Amerika Amerika

7,75

( 1 kişi yorum yaptı )

Amerika Amerika

(America, America)

Sinema Filmi

1963

Türk asıllı Yunan Yönetmen Elia Kazan ailesindeki büyüklerden yıllar boyu dinlediği Amcası Stavros. Topuzoğlu'nun (Filmdeki ismi) Kayseri'den Amerika'ya yerleşmek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Künye

Yönetmen Elia Kazan
Senaryo
Müzik Manos Hadjidakis
Görüntü Yönetmeni Haskell Wexler
Süre 174 dk
Tür Dram
Ülke ABD
Etiketler 1900ler, ABD, Elia Kazan, Gerçek Olaydan Uyarlama, Kayseri, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yönetmen (21.Altın Küre Ödülleri-1964)

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 18 Kasım 2012 10:13:01

İsmim Elia Kazan. Yunan kanından türk olarak doğmuş biriyim.Amcamın bir gezisi nedeniyle Amerika'dayım. Öykü ailemdeki yaşlı insanlar tarafından yıllar boyu bana anlatıldı.
Filmin jeneriğinde Elia Kazan'ın kendisini tanımlamasını özellikle yazdım. Be lki bir yerlere gider, ders olur, yeni Anayasa yapmak için ortaya çıkanlara esin kaynağı olur, etkilenme olur.

Öykü 1896 Yılında Kayseri'de başlıyor. İstanbul'dan gelen telgraf da Acil Vali Toplantı çağrısı isteniyor. 26 Ağustos 1896 Ermenilein Merkez Bankası Baskını. 2. Abdülhamid Han olay hakkındaki düşüncelerinden bahis ilei. Eyalet Valileri ve Eyaletlerde yerleşik Ordu Komutanlıkları tarafından Ermenilerin kontrolu. İster istemez basksıyı getiriyor...
Film üç saat uzunca bir süre belki yarısı Türkiyede ve Istanbul'da geçiyor.Diğer yar ı Gemi içinde.Amerika'ya varınca bitiyor.
Elia Kazan'ın sağlığında bizim sanat çevreleri ile dostlukları vardı, Türkiye'ye gidip gelen biri idi.
Anlattıklarındada oldukça objektif davranmış. Yeri geldiğinde Yunan ve Ermenilerden aynen bizde olduğu gibi teba olarak bahsetmiş. "Türkler gibi fes ve çarık giydik, aynı yiyeceği paylaşık. birlikte sıkıntı çektik.birlikte aynı dağa baktık." onun sözleri
Filmin hemen başında köyde Türk Yüzbaşı ile 8 yıl önce askerliğini onun yanında yapmış ermeni vatandaş'ın kucaklaşma sahnesi ile Stavros'un babasının Komutanlarla dostlukları herşeyi anlatıyor.
Sonuç olarak herkesin izlemesi gereken bir film. Tarih bilgisi, sanat, sinema.
Daha ne olsun.
Gerçek bir baş yapıt.
Ama komedi, Bilim Kurgu, Fantastik film, animasyon. korku seviyorsanız o başka.
h

Yandex.Metrica