Sweeney Todd: Fleet Caddesi'nin  Şeytani Berberi

8,49

( 29 kişi yorum yaptı )

Sweeney Todd: Fleet Caddesi'nin Şeytani Berberi

(Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street )

Sinema Filmi

2007

Sondheim'ın, Christopher Bond’un oyununa dayanan Hugh Wheeler kitabından yola çıkarak müziklerini ve şarkı sözlerini yazdığı orijinal 'Sweeney Todd', 1979 yılında Broadway’de gösterime girdi ve 8 dalda Tony Ödülü kazandı. Bunlardan biri de En İyi Müzik dalındaydı. Gösterinin komedi, drama ve korku unsurları Sondheim'ın film müziğini andıran çalışmalarıyla bütünlendi. Dünyada yüzlerce kez sahnelenen müzikal son olarak kısa süre önce tekrar New York tiyatro izleyicisiyle buluştu.

Ödüller

En İyi Sanat Yönetmeni (80.Oscar Ödülleri-2008)

En İyi Film (Müzikal/Komedi) (65.Altın Küre Ödülleri-2008)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (65.Altın Küre Ödülleri-2008)

Oynayanlar

Johnny Depp Johnny Depp Sweeney Todd
Helena Bonham Carter Helena Bonham Carter Bayan Lovett
Alan Rickman Alan Rickman Hakim Turpin
Timothy Spall Timothy Spall Beadle Bamford
Sacha Baron Cohen Sacha Baron Cohen Adolfo Pirelli
Jamie Campbell Bower Jamie Campbell Bower Anthony
Laura Michelle Kelly Laura Michelle Kelly Beggar Woman
Jayne Wisener Jayne Wisener Johanna
Ed Sanders Ed Sanders Toby
Gracie May Gracie May Baby Johanna
Gabriella Freeman Gabriella Freeman Baby Johanna
Ava May Ava May Baby Johanna
Jody Halse Jody Halse Policeman
Aron Paramor Aron Paramor Policeman
Lee Whitlock Lee Whitlock Policeman
Anthony Head Anthony Head Ballad Ghost
Birtanem Birtanem Türkçe Seslendirme

Ekip

Sanat Yönetmeni Dante Ferretti (Sanat Yönetmeni)

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 813.778,0 TL
Toplam İzleyici 90.582
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (29)

kaylasakaoglu 06 Haziran 2014 11:27:08

10

Helena Carter ve Johnny Depp uyumu muhteşem

ezgiikaradag avatar ezgiikaradag 17 Kasım 2013 12:57:51

10

2 altın küre 1 oscar almış bir film sizce nasıl olabilir? Kesin izleyin

iremtoprak avatar iremtoprak 28 Mayıs 2013 00:13:51

Çook güzel bir film , kesin izleyin

Banshee avatar Banshee 06 Eylül 2012 23:57:41

9

O kadar psikopat bi müzikal ki, muhteşem :D

Gorowski avatar Gorowski 18 Temmuz 2009 01:20:07

9

Müzikal filmlerin en iyisi ve müzikalden hoslanmayan kisilerin bile severek izleyecegi bir film kesinlikle izlenmesi gereken bir film izlemeyen sinemaci arkadaslarin bir yani eksik kalmis olucaktir ...

ozcanbektas1982 avatar ozcanbektas1982 18 Mart 2009 15:46:03

9

Filmde Johnny Depp, haksız yere hapse gönderilen, ve sadece bu acımasız ceza için değil, karısı ile kızına olanların üzücü sonuçları için de intikam yemini eden Benjamin Barker'ı, Helena Bonham Carter ise onun saplantılı ölçüde kararlı suç ortağı Bay an Nellie Lovett'ı canlandırıyor.Barker, Sweeny Todd kimliğine bürünerek Bayan Lovett'ın pastanesinin üzerindeki, eskiden kendine ait olan berber dükkanına geri döner. Amacı, karısı Lucy'yi ve küçük kızını ondan çalmak için alçak yardımcısı Beadle Bamford ile (Timothy Spall) birlikte kendisini uydurma bir suçla uzaklara gönderen Yargıç Turpin'i (Alan Rickman) gözlemektir.Bayan Lovett, Barker'a, Yargıç Turpin tarafından iğfal edilen karısının kendisini zehirlediğini söyler. Bu arada, rakibi olan gösterişli İtalyan berber Pirelli (Sacha Baron Cohen), Barker'ı kimliğini ifşa etmekle tehdit edince, Barker onu boğazını keserek öldürür. Cesetle ne yapacağını bilemezken, Bayan Lovett bu krizi, sallantıda olan işini kurtarmak için çözüm olarak görür ve turtalarını insan etiyle doldurmayı önerir.Sweeney, yargıcın gözlerini Johanna'ya (Jayne Wisener), yani Sweeney'nin ergenlik çağına gelmiş kızına diktiğini fark eder. Yargıç, Johanna'nın vesayetini elinde tutmaktadır. Evde hapis hayatı yaşayan Johanna bir gün Sweeney'yi denizden kurtarmış olan genç denizci Anthony (Jamie Campbell Bower) tarafından fark edilir. Genç kıza delice aşık olan Anthony onu kurtarıp evlenmeye yemin eder.Bu arada, Bayan Lovett'ın turtaları çok geçmeden Londra'da dillere destan olur ve satış patlaması yapar. Bayan Lovett saygınlık kazanmayı ve Sweeney ile evlenip deniz kenarında yaşamayı düşlemektedir. Yanlarında, evlatlık olarak alacağı, Pirelli'nin eski asistanı Toby de (Edward Sanders) olacaktır. Fakat Sweeney'nin aklında intikamdan başka bir şey yoktur; başka herkes ya da her şeye zarar verecek olsa da.Film 65. Altın Küre Ödülleri'ne 4 dalda aday olmuştur. Johnny Depp En İyi Aktör-Müzikal/Komedi, Helena Bonham Carter ise En İyi Aktris-Müzikal/Komedi dalında ödüle aday gösterilmişlerdir. Tim Burton En İyi Yönetmen dalında ödüle aday olurken filmde En İyi Sinema Filmi-Müzikal veya Komedi dalında ödüle aday gösterilmiştir. Depp en iyi aktör ödülünü kazanmış, filmde En İyi Müzikal film dalındaki ödüle layık görülmüştür. 80. Akademi Ödülleri'nde (Oscar) ise En İyi Erkek Oyuncu (Johnny Depp), En İyi Sanat Yönetimi (Dante Ferretti ve Francesca Lo Schiavo) ve En İyi Kostüm Tasarımı (Colleen Atwood) olmak üzere 3 Oscar'a aday gösterilmiştir. Film, En İyi Sanat Yönetimi (Dante Ferretti ve Francesca Lo Schiavo) Oscar'ına layık görülmüştür. 

Yandex.Metrica