Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kökler (Roots)

Kökler

8,25

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 10 Dk Dram Epik Tarihi Politik Dram, Epik, Tarihi, Politik
IMDb puanı: 8.7

Yönetmen: Marvin J. Chomsky John Erman David Greene Gilbert Moses Marvin J. Chomsky, John Erman, David Greene, Gilbert Moses

Ülke: ABD

Oyuncular: Louis Gossett Jr., Ralph Waite, O.J. Simpson, Edward Asner, LeVar Burton, Lorne Greene, John Amos, Robert Reed, Madge Sinclair, Vic Morrow Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Tv Dizisi

Konusu : Özellikle yaşı 45 ve üzeri olanların o zamanların tek ve 3-4 saatlik eğlencesi olan siyah beyaz tv lerin karşısında merakla izlediği efsane dizidir. 1977 yılında ABD ‘de 1981 yılında da TRT de altı bölüm olarak yayınlanan, kölelik ve özgürlük kavramlarını masaya yatıran mini dizi Kökler (Roots), 1767 yılında, Afrika’dan köle tüccarları tarafından kaçırılıp, Amerika’da köle olarak satılan Kunta Kinte’nin hikayesi anlatılmaktadır. Afrika da sıradan bir hayatı olan Kunta Kinte, ava çıktığı bir gün, dış dünyadan gelen köle avcıları da Afrika sahillerine çıkmıştır. Siyahi halkı yakalayıp ülkelerine köle olarak satmaya götürürler. Yakalananların arasında Kunta Kinte de vardır. Kabilesinden, annesinden babasından ayrı bir diyara giden Kunta Kinten’in yeni hayatı artık işkence ve aşağılanma içerisinde geçecektir. Kölelik ismi olan Toby’yi kullanmayı reddetti. Kökleri onu yaşama bağladı ve kahramanlıklarıyla kuşaktan kuşağa fısıldandı. Ta ki Tennessee’de yetişen bir gence ulaşıncaya kadar. Onun adı Alex Haley’di ve Kunte Kinte’nin ismini Dünya’ya duyurdu. Kunta Kinte’nin, özgürlük mücadelesine girdiği bölümlerde ise, izleyiciler, bazı sahnelerde gözyaşlarını tutamayacak, Avrupa’nın kapitalist ve sömürgeci zihniyetinin Afrika’yı nasıl sömürdüğüne şahit olacak ve daha önce bu diziyi izlemeyenler bile Kunta Kinte ismini artık hiç unutmayacak. Dizi boyunca izleyiciler savaşlar, köle ayaklanmaları gibi ABD tarihindeki birçok önemli olaya da tanık olur. Dizi ayrıca, 1978′de 35.Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Tv Dizisi ödülü de almıştır.AlınYazısı

27 Ocak 2021 16:33

Fazlasıyla etkisinde kaldığım bir dizi, bu diziyi izlemek için sağlam bir psikoloji lazım. Bu sadece işte a yaşlandılar bunlarda çocukları bunlar torunları deyip geçmemek lazım. Burda bi insanın hayatının nasıl ziyan edildiği, özgürlüğünün nasıl yok edildiği apaçık anlatılmış. Kunta kinte nin yaşlanmasından sonra ipler kopuyor. ve dizinin etkisi izleyiciyi esir alıyor resmen. Köle ticareti bir dönem medeniyet özgürlük diye çığıran batı tarafından insanların hayatlarını yok etmiş. İnsanı bir hayvandan farksız mal gibi alıp satmış. İzlemeyenler kesinlikle izlesin.

Cevap Yaz

by_yeti

15 Temmuz 2016 11:28

1977 ABC-TV yayınlandıktan 3 gün sonra Türkiyede tek kanal olan TRT de yayınlanmıştır. Dönemin lise öğrencisiydim. Deniz Gezmişlerin idamı henüz olmuştu. Türkiyede 68 kuşağının sesini kestiklerini sandılar ama, zaten fokur fokur kaynayan ortamda bu bunun gibi diziler gençliği ateşliyordu. Çok iyi anımsıyorum. Köle izaura Bozuk Para Tekerlekler Alacakaranlık Kuşağı Aşağıdakiler Yukarıdakiler Gazap Üzümleri Sefiller ardı ardına yayınlanmaya başlamıştı.

Cevap Yaz

aliyayla57

20 Kasım 2012 22:49

Tarih olarak 1977 yazıyor, ama siyah-beyazlı, tek kanallı TRT'de 1981'de yayınlandı. Her bölümünü her hafta ip ile çektiğimiz, zaten kısıtlı bir yayın süresi olan tv de oynayan birkaç diziden biriydi. O zamanlarda oynayan diziler daha çok ses getirirdi. "Kökler" tarhsel gerçekliği bakımından da ayrıca ilgi ile izlenen bir dizi olmuştu. Seyirciler olarak biz sürekli "Kunta Kinte" yi özgürlüğüne kavuşacak beklentisi içinde dizinin diğer bölümünü merak ederken, bir de baktık ki, Zavallı Kunta Kinte yaşlandı ve özgürlüğüne kavuşamadan anayurdundan binlerce km uzakta, kendisini köle yapan, kendisine sayısız işkenceler yapan "Beyaz Adam"ın topraklarında hayatını noktaladı ve o topraklara defnedildi. Ama onca çile ve işkenceye rağmen bir türlü vazgeçemediği özgürlük isteği, Afrika'daki "Mandinka Kabilesi"ne dönebilme azmi, kızı ve oradan torunlarına sirayet ederek devam etti.Kunta Kinte'nin torunları zamanında siyahlara yasal olarak özgürlük tanındı ama yasa bunu bir türlü içine sindiremeyen beyaz adamın düşmanlığını bitiremedi. Aradan yüzyıl geçtiğinde bile Amerika'da zenci düşmanı "Ku-Kuluks-Klan Örgütü" halâ zencilere hayat hakkı tanımıyordu.Bu kölelerin nesiller sonrası çoğalmış ve atalarının hangi şartlarda Amerika'ya getirildiğini dahi sorgulamak kültüründen ve benliğinden uzaklaşmış torunları olan bu günün ABD zencileri, ABD yönetiminde de etkili olmaya başladılar ve şimdi bir zamanlar beyaz adamın dedelerine uyguladığı vahşeti, beyaz adam adına dünyanın diğer mazlum ülkelerine ve milletlerine uygulamaktalar. Bu satırları yazdığım günlerde "Gazze" de Filistinlilerin üzerine bomba yağdıran İsrail'e destek beyanlarında bulunan Obama'ya ithaf ediyorum.(Her nerden haberi olacaksa!)

Cevap Yaz

mawi yel

25 Ekim 2010 17:28

Mükemmel bir diziymiş. Geçmiş zaman eki geçiriyorum çünkü benim yetişemedigim henüz dünyada olmadıgım zamanlarda gösterime girmiş babamdan aldıgım tavsiyeyle merak ettim çok sevdigim bi arkadaşım arşivden çıkarttırıp dvd haline getirtip hediye etti bana ve bir hafta boyunca tüm bölümlerini izledim çok beyendim. bence şimdilerde de böyle bir diziye ihtiyaç var gerçekleri bu kadar gerçekleştirebilirler. kölelik ve sömürü nasıl anlatılır işte böylşe anlatılır. yaşadıgım zamanla bagdaştırdım daha iyi anladım. anlayarak okumak yada dinlemek çok daha fazla şey katar insan hayatına bu dizi benim hayatıma olmaması gerekenleri fakat hala olanları anlamamı hissetmemi kattı bence günümüz gençligide izlemeli 10 aşk filmine deger emin olun yeterki ordaki insanların gözüyle bakmayı deneyin. Yabancı fakat kesinlikle pembe dizi değil.

Cevap Yaz

Yuxel1907

12 Aralık 2009 20:46

Malcolm X'in biyografisini de yazan büyük yazar Alex Haley'in ölümsüz eseri "Kökler"in unutulmaz dizi versiyonu, dünya TV'lerinde yayınlandığı büyük ilgi görmüştü. Kunta Kinte,o zamanlar dünyanın yeni kahramanı olmuştu.

Cevap Yaz

canatan

5 Mayıs 2008 15:48

İnsan haklarından bahseden yabancılar.bu ve buna benzer dizi veya filimlerde.işledikleri hataları görmüyorlarmı.Güzel bir diziydi.

Cevap Yaz

teneketrampeto

5 Mart 2008 09:14

yıllar önce tv den izlediğimiz unutulmaz dizilerdendi..bu kez kahramanımız köle Kunta Kinte'di..bence hafızalarda iz bırakanlardandı..köleliğin tarihsel ayıbını beyinlerimize ve yüreklerimize kazıması açısından unutulmamalıdır..resminin bile olmaması ne üzücü diye düşündüm..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica