Gölge

7,92

( 7 kişi yorum yaptı )

Gölge

(Selma ve Gölgesi)

Sinema Filmi

2008

Müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli’nin uzun zamandır beklenen ilk uzun metrajlı filmi Gölge, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Peyami Safa’nın intihar, şüphe, kıskançlık, dostluk ve aşk hakkındaki, “kara film bahçelerini binlerce defa arşınlamış” Selma ve Gölgesi romanından uyarlanmış. “Selma ve Gölgesi, bizim coğrafyamızda, bizden yola çıkılarak yazılmış, enfes kurgusuyla göz dolduran, düşündürüp heyecanlandıran bir hikâye. Gizemli bir kadının planlarını gizlice uygulamasını ustaca anlatan, aynı zamanda da iki yakın erkek arkadaşın nasıl olup da birbirini yok edecek birer canavara –usulca, bilinçsizce ve yumuşak bir şekilde– dönüştüğünü gösteren bir yapıt”.


Peyami Safa'nın "Selma ve Gölgesi" adlı romanından uyarlama.

Künye

Yönetmen Mehmet Güreli
Senaryo
Yapımcı Burak Yamanlıca , Tülin Soyarslan
Müzik Mehmet Güreli
Görüntü Yönetmeni Ahmet Sesigürgil
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 20 Mart 2009
Tür Dram, Duygusal, Kara Film, Polisiye, Psikolojik
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Budala, Erkek Arkadaş, Gizemli, İçki Masası, Kara Film , Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2008)

En İyi Sanat Yönetmeni (15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2008)

Ekip

Kurgu Ulaş Cihan Şimşek (Kurgu)
Mark Marnikovic (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Selda Çiçek (Sanat Yönetmeni)
Post-Prodüksiyon İlker Şen (Film Baskı)
Tamer Eşkazan (Kopya Baskı)
Tolga Girici (Renk Düzenleme)
Kadir Burç (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Aydın İz (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Davut Kanmaz (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ceylan Kara (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ruhan Ünlüer (Sanat Asistanı)
Ses Ekibi Soner Koç (Ses Tasarım & Final Miks)
Okan Selçuk (Ses Teknisyeni)
Efektler Sencer Yalçın (DS Nitris)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 21.522,5 TL
Toplam İzleyici 2.445
Vizyonda Kaldığı Hafta 4 Hafta

Son Yorumlar (7)

Sinemaadamı avatar Sinemaadamı 08 Ağustos 2021 11:37:05

10

Yılan Hikayesinin 5 oyuncusu bu filmde. Yalnız bu kez Görkem, Kaan ve Serkan başrol Memoli yan karakter. Balıkçı Mustafanın oğlu da kahya rolünde.GörkemYeltan ve Serkan Ercan çok güzel perfonmans sergilemiş. Peyami Safa nın Selma ve Gölgesi adlı rom anından uyarlanmıştır. Serkan Ercan kıymeti bilinmemiş bir oyuncu bi çoklari gibi. Memet Ali Alabora yan rolde oda gene rolünün hakkını sonuna kadar vermiş.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Temmuz 2015 10:18:13

6

Temposu düşük bir film oyunculuklar çok tiyatrovari ben romandaki tadı pek alamadım romana göre daha aydınlık bir anlatımı var ortalama bir film bir ilk film olması iyi kadrosu vede edebiyat uyarlaması olması özellikleriyle yinede izlenebilecek bir f ilm.

Kleberson avatar Kleberson 15 Kasım 2013 01:54:46

9

cok iyi bir film memet ali alabora iyi rol yapmis

melisrenan avatar melisrenan 02 Eylül 2010 23:57:09

Romanı okur gibi izledim filmi, çok sade bir biçimde anlatmış bence.Arada bazı boşluklar var film ortalarına kadar fazla gizemli ve yavaş ama sonrasında daha akıcı.İzlemesi güzel bir filmdi.

selimdogru avatar selimdogru 06 Ağustos 2010 18:34:08

Rolün az olması, o rolün önemsiz olduğu veya basit olduğuyla eşdeğer değildir. Hala bu fikirde olan insanlar var ne yazık ki. Oyuncu odur ki, öyle bir rol olur, kısa bile olsa onu öyle bir oynar ki, başrolden daha çok akıllarda kalır performansı... A yrıce gerek kendisi özelinde, gerekse sinemamız genelinde böylesine verimli bir dönemde kendisine proje gelmemesi muhtemel bile değildir. Şu sıralar yeni yapımlarda görmediysek, bu onun bittiğini değil tam tersine dönemi değerlendirecek kadar seçici olabildiğini gösterir.

mkurtsen avatar mkurtsen 27 Mart 2009 00:58:03

9

MÜZİK,EDEBİYAT,RESİM GİBİ SANAT DALLARI İLE DONANIMLI BİR YÖNETMEN,PEYAMİ SAFA GİBİ TÜRK EDEBİYATININ EN GÜÇLÜ KALEMİ VE NİHAYET HEPSİ KONSERVATUVARLI VE TİYATRO KÖKENLİ OYUNCULAR.ORTAYA ÇIKAN İŞİN KÖTÜ OLMA ŞANSI YOK.GERÇEKTENDE ORTAYA GÜZEL BİR FİL M ÇIKMIŞ. MEHMET GÜRELİ VE OYUNCULARINI KUTLUYORUM. UFAK TEFEK HATALARA RAĞMEN FİLM İLGİ İLE İZLENİYOR.SON SAHNEYE KADAR SEYİRCİNİN İLGİSİNİ CANLI TUTMAYI BAŞARIYOR. TEK ELEŞTİRİM 195O Lİ YILLARDA ÇUBUKLU'DA BİR YALIDA GEÇEN FİLMİN MEKANLARI O NGÜNÜN ATMOSFERİNİ YANSITMAKTA YETERSİZ KALIYOR.RESTORE EDİLMİŞ BİR YALI İLE OLMUYOR.FİLMİN KÜÇÜK BİR BÜTÇE BİRAZ ACELEYE GETİRİLDİĞİ BELLİ. MUROLARIN, İVEDİKLERİN GENÇLERİ  DEJENERE ETTİĞİ BİR ZAMANDA BÖYLE ZOR VE GÜZEL BİR İŞE EL ATTIĞI İÇİN KUTLUYOR.YENİ FİMLERİ İÇİN GİŞEDE BAŞARI DİLİYORUM.

Yandex.Metrica