Güçlü Bir Yürek

7,20

( 5 kişi yorum yaptı )

Güçlü Bir Yürek

(A Mighty Heart)

Sinema Filmi

2007

“A Mighty Heart”ta, kaçırılan kocasının vahşice öldürülmesinin ürkütücü ve unutulmaz öyküsünü anlatan bir kadın vardır. Wall Street Journal muhabiri Daniel Pearl’ün Pakistan’ın Karaçi kentinde kaçırılmasından sonra gelişen olayları tüm dünya beş hafta boyunca endişeyle izlemişti. Sonra vahşice öldürülüşünün şok edici haberleri geldi. Kitapta ve filmde Daniel Pearl’ün Karaçi’de bulunma sebebi, kaçırılışı ve onu bulabilmek için sergilenen yoğun çabaların öyküsü ilk kez tüm detaylarıyla anlatılır.
Mariane ve Daniel Pearl’ün Güney Asya’da çalışmasının sebebi, dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışan diğer gazetecilerle aynıydı. Dünya üzerindeki etnik ve dini çatışmaların daha iyi anlaşılmasında tarafsız,analitik ve detaylı haberciliğin önemine inan ıyorlardı. Seçtikleri yaşam tarzının getirebileceği risklerin farkındaydılar, dolayısıyla tercihlerini yapmışlardı.

Daniel ile Mariane’in cesareti olağanüstü düzeydeydi. İnsanlara doğruyu gösteren haberler üretecek cesur gazetecilere her yerde ihtiyaç vardı, onlar da bu ihtiyacı karşılıyordu. Pearl’ün öyküsünde çok sayıda güçlü yürek vardı. Kaçırılan kocasını arayışı sırasında Mariane’ye yardımcı olan çok sayıda cesur insan vardı. Daniel Pearl’ü teröristlerin elinden kurtarmak için imkansızı başarmak istediler.

Filmde bu çabanın kimi zaman sürükleyici, kimi zaman aydınlatıcı, çoğunlukla da üzücü aşamaları tam bir dürüstlükle gözler önüne serilir. Daniel Pearl’in son dakikalarını izlerken teröristlerin metodlarını, ideolojilerini ve acımasız şiddetinin boyutlarını öğreniriz. Pearl’ün ortadan kaybolduğunun duyulmasıyla birlikte onun yerini öğrenmek, kaçıranların kimliğini belirlemek için dünya çapında zamana karşı bir yarış başlar. İslami teröristlerle Amerika’yı birbirinden ayıran çok tehlikeli kültürel ve politik uçurumlarda gelişen bir yarıştır bu...

Böyle bir öyküyü ancak tek bir insan anlatabilirdi: Daniel Pearl’ün eşi Mariane… Kaçırılan kocasını arama çalışmasını başlatan ve yönlendiren insan o olduğu için tüm detayların birinci tanığıydı. Gerçekler, adalet ve sevgi idealleri üzerine kurulmuş bir evliliğin üzücü portresini ancak o anlatabilirdi. Sonuçta “A Mighty Heart”ın kitabında ve filminde anlatılan öykü, dıştan bakıldığında her ne kadar endişeli bekleyişin öyküsü gibi görünse de, son tahlilde insan ruhunun manevi yükselişinin mutlaka okunması ve izlenmesi gereken öyküsüdür.

Oynayanlar

Dan Futterman Dan Futterman Daniel Pearl
Angelina Jolie Angelina Jolie Mariane Pearl
Archie Panjabi Archie Panjabi Asra Q. Nomani
Mohammed Afzal Mohammed Afzal Shabbir
Daud Khan Daud Khan Masud the Fixer
Mushtaq Khan Mushtaq Khan Danny's Taxi Driver
Tipu Taheer Tipu Taheer Human Rights Director
Telal Saeed Telal Saeed Kaleem Yusuf
Arif Khan Arif Khan Mariane?s Taxi Driver
Amit Dhawan Amit Dhawan Technical Supervisor
Aliya Khan Aliya Khan Kashva
Zafar Karachiwala Zafar Karachiwala Male Guest
Bushra Parwani Bushra Parwani Female Guest
Sarah Mone Sarah Mone Female Guest
Saira Nasir Khan Saira Nasir Khan Nasrin

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (5)

YSHN avatar YSHN 04 Ekim 2012 10:33:44

7

gerçekten güzel bi film etkileyicide tabiki izleyin derim

eucalyptus avatar eucalyptus 23 Eylül 2009 16:31:09

gerçekten çok iyi bir film olmuş bence herkesin zaman ayırması lazım... bazı gerçek noktalara değinilmiş filmde..kesnlikle etkileyici bir film.

zuhtuural avatar zuhtuural 26 Ocak 2008 00:54:01

terör konusu iyi işlenmiş bir çalışma mutlaka izlenecektir

duyqu ar avatar duyqu ar 16 Ocak 2008 09:30:01

8

fragmanı gercekten etkileyiçi aynı zamnda terör konusuna yakın teması filmi bence ilğinç kılıo ki toplumsaldan ziyade evrensel bir yara halıne gelen bu durum için çekilecek filmlerin niteliği çok önemli bu gibi filmleri çekerken çok dikkatlı olunmalı duygu sömurusune kaçmadan gercekleri objektif bi biçimde yansıtmak kolay deil bu açıdan film oldukça başarılı...

jason bourne avatar jason bourne 10 Kasım 2007 14:40:11

seneryo harika filmi izlemedim ama fargman fene deil

Yandex.Metrica