Kaldırım Serçesi

8,19

( 7 kişi yorum yaptı )

Kaldırım Serçesi

(Môme, La)

Sinema Filmi

2007

Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olan “La Vie En Rose”, başrollerinde Fransız aktris Marion Cotillard, Sylvie Testud, Gérard Depardieu’nun oynadığı, büyüleyici bir Edith Piaf biyografisi. Fransa – İngiltere – Çek Cumhuriyeti ortak yapımı olan film, 140 dakika boyunca ruhunuzu okşayacak Edith Piaf müzikleriyle dolu.

Edith Piaf’ın (Marion Cotillard) 1959’da New York’da verdiği konser sahnesi ile başlayan film, Fransız şarkıcı Piaf’ın, 40’lı yaşlarına odaklanıyor. 1915 yılında dünyaya gelen Piaf, babasının çalıştığı sirk sayesinde küçüklüğünden itibaren pek çok yer dolaştı. O dönemlerde, en yakın arkadaşı Mômone (Sylvie Testud) ile sokaklarda şarkı söyleyerek para kazanıyordu. Bu sırada bir kabare işleten Leplée (Géra rd Depardieu) tarafından keşfedildi ve kısa sürede, onu meşhur edecek çevre içine girdi.

“A Very Long Engagement” (Kayıp Nişanlı), adlı filmden tanıdığımız Cotillard, Piaf’ın gençlik yıllarından, 47 yaşında ölümüne kadar olan süreyi büyük başarıyla canlandırıyor. Genç yaşta yakalandığı hastalık ve bağımlılıkların, henüz 40 yaşındayken onu 70 yaşında bir kadın haline dönüştürdüğü, yürüme, konuşma ve şarkı söyleme yetisini kaybettiği süreci tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.

Filmde, Piaf’ın büyük aşk yaşadığı ve 1949 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybeden boks şampiyonu Marcel Cedan’ın (Jean-Pierre Martins) da önemli bir yeri var.

Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (80.Oscar Ödülleri-2008)

Oynayanlar

Marion Cotillard Marion Cotillard Edith Piaf
Sylvie Testud Sylvie Testud Mômone
Pascal Greggory Pascal Greggory Louis Barrier
Emmanuelle Seigner Emmanuelle Seigner Titine
Jean-Paul Rouve Jean-Paul Rouve Louis Gassion
Gérard Depardieu Gérard Depardieu Louis Leplée
Catherine Allégret Catherine Allégret Louise (Edith'in Büyükannesi)
Marc Barbé Marc Barbé Raymond Asso
André Penvern André Penvern Jacques Canetti
Farida Amrouche Farida Amrouche Aicha

Firmalar

35 Milim Filmcilik (Dağıtımcı)
Hasılat 175.123,0 TL
Toplam İzleyici 17.958
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (7)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 09 Ocak 2017 13:57:34

7

Bir filmin gerçek bir hikayeden esinlenilmesi çekici kılan bir özellik olmuştur her zaman dramatik bir hayat güzel bir film 7/10

erolavcı avatar erolavcı 10 Mart 2009 00:48:03

7

Yönetmen , aynı zamanda senaryo yazarı. Ben anladım ki, Edith Piaff'ı çok iyi tanıyor. Ama filmi sadece kendini tatmin etmek için yapmış diye düşünüyorum. Edith Piaff'ı tanımayan bu filmi asla anlamaz. Filme değil ama, Edith Piaff'a yazık olmuş.Bu fi lmi seyredip anlamayanlar lütfen edith'i araştırsınlar. 

izmirmania 24 Nisan 2008 03:44:04

Ben bu filmi Edith Piaf dinlemeyen arkadaşlarımla izlemek gibi bir hata yaptım. Maalesef hiçbiri filme gereken değeri vermediler, hatta sıkıldılar bile. Bense çocukluğumdan beri hastası olduğum kadına bir kez daha hayran oldum. Hala soruyorlar bana n asıl beğendin bu filmi diye. Ne kadar yazık!!!

göknil avatar göknil 13 Nisan 2008 16:58:04

Bende bu film şöyle bir yankı uyandırdı.Filmdekiler gerçek olsa bu dünyanın hali acaba ne olurdu diye düşünürüm kendi kendime.Kısacası süper bir film.

ozflaneur avatar ozflaneur 05 Mart 2008 21:53:03

8

filmi güzel kılan iki şey var bence: marion cotillard'ın muhteşem oyunculuğu ve edith piaf'ın büyüleyici sesi. bunları çıkarınca geriye pek dişe dokunur birşey kalmıyor filmde. edith piaf'ın hayatında önemli olan bazı olayları ve insanları atlamışlar mesela senaryoda; onun dışında filmdeki geçişler pek olmamış bence. ama dediğim gibi edith piaf'ın sesi marion cotillard sayesinde keyifle izlenen bir film olmuş.

gorkem_devrim avatar gorkem_devrim 03 Ocak 2008 12:16:01

Edith Piaf'i erkek zannedenler için bu film buyuk bir firsat!!Bu tur biyografiler bizi dahada cok yakinlastiriyor sanatcilara!!Edith Piaf'i kucuklugumden beri dinliyorum annecim sagolsun,yalniz hayat hikayesini bilmiyorum! zamanin da bu kadar buyuk b ir aski icinde barindirdigindan habersizdim ama ogrendikten sonra sarkilarina baska anlamlar yuklemeye basladim!!dilerim but tur biyografiler beyaz perdeye bolbol aktarilir!!

Yandex.Metrica