Kolera Günlerinde Aşk

(Love in the Time of Cholera)

Sinema Filmi

2007

Filmde, Fermina Daza (Giovanna Mezzogiorno) adlı bir kadın ile, ona aşık olan iki erkek Florentino Ariza (Javier Bardem) ile Doktor Juvenal Urbino (Benjamin Bratt) arasındaki, 1880’lerden 1930’lara kadar uzanan ve 51 yıl dokuz ay ,dört günlük zaman dilimine yayılan aşk üçgeninin öyküsü anlatılır.
Filmin yapımcısı Scott Steindorff, romanın film haklarını alabilmek için tam üç yıl boyunca yazar Gabriel Garcia Marquez’in peşinden koştu. Hakları alıncaya kadar da vazgeçmedi.
O sıralarda kansere yakalanmış olan ve bu hastalığa karşı büyük mücadele veren Marquez romanlarının ana dili İngilizce olan sinema filmlerine uyarlanmasına pek sıcak bakmıyordu.Ancak iki milyon dolar telif ücreti karşılığında “Kolera Günlerinde Aşk”ın sinema haklarını sattı. Marquez’in bu kararını almasında “Baba”nın yazarı Mario Puzo’nun ölüm döşeğindeyken (yıl: 1999) geride kalan çocuklarına yüklü bir miras bırakamamasından duyduğu derin üzüntü de etkili oldu. Marquez iki milyon dolarla eşi Mercedes ve oğullarının geleceğini mümkün olan en iyi şekilde garanti altına almaya çalıştı.
Gabriel Garcia Marquez öte yandan “Kolera Günlerinde Aşk” sinema filmi için üç şarkı hazırlaması için ünlü şarkıcı Shakira’yı da ikna etmeyi başardı.
“Kolera Günlerinde Aşk-Love in the Time of Cholera”, Garcia Marquez’in bir Hollywood stüdyosu tarafından uyarlanan ilk yapıtı olacak. Ünlü yazarın yapıtları daha önce Latin Amerikalı ve İtalyan yönetmenler tarafından uyarlanmıştı. Film aynı zamanda “Merkez İstasyonu”ndaki rolüyle Oscar ödülüne aday gösterilen Fernanda Montenegro’nun İngilizce dilindeki ilk çalışması olacak.

Oynayanlar

Javier Bardem Javier Bardem Florentino Ariza
Giovanna Mezzogiorno Giovanna Mezzogiorno Fermina Daza
Alicia Borrachero Alicia Borrachero Escolástica
Benjamin Bratt Benjamin Bratt Dr. Juvenal Urbino
Marcela Mar Marcela Mar America Vicuna
Juan Angel Juan Angel Marco Aurello 40's
Liliana Gonzalez Liliana Gonzalez Marco Aurello'nun Eşi
Hector Elizondo Hector Elizondo Don Leo
Laura Harring Laura Harring Sara Noriega
John Leguizamo John Leguizamo Lorenzo Daza
Fernanda Montenegro Fernanda Montenegro Tránsito Ariza
Catalina Sandino Moreno Catalina Sandino Moreno Hildebranda Sanchez
Liev Schreiber Liev Schreiber Lotario Thurgot
Angie Cepeda Angie Cepeda Widow Nazaret
Salvatore Basile Salvatore Basile City Mayor
Ana Claudia Talancón Ana Claudia Talancón Olimpia Zuleta

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 298.540,0 TL
Toplam İzleyici 31.947
Vizyonda Kaldığı Hafta 29 Hafta

Son Yorumlar (8)

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 28 Kasım 2010 06:46:11

5

hikayede hak vereceğiniz,aşkının büyüklüğüne ve de masumiyetine yanacağınız hiç kimse yok.Eğer aradığınız modern zamanların çabuk tüketilen aşkı ise, sadakatsizliğin,aşk illetinden kurtulma adına haklı gösterilmesi ise izleyebilirsiniz.Seyirciyi tavl amak için sonu fantastik bitirilmiş,gereğinden fazla uzatılmış,basit bir film. 

aynursa 16 Eylül 2010 01:27:09

8

bence güzeldi;başında hikaye ağır ilerlesede...izlemey değer...

raskolnikov19@hotmai 10 Şubat 2010 09:59:02

9

yönetmen roman uyarlamaktan anlayan biri değil...bu çok net gözüküyor.çünkü gereksiz uzatılmış bir film.içeriğine ve tarzına gelince çok çok başarılı bir film olmuş.gerçekçi ve fazlasıyla duygusal.bu ikisini başarmak pek kolay değil.izlenmeye fazlası yla değer. 

hülya66 avatar hülya66 24 Mart 2008 12:19:03

8

Güzel bir aşk filmi. Gereğinden fazla uzatılmış olabilir ama Javier Bardem ve Giovanna Mezzogiorno çok başarılı bir oyun sergilemiş. Hikaye çok güzel (Marquez'in romanından uyarlanmış, güzel olmaz mı?) Böyle aşklar artık yok maalesef!

zuhtuural avatar zuhtuural 21 Mart 2008 23:06:03

8

bir ispanyolun saçmasapan ingilizce konuştuğu ilk 15 dakikasına bile dayanamadığım bir film olmuş. mike newell in böyle  niye ve zorla insanlara ingilizce konuşarak zorlama bir film yapmış olmasına içerledim doğrusu amerikalıların alt yazı okuma alış kanlıklarının olmadığını düşünecek olursak yönetmenede  katılmamak içten bile değil ama bence film kötü damgasından kurtulamamış pek tavsiye edemiyorum çünkü canınız çok sıkılacak.

shezo avatar shezo 21 Mart 2008 14:29:03

2

Javier Bardem olmasaydı belki daha iyi bir film olabilirdi. Mümkünse bu adam kimseye aşık olmasın, oluyosa da ağlamasın. Hiç tahammül edilir türden değildi.  Kitabını okumadım ama filmden daha iyi olduğuna eminim.

Yandex.Metrica