Eastern Promises: Şark Vaatleri

7,97

( 8 kişi yorum yaptı )

Eastern Promises: Şark Vaatleri

(Eastern Promises)

Sinema Filmi

2007

Gizemli ve karizmatik Rus Nikolai Luzhin (Mortensen), Doğu Avrupa kökenli, Londra’nın en acımasız ve tehlikeli ailesinin şoförü olarak çalışmaktadır. Aile, Vory V Zakone adlı bir suç örgütünün parçasıdır. Tüm çevrelerde saygın ve ulaşılmaz bir yere sahip olan Semyon’ın (Oscar adayı Armin Mueller-Stahl) başını çektiği ve tüm servetin, ailesinden çok Nikolai’ye daha yakın olan zorba ve iki yüzlü oğlu Kirill (Vincent Cassel) tarafından kontrol altında tutulduğu, şehrin en lüks yerlerinden biri olarak kabul edilen, ancak kimsenin bilmediği vahşi ve zalim bir dünyaya hizmet eden Trans Sibirya kökenli bir restoran işletmektedirler.

Ancak Nikolai’nin bu güçlü çevre tarafından koruma altına alınmış yaşamı, Noel zamanı Kuzey Londra hastanesinde ebe olarak çalışan Anna Khitrova (Oscar adayı Naomi Watts) ile tanışmasıyla tamamen sarsılacaktır. Anna, doğum sırasında genç bir kızın ölümüne tanık olur ve bu olaydan çok etkilenir. Anna, tek başına kalan bebeğin diğer akrabalarını bulmaya kararlıdır. Bir yandan da, bebeğin annesinin tuttuğu günlüğe ulaşmıştır; ancak günlük Rusçadır ve Anna tek kelime Rusça bilmemektedir.

Olayın izini sürmeye kararlı olan Anna’yı, annesi Helen (Sinéad Cusack) desteklemektedir; fakat Rusya’da doğan amcası Stepan (Jerzy Skolimowski), Anna’yı böyle bir işe bulaşmaması konusunda uyarır. Aslında haklıdır da; günlük çözüldükçe ortaya çıkan manzara, hiç de iç açıcı değildir. Günlüğün her sayfasında, Vory örgütünün korkunç dünyasına tanık olacaktır.

Semyon ve Kirill ile aynı dünyanın adamı olan ancak bir yandan da Anna’nın günlükle su yüzüne çıkardığı Vory dünyasının gerçek yüzünü tanıyan Nikolai, kendi ailesine karşı bağlılık ve sadakatini yitirmeye başlar. Ailenin uyguladığı baskıcı tavır, Nikolai’nin onlara olan güvenini yok edecektir. Nikolai’nin hayatı da dahil olmak üzere, cinayet, yalan ve intikam sınırlarında yaşanan hayatların acı sesleri, Londra’nın en karanlık köşelerinde yankılanacaktır.

Firmalar

35 Milim Filmcilik (Dağıtımcı)
Hasılat 261.102,0 TL
Toplam İzleyici 27.960
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (8)

Haqan avatar Haqan 25 Mayıs 2013 15:10:32

6

Senaryonun zayıflıgına ragmen David Cronenberg yönetmenliği , iyi oyuncular ve oyunculuklar sayesinde film kendini izlettiriyor.

Aslında konu olarak özellikle Türk izleyicisinin ilgisini çekiyor. İngilterede köklenmiş rus, çeçen ve hatta kürt mafya sı alışıla gelmiş diğer mafyalardan farklı olduğu için o filmlerden ayrılıyor.

Semyon rolündeki Armin Mueller-Stahl çok iyi oynuyor.
Ancak yine de senaryo eksikliklerle dolu.

baran34 avatar baran34 04 Aralık 2012 21:34:25

9

Çılgın yönetmen D. Crononberg; Şiddet'in Tarihçesi filminden sonra yine bir şiddet vakasını hipnotize olmuş şekilde biz seyircilere izlettirmesini çok iyi biliyor. Tabii bunda Viggo Mortensen'in payı büyük. Yüzüklerin efendisi soğukkanlı katil rol ünü ustalığıyla mükemmel biçimde kotarıyor. Naomi Watts'ı daha önce Funny Games U.S. filminde izlemiştim açıkçası burda ki rolünde sanki pasifize edilmiş bir rolle karşımıza çıkıyor. Bu arada Vincent Cassell'in Krill rolünü bizlere iyi aksettirdiği aşikar. Sadece filmin finali aceleye gelmiş görünüyor. İzlerken sıkılmayacağınız bir film.

pleiadess avatar pleiadess 09 Ağustos 2012 20:15:11

10

muhteşem bir film , oyuncular çok iyi, hakkını fazlasıyla vermişler , Rus mafyasının adını duyarız ama kendisinide görmüş olduk , ne kadar acımasız, gözlerini ne kadar kan ve hırs bürümüş, değerleri olmayan insanlar olduklarını gördük kesinlikle izle nmesi gereken bir yapım , ayrıca o kadar dövme yaptırmaya onca acıya ne gerek var anlamadım tam kaçıklar

gecedensonra avatar gecedensonra 01 Aralık 2011 00:22:12

8

rus mafyasını ve onları takip eden rus masasını içine çeçenleri de ve hatta bir türk ü de katarak doğu yu anlatmaya çalışmışlar lakin işin içine amerikan ideolojisi girince olmamaış tipik amerikan filmi tv filmi kısacası hani oturup özellikle izlemek için pek tavsiye edilecek bir yanı da yok.. filmde gerilimi artırmak için bazı şiddet sahneleri var ama o bile kurtaramaz ..tamam yönetmen farkı var ama cronenberg bile kurtarmaz bu filmi yok yok olmasmış der işin içinden çıkarım.  hele o neydi lan rus masasında çalışan nikolai ve anna nın öpüşmesi .. ya bi git dedim o derece.. unutmadan ekrem senin ne işin var chealsea maçında yavrucum otur oturduğun yerde..bu arada chealsea nın sahibi de bir rus oligarkı tabi ki orayada bir gönderme yapmış olmasınlar:)))))

Nuageblanc 19 Mart 2009 10:52:03

David Cronenberg'ün ustalığını konuşturduğu bir film. Basit bir hikaye ancak bu kadar büyük bir usta tarafından bu kadar etkileyici bir hale getirilebilirdi. Cronenberg amca senaryoyu kendi yazmamış ama çekilecek bir senaryo haline kendisi bizzat get irmiş. Ayakta alkışlıyoruz kendisini.

ekinoks1001 avatar ekinoks1001 10 Ocak 2008 11:14:01

film gerçekten çok kötüydü.oyunculuk iyi ama konu anlamsız ve çok alakasız bir final var

Yandex.Metrica