Kahve ve Sigara

8,17

( 2 kişi yorum yaptı )

Kahve ve Sigara

(Coffee and Cigarettes)

Sinema Filmi

2003

Nükteli, baştan sona çekici ve çok güzel yazılmış olan KAHVE VE SİGARA, uzun metraj kisvesine bürünmüş bir dizi kısa filmden oluşuyor (ya da belki tam tersi)… Her sekans öylece oturan, kahve ve sigara içen, ve kafein şekerlerinden tutun da Abbott & Costello'ya, Elvis hakkındaki komplo teorilerine, İngiliz çayını doğru düzgün hazırlama yöntemine, Nikola Tesla'nın icatlarına, uydurma rock grubu SQÜRL'e, yirmili yıllar Paris'ine, alternatif tıbba ve nikotinin böcek ilacı olarak kullanımına varıncaya kadar çeşitli konularda konuşan karakterler var. Sıradışı oyunculardan ve müzisyenlerden meydana gelmiş son derece eklektik oyuncu kadrosu, tuhaf tiplerden oluşan aynı derecede eklektik bir topluluğu canlandırıyor. Lüks kafelerden duvar yazılarıyla dolu salaş ve izbe mekânlara, çeşit çeşit y erlerde geçen bu kısa filmler, aralarında Tom DiCillo, Robby Müller, Ellen Kuras ve Frederick Elmes'in de bulunduğu yıldız sinemacılar tarafından çekilmiş Siyah (kahve) ve Beyaz (sigara) görüntülerin çarpıcı kullanımıyla birbirlerine bağlanıyor. Bu bölümlerin cezbedici tarafı, egzantrik karakterleri ve onların doğaçlamaları – bir-iki tane sıradan eşyaya doğru yaptıkları basit el kol hareketleri ve biraz sohbet…

Künye

Yönetmen Jim Jarmusch
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Tom DiCillo
Tür Dram, Komedi, Müzikal
Ülke Italya Japonya ABD
Etiketler Aktör, Antoloji, Favori Kült, Garson, İkizler, Daha Fazlası

Son Yorumlar (2)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 12:55:31

7

En sevdiğim yönetmenlerden birisidir Jim Jarmusch. Amerikan bağımsız sineması denilince benim aklıma ilk o gelir. Jim Jarmush'tan yine siyah beyaz bir film.. Kahve siyahı filmin sigara beyazı.. Jarmush'un filmlerinde öyle bir şey var ki sonuna kadar filmin renksizliğini yadırgamıyor insan.. Sanki bir renkli filmini izleseniz yönetmenin yadırgayacaksınız.. "Hadi canım, hiç Jarmush filmi renkli olurmuymuş?" gibi. Ortada anlamsız gibi görünen bir yığın diyalog dönerken ne demek istiyor bu ikili diyaloglar acaba? Diye düşünüyorsunuz filmi izlerken. Film bitince, taşlar yerine oturunca kendi kendinize "haaa" diyorsunuz, ve anlıyorsunuz ne anlatmak istediğini yönetmenin.. Kahve ve sigara eşliğinde vukua gelen muhabbetleri dinlemek farklı bir tat bırakıyor insanın damağında. Hollywood sinemasına gönderme bir film 11 kısa filmden oluşmakta.. Tek dekor ile, ortak iki nokta ile bir çok şey rahatlıkla anlatılabiliyor bence; öyle çok paralar harcamadan, setler, stüdyolar kurmadan, hatta renklendirmeden bile filmleri.. Oyuncu kadrosu zengin yine Iggy Pop'dan Cate Blanchet'a kadar uzanıyor yelpaze.. Elvis hakkındaki komplo teorilerinden, kahve ve sigaranın zararlarına kadar bir çok şeyden bahsediliyor.. Yalnızca deneysel bir çalışma olduğu için iyi değil, aynı zamanda türünün son derece iyi bir örneği de... Sonuna kadar izlemeli Jarmush filmlerini; sabırla, sahne sahne, kelime kelime.. Hatta birden fazla kere. Ancak o vakit tadı çıkıyor..

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 20 Eylül 2011 17:32:09

4

kahve ve sigaranın arka planda kullanıldığı,farklı farklı kafelerde geçen sıradan günlük yaşam diyaloglu 10-11 kısa filmden (ya da videodan ya da skeçden) oluşan sıkıcı bir film.İki kuzen hikayesi hariç dişe dokunan,izleyiciyi tatmin edecek bir şey y ok.Diyaloglar fazlasıyla sıradan.Kuzen hikayeleri haricinde gereksiz bir film olduğu söylenebilir. 

Yandex.Metrica