Kefaret

7,90

( 21 kişi yorum yaptı )

Kefaret

(Atonement)

Sinema Filmi

2007

1935 yazının en sıcak gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia'nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge'den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner de kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır. Booker Ödüllü yazar Ian McEwan'ın en yetkin kitabı olan Kefaret, edebiyat çevrelerinin alkışladığı bir başyapıt. Çocukluğu, aşkı, savaşı, İngiliz toplumunu ve sınıf ayrımını akıcı, etkileyici bir anlatımla sunarken utanç ve bağışlama, kefaret ve günahları hoşgörmenin güçlüğü üzerinde düşünmeye yöneltiyor.

Ödüller

En İyi Özgün Müzik (80.Oscar Ödülleri-2008)

En İyi Özgün Müzik (65.Altın Küre Ödülleri-2008)

En İyi Film (65.Altın Küre Ödülleri-2008)

Oynayanlar

James McAvoy James McAvoy Robbie Turner
Keira Knightley Keira Knightley Cecilia Tallis
Benedict Cumberbatch Benedict Cumberbatch Paul Marshall
Saoirse Ronan Saoirse Ronan Briony Tallis 13 Yaşında
Brenda Blethyn Brenda Blethyn Grace Turner
Vanessa Redgrave Vanessa Redgrave Yaşlı Briony
Patrick Kennedy Patrick Kennedy Leon Tallis
Harriet Walter Harriet Walter Emily Tallis
Gina McKee Gina McKee Kızkardeş Drummond
Michelle Duncan Michelle Duncan Fiona Maguire
Gina McKee Gina McKee Kızkardeş Drummond
Romola Garai Romola Garai Briony Tallis 18 Yaşında
Daniel Mays Daniel Mays
Daniel Mays Daniel Mays Tommy Nettle
Nonso Anozie Nonso Anozie Frank Mace
Kadir Çermik Kadir Çermik Daniel Mays Seslendirmesi
Atilla Şendil Atilla Şendil Tobias Menzies Seslendirmesi
Tobias Menzies Tobias Menzies
Yonca Cevher Yonca Cevher Romola Garai Seslendirmesi
Ziya Kürküt Ziya Kürküt Benedict Cumberbatch Seslendirmesi
Oya Prosçiler Oya Prosçiler Keira Knightley Seslendirmesi
Umut Tabak Umut Tabak James McAvoy Seslendirmesi
Nilgün Kasapbaşoğlu Nilgün Kasapbaşoğlu Vanessa Redgrave Seslendirmesi

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 754.442,0 TL
Toplam İzleyici 81.851
Vizyonda Kaldığı Hafta 6 Hafta

Son Yorumlar (21)

sahbaz 09 Kasım 2018 14:52:23

Güzel ve oldukça trajik bir film. Özellikle Dunkirkte limanda kurtarılmayı bekleyen askerlerin oynadığı sahne sinema tarihine geçer

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:42:39

5

Acıklı bir aşk öyküsünün etkileyici bir şekilde anlatılmış hikayesi. Film belki çoğu kişiye sıkıcı ve ağır gelebilir ama dramların en büyük özelliği de zaten bu değil midir? Yıllar önce yapılan bir hatanın bugünlere kadar getirdiği iç burkan olaylar ve pişmanlık. Yaptığı yanlışın kefaretini yıllar sonra ödeyen genç bir kız/kadın. Çocukluğunda karşılaştığı olayı farklı bir şekilde anlatan ve birkaç kişinin aşkını, hayatını bilmeyerek söndüren bir kız. Zaman geçtikçe içinde daha çok katmerlenip, yoğunlaşıyor, katılaşıyor bu olay. Taşıyamayacak kadar ağır olunca bunu yapmayı en sevdiği işi yaparak azaltmaya çalışıyor; yazarak. Sonlarına doğru harikaydı film, gidişatı hizli, hüzünlü, dramatik ve anlamlı. Ama başlarına dönecek olursak aşırı derecede durağan, bıktırıcı ve yüzeysel bir anlatım vardı karşımızda. Ortalarına kadar devam eden bu artı bıkkınlık verecek raddeye ulaşan yavaş akış ancak sonuna yaklaştıkça rayına oturdu. Film aslında bir romanı anlatıyor bunu sonradan anlıyoruz. Aslında kendisi de bir kitap uyarlaması filmin. Yani gerçekten kitaptan uyarlanmış dramatik olaylar. Kitabını okumak daha iyi olurdu muhtemelen. Kitaptaki gibi anlatılmış, tıpkı bir kitaptan çıkarcasına gidiyor zaten hikaye. Zaman zaman geriye dönüşlerle sonra birden yıllar sonrasına ulaşmasıyla. İzleyene duyguyu, yaşanmışlığı ve gerçekçiliği geçirememiş bence sadece sonunda duyguyu biraz hissediyorsunuz o zamana kadar olan bölümlerde, karelerde izleyene iyi geçmiyor. Ama izlemek zaman kaybı olacak kadar kötü bir yapım değil. Etkilenmiyorsunuz izlediğinizde tek sorun bu aslında. Yinede zamanınızı ayırıp izlerseniz çok bir şey kaybetmezsiniz. İyi bir görüntü sunuyor çünkü. Pişmanlık konusu ele aldığı için bile izlenilebilir.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 26 Aralık 2012 20:28:57

8

Çocuksu hayalperestliğinden ötürü biri ablası olmak suretiyle iki yaşamı hem mahvedip hem de erken ölmelerine sebep olan ruhsal problemli Briony ... Kendi yaşlılığında onlara iyilik yaptıgını söyleyebilecek kadar da aymazlık içerisinde... Film de müz ikleri de çok etkileyici..

mkurtsen avatar mkurtsen 17 Temmuz 2012 09:13:07

9

Kıskançık duygusu ile ablası ve sevdiği gençin hayatlarını alt üst et. Tecavüzle suçla, hapse attır. genç yaşda ölümlerine sebep ol. Sonrada otobiyografik bir itirafname ile günahının kefaretini öde.  Bu işi yapan Romanlar yazmış aklı başında ölmek ü zere olan yaşlı bir yazar, böylece suçluluk duygusundan kendini kurtardığını zannederek piru pak öteki dünyaya gidecek.. Ne ala memleket.

gecedensonra avatar gecedensonra 20 Haziran 2011 23:09:06

6

filmin müzikleri ve keira knightley den gerisi eh işte denilen sıradan bir televizyon filminden öte değil öok sıradan çoookk.. bir de utanmadan imdb den 7.9 almış hay sizin beyninizi ???? neyse tutayım kendimi... film o kadar hızlı girdi ki bir bekle nti oluşturdu ister istemez sonra mı resmen uyku getirtti arkadaş zor get,irdim sonu sıradan bir son hani şöyle garip de bir son bulunsa ulan sırf son sahne için izlenir falan denir ama yok o da yok işte..cecilia güzeldi boşver gerisini:))))

raskolnikov19@hotmai 31 Ocak 2010 19:26:01

hikayeyi  ve finali istediğimiz kadar beğenelim eleştirmemiz gereken yerleri görmezden gelemeyiz.herşeyden önce yönetmen ve senarist kendilerini çok bir şey sanmışlar.bu kadar gamsız ve keyfi bir anlatıma bu kadar iyi bir hikayede ilk defa rastladım. filmin girişi tam bir saçmalıklar zinciri şeklinde olmuş.hikaye filmin  ortasından itibaren anlaşılmaya başlanıyor.halbuki filmin girişi, gelişme bölümüne hazırlık demekdir.yani izleyiciyi başından sıkan bir  hikaye yapılmış.gelişme bölümünde olaylar fazlasıyla  işlenmiş.zaten işlenmese başındaki kopukluğa zor dayanan seyirci filmi çoktan atardı bir kenara.finalde söylenen söz gerçekten  harikaydı.izlenmeye değer. 

Yandex.Metrica