.Ancak merak ettiğim hatta bazen de yadırgadığım 'bütün eserlerinin mutlu sonla bitmesi' durumunun nedenini öğrendiğime sevindim.Daha önce çok araştırmadığım hayat hikayesini filmde iyi bir performans ile izleyince de bir o kadar şaşırdım ve hatta üzüldüm.Hayatından bariz kesitler içeren, 'kötü başlayıp daha kötü ilerleyen ama mutlaka çok mutlu sonla biten' romanların sahibinin hayatının böyle hazin bitmesi üzücü.Sonuç olarak, film güzel,izlenebilecek nitelikte,hele de Jane Austen'ın hayatını merak ediyorsanız çok şey öğrenebilirsiniz.

capone avatar capone 29 Ocak 2009 19:46:01

8

Ünlü aşk romanı yazarı Jane Austen'ın hayatını anlatan güzel bir film

Alphaville avatar Alphaville 08 Ocak 2009 19:52:01

7

Yazarın Aşk ve Gurur kitabından başka kitabını okumayan biri olarak da filmden çok etkilendim. Diğer bütün kitaplarını okumuş olup filmde yapılan bütün göndermeleri farketmek de ayrı bi güzeldir eminim ama bu şekilde de film herkese hitap ediyor benc e. Klasik birçok aşk hikayesine ait unsurlar olduğu söylenebilir ama sonuçta sizi ilk kez görüyormuşsunuz gibi etkilemeyi hatta ağlatmayı başarıyor film. Hem zaten konu aşk olunca bu tarz klasik sahneler olmadan da olmuyor çoğu zaman. Ayrıca birçok aşk hikayesinden de çok daha başarılı. Yönetmenin de bu işte büyük bir payı var, öyle ki film başarılı çekimlerin varlığıyla ayakta duruyor zaman zaman. Kısaca mükemmel olmasa da takdire değer bir çalışma... 

neriç 04 Nisan 2008 12:24:04

Yine james yaptı yapacağını... bence yine çok güzel bir aşk filmi herkesin izlemesini tavsiye ediyorum...

ozflaneur avatar ozflaneur 17 Kasım 2007 14:40:11

6

Ben de aşk ve gururu izlemiştim, aşkın kitabıyla hemen hemen aynı, karakterler, sosyal yapıları hikaye gelişimi, çok etkileyici bir film değil. Yalnız Anna Hathawayi ben daha çok iğrenç komedi filmlerinden hatırlıyorum, bu filmde gayet başarılı geldi bana.

Yandex.Metrica