Kökler

(Roots)

TV Dizisi

1977

Özellikle yaşı 45 ve üzeri olanların o zamanların tek ve 3-4 saatlik eğlencesi olan siyah beyaz tv lerin karşısında merakla izlediği efsane dizidir.
1977 yılında ABD ‘de 1981 yılında da TRT de altı bölüm olarak yayınlanan, kölelik ve özgürlük kavramlarını masaya yatıran mini dizi Kökler (Roots), 1767 yılında, Afrika’dan köle tüccarları tarafından kaçırılıp, Amerika’da köle olarak satılan Kunta Kinte’nin hikayesi anlatılmaktadır. Afrika da sıradan bir hayatı olan Kunta Kinte, ava çıktığı bir gün, dış dünyadan gelen köle avcıları da Afrika sahillerine çıkmıştır. Siyahi halkı yakalayıp ülkelerine köle olarak satmaya götürürler. Yakalananların arasında Kunta Kinte de vardır. Kabilesinden, annesinden babasından ayrı bir diyara giden Kunta Kinten’in yeni hayatı artık işkence ve aşağılanma içeris inde geçecektir.
Kölelik ismi olan Toby’yi kullanmayı reddetti. Kökleri onu yaşama bağladı ve kahramanlıklarıyla kuşaktan kuşağa fısıldandı. Ta ki Tennessee’de yetişen bir gence ulaşıncaya kadar. Onun adı Alex Haley’di ve Kunte Kinte’nin ismini Dünya’ya duyurdu.
Kunta Kinte’nin, özgürlük mücadelesine girdiği bölümlerde ise, izleyiciler, bazı sahnelerde gözyaşlarını tutamayacak, Avrupa’nın kapitalist ve sömürgeci zihniyetinin Afrika’yı nasıl sömürdüğüne şahit olacak ve daha önce bu diziyi izlemeyenler bile Kunta Kinte ismini artık hiç unutmayacak. Dizi boyunca izleyiciler savaşlar, köle ayaklanmaları gibi ABD tarihindeki birçok önemli olaya da tanık olur. Dizi ayrıca, 1978′de 35.Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Tv Dizisi ödülü de almıştır.

Ödüller

En İyi Tv Dizisi (35.Altın Küre Ödülleri-1978)

Oynayanlar

LeVar Burton LeVar Burton Kunta Kinte
Edward Asner Edward Asner Capt. Thomas Davies
O.J. Simpson O.J. Simpson Kadi Touray
Ralph Waite Ralph Waite Slater
Louis Gossett Jr. Louis Gossett Jr. Fiddler
Lorne Greene Lorne Greene John Reynolds
John Amos John Amos Toby
Joe Dorsey Joe Dorsey Calvert
Fred Covington Fred Covington Köle Satıcısı
Ann Weldon Ann Weldon Mary
Ernest Thomas Ernest Thomas Kailuba
Tina Andrews Tina Andrews Aurelia
Cicely Tyson Cicely Tyson Binta
Davis Roberts Davis Roberts Leonard
Lillian Randolph Lillian Randolph Sister Sara
Ben Vereen Ben Vereen Chicken' George Moore
Olivia Cole Olivia Cole Mathilda
Richard Roundtree Richard Roundtree Sam Bennett
George Hamilton George Hamilton Stephen Bennett
John Schuck John Schuck Ordell
Brion James Brion James Slaver
Tracey Gold Tracey Gold Ergen Missy Reynolds
Yaphet Kotto Yaphet Kotto
Yvonne De Carlo Yvonne De Carlo Slave Owner'in Eşi
Randy Miller Randy Miller Kid Going to Church
Doug McClure Doug McClure Jimmy Brent
Richard Farnsworth Richard Farnsworth Kaçak Yakalayan
Grand L. Bush Grand L. Bush Yakalanan Kaçak Esir
John Dennis Johnston John Dennis Johnston Man at Cockfight
Helen Martin Helen Martin Aunt Sukey
Scatman Crothers Scatman Crothers Mingo
Raymond St. Jacques Raymond St. Jacques The Drummer
Ji-tu Cumbuka Ji-tu Cumbuka Güreşçi
Lynda Day George Lynda Day George Mrs. Reynolds
Vic Morrow Vic Morrow Ames
Madge Sinclair Madge Sinclair Bell Reynolds
Robert Reed Robert Reed Dr. William Reynolds
Lorne Greene Lorne Greene John Reynolds
Thayer David Thayer David Harlan
Leslie Uggams Leslie Uggams Kizzy Reynolds
Lawrence Hilton-Jacobs Lawrence Hilton-Jacobs Noah
Beverly Todd Beverly Todd Fanta
Lee de Broux Lee de Broux Trumbull
Gary Collins Gary Collins Grill
Paul Shenar Paul Shenar John Carrington
Hari Rhodes Hari Rhodes Brima Cesay
Thalmus Rasulala Thalmus Rasulala Omoro
Moses Gunn Moses Gunn Kintango
Maya Angelou Maya Angelou Nyo Boto
Sandy Duncan Sandy Duncan Missy Anne Reynolds
Chuck Connors Chuck Connors Tom Moore
Carolyn Jones Carolyn Jones Mrs. Moore

Ekip

Görüntü Yönetmeni Stevan Larner (Görüntü Yönetmeni)
Joseph M. Wilcots (Görüntü Yönetmeni)

Son Yorumlar (6)

by_yeti avatar by_yeti 15 Temmuz 2016 11:28:26

10

1977 ABC-TV yayınlandıktan 3 gün sonra Türkiyede tek kanal olan TRT de yayınlanmıştır. Dönemin lise öğrencisiydim. Deniz Gezmişlerin idamı henüz olmuştu. Türkiyede 68 kuşağının sesini kestiklerini sandılar ama, zaten fokur fokur kaynayan ortamda bu b unun gibi diziler gençliği ateşliyordu. Çok iyi anımsıyorum. Köle izaura Bozuk Para Tekerlekler Alacakaranlık Kuşağı Aşağıdakiler Yukarıdakiler Gazap Üzümleri Sefiller ardı ardına yayınlanmaya başlamıştı.

aliyayla57 20 Kasım 2012 22:49:21

1

Tarih olarak 1977 yazıyor, ama siyah-beyazlı, tek kanallı TRT'de 1981'de yayınlandı. Her bölümünü her hafta ip ile çektiğimiz, zaten kısıtlı bir yayın süresi olan tv de oynayan birkaç diziden biriydi. O zamanlarda oynayan diziler daha çok ses getir irdi. "Kökler" tarhsel gerçekliği bakımından da ayrıca ilgi ile izlenen bir dizi olmuştu.
Seyirciler olarak biz sürekli "Kunta Kinte" yi özgürlüğüne kavuşacak beklentisi içinde dizinin diğer bölümünü merak ederken, bir de baktık ki, Zavallı Kunta Kinte yaşlandı ve özgürlüğüne kavuşamadan anayurdundan binlerce km uzakta, kendisini köle yapan, kendisine sayısız işkenceler yapan "Beyaz Adam"ın topraklarında hayatını noktaladı ve o topraklara defnedildi. Ama onca çile ve işkenceye rağmen bir türlü vazgeçemediği özgürlük isteği, Afrika'daki "Mandinka Kabilesi"ne dönebilme azmi, kızı ve oradan torunlarına sirayet ederek devam etti.Kunta Kinte'nin torunları zamanında siyahlara yasal olarak özgürlük tanındı ama yasa bunu bir türlü içine sindiremeyen beyaz adamın düşmanlığını bitiremedi. Aradan yüzyıl geçtiğinde bile Amerika'da zenci düşmanı "Ku-Kuluks-Klan Örgütü" halâ zencilere hayat hakkı tanımıyordu.Bu kölelerin nesiller sonrası çoğalmış ve atalarının hangi şartlarda Amerika'ya getirildiğini dahi sorgulamak kültüründen ve benliğinden uzaklaşmış torunları olan bu günün ABD zencileri, ABD yönetiminde de etkili olmaya başladılar ve şimdi bir zamanlar beyaz adamın dedelerine uyguladığı vahşeti, beyaz adam adına dünyanın diğer mazlum ülkelerine ve milletlerine uygulamaktalar.
Bu satırları yazdığım günlerde "Gazze" de Filistinlilerin üzerine bomba yağdıran İsrail'e destek beyanlarında bulunan Obama'ya ithaf ediyorum.(Her nerden haberi olacaksa!)

mawi yel avatar mawi yel 25 Ekim 2010 17:28:10

10

Mükemmel bir diziymiş. Geçmiş zaman eki geçiriyorum çünkü benim yetişemedigim henüz dünyada olmadıgım zamanlarda gösterime girmiş babamdan aldıgım tavsiyeyle merak ettim çok sevdigim bi arkadaşım arşivden çıkarttırıp dvd haline getirtip hediye etti b ana ve bir hafta boyunca tüm bölümlerini izledim çok beyendim. bence şimdilerde de böyle bir diziye ihtiyaç var gerçekleri bu kadar gerçekleştirebilirler. kölelik ve sömürü nasıl anlatılır işte böylşe anlatılır. yaşadıgım zamanla bagdaştırdım daha iyi anladım. anlayarak okumak yada dinlemek çok daha fazla şey katar insan hayatına bu dizi benim hayatıma olmaması gerekenleri fakat hala olanları anlamamı hissetmemi kattı bence günümüz gençligide izlemeli 10 aşk filmine deger emin olun yeterki ordaki insanların gözüyle bakmayı deneyin. Yabancı fakat kesinlikle pembe dizi değil.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 12 Aralık 2009 20:46:12

10

Malcolm X'in biyografisini de yazan büyük yazar Alex Haley'in ölümsüz eseri "Kökler"in unutulmaz dizi versiyonu, dünya TV'lerinde yayınlandığı büyük ilgi görmüştü. Kunta Kinte,o zamanlar dünyanın yeni kahramanı olmuştu.

canatan avatar canatan 05 Mayıs 2008 15:48:05

İnsan haklarından bahseden yabancılar.bu ve buna benzer dizi veya filimlerde.işledikleri hataları görmüyorlarmı.Güzel bir diziydi.

teneketrampeto avatar teneketrampeto 05 Mart 2008 09:14:03

2

yıllar önce tv den izlediğimiz unutulmaz dizilerdendi..bu kez kahramanımız köle Kunta Kinte'di..bence hafızalarda iz bırakanlardandı..köleliğin tarihsel ayıbını beyinlerimize ve yüreklerimize kazıması açısından unutulmamalıdır..resminin bile olmaması ne üzücü diye düşündüm..

Yandex.Metrica