Asteriks Olimpiyatlarda

7,64

( 13 kişi yorum yaptı )

Asteriks Olimpiyatlarda

(Astérix aux jeux olympiques)

Sinema Filmi

2008

1999 yapımı “Asteriks & Obeliks: Sezar’a Karşı”, sadece Fransa’da dokuz milyon izleyici yapmış, yine serinin devamı olan 2002 yapımı “Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra” ise Fransa’da on beş milyon izleyici toplamıştır. “Asteriks Olimpiyat Oyunları’nda” filminin diğer maceralardan farkı, konunun uluslararası düzeyde en iyi tanınmış organizasyonlarından biri olan Olimpiyatlar’ı işlemesi ve setle dekor açısından hepsinden çok daha görkemli ve ihtişamlı öğelere sahip olmasıdır. Konu olarak komediyi, tarihi olayları, macerayı ve çeşitli spor dallarını bir araya getirmesi her yaştan ve kültürden izleyiciyi bir arada tutmasını sağlayacaktır.

Hikaye, çizgi romandan aktarılmış olmasına rağmen önemli senaristlerle yapılan s ayısız tartışmanın sonucunda biraz değiştirilmiş ve hikayenin ana teması olarak Sezar ve oğlu Brütüs arasındaki çatışma ön plana çıkarılmıştır. Aynı zamanda Brütüs ve Alafolix’in (Mecnuniks), Yunan prensesi Irina’ya (İrena) karşı duyduğu aşk ve ortaya çıkan aşk üçgeninde her iki tarafın da prensesi elde etmek amacıyla Olimpiyat Oyunları’nda yarışması hikayedeki diğer önemli temayı oluşturmaktadır. Karakterler için oyuncular belirlenirken Gerard Depardieu’nun da içinde bulunduğu ana kadroya eklenen yeni isimler genelde genç kuşak oyuncular arasından seçilmiştir. Kadroda, Alain Delon, Clovis Cornillac, Uzun süre Kom Mayo’nun mankenliğini yapmış Vanessa Hessler, Jean-Pierre Cassel, Adriana Karembeu, José Garcia, Nathan Jones, Zinédine Zidane, Elsa Pataky, Jamel Debbouze, Michael Schumacher ve Dany Brillant gibi ünlü isimler vardır.

Proje, Avrupa tarihinde şimdiye kadar çekilen en yüksek bütçeye sahiptir. Toplam 75 – 80 milyon €’luk bütçesiyle, aynı zamanda da şimdiye kadar tüm dünyada çekilmiş en pahalı Fransız filmidir. Çekimlerin %95’i İspanya’da yer alan Alicante şehrindeki “La Cuidad de la Luz” adlı köyde kurulan setlerde gerçekleştirilmiştir. Bu bölgenin tercih edilmesinin nedeni iklimin çekim şartlarına elverişli olması ve el değmemiş büyük arazilere sahip olmasıdır. Dekorlar, “Amélie” ve “Delicatessen” (Şarküteri) filmlerinin unutulmaz yönetmeni Jean-Pierre Jenuet’in tüm filmlerinde beraber çalıştığı ve Oscar’a da aday olmuş dekor sorumlusu Marie-Laure Valla tarafından yaratılmıştır. Görüntü yönetmeni ise Luc Besson’ın ve yine Jean-Pierre Jenuet’in bir çok filminde yer alan Bruno Delbonnel’dir.

Künye

Yönetmen Thomas Langmann , Frédéric Forestier
Senaryo ,
Müzik Frederic Talgorn
Görüntü Yönetmeni Thierry Arbogast
Eser ,
Vizyona Giriş Tarihi 01 Şubat 2008
Süre 116 dk
Tür Fantastik, Komedi, Macera
Ülke Almanya Ispanya Fransa
Etiketler Asteriks, Oburisk, At, Baba-Oğul İlişkisi, Başlıkta Karakter İsmi, Daha Fazlası

Oynayanlar

Clovis Cornillac Clovis Cornillac Asteriks
Gérard Depardieu Gérard Depardieu Oburiks
Alain Delon Alain Delon Julius Caesar
Benoît Poelvoorde Benoît Poelvoorde Brutus
Stéphane Rousseau Stéphane Rousseau Alafolix
Vanessa Hessler Vanessa Hessler Princesse Irina
Zinedine Zidane Zinedine Zidane Kendisi
Jean-Pierre Cassel Jean-Pierre Cassel Panoramix
Bora Ebeoğlu Bora Ebeoğlu Mme Agecanonix
José Garcia José Garcia Couverdepus
Nathan Jones Nathan Jones Humungus
Keremcem Dürük Keremcem Dürük Seslendirme-Asteriks
Sezai Aydın Sezai Aydın (Seslendirme-Oburiks)
Levent Dönmez Levent Dönmez Türkçe Seslendirme
Faruk Akgören Faruk Akgören (Seslendirme-Toptoriks)
Levent Özdilek Levent Özdilek (Seslendirme-Kakofoniks)
Nur Subaşı Nur Subaşı (Seslendirme-Eskitopraks)
Pınar Altuğ Pınar Altuğ (Seslendirme-Irena)
Kaan Kural Kaan Kural (Seslendirme-Tonus parker)
Adriana Karembeu Adriana Karembeu Mme Agecanonix

Firmalar

35 Milim Filmcilik (Dağıtımcı)
Hasılat 1.190.513,0 TL
Toplam İzleyici 144.944
Vizyonda Kaldığı Hafta 50 Hafta

Son Yorumlar (13)

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 08:28:11

8

çok büyük beklentilerle izlenilmemesi gereken bir film. güldüremese de gülümsetebiliyor. kötü değil fakat iyi de değil. Michael Schumacher, zidane renk katmış. Beğendiğim nokta ise Schumacherin At yarışına Ferrari görünümlü bir at arabasıyla Germenle ri temsil ederek katılması gerçekten ince düşünülmüş. Filmin beğendiğim tek sahnesi:)

MEHTAPSS 01 Temmuz 2009 21:46:07

6

güzeldi ama serinin önceki filmleri kadar değil.

emre84 avatar emre84 24 Mayıs 2009 20:57:05

Çok iyi bir film senaryo ve oyunculuk performansları mükemmel

fdts avatar fdts 02 Mart 2009 13:26:03

8

çok güzel bir filmdi ünlü oyuncuların kendilerini oynaması daha bi güzeldi

leon_red avatar leon_red 07 Temmuz 2008 00:07:07

şu faransızlar sadece 2 şeyi iyi yaparlar 1 şarap 2 anıt örnegin eyfel kulesi adamlar yapmış ve insan hayranlıkla seyrediyor bir örnek daha özgürlük anıtı adamlar hem yapmış hemde amerikaya hediye etmiş oda güzel...lakin arkadaşım sen film yapamıyors un olmuyor bu iş sana göre değil yani kendinizi el aleme maskara edeceğinize git demir celik ve çimentoyla uğraş bu ne yani komedi filmi mi ? huh artık hatta yuh ötesi ayıp yazık yapmayın adamında canınıda sıkmayın hadi bakayım siz gidin kumda oynayın hadi canım hadiiiiii

shule avatar shule 02 Nisan 2008 13:28:04

6

henüz izlemediğimden yorumum sağlam olamicak!ama duyduğum yorumlar iyi değil... daha da başarılı olabilir diyor herkez...!!!!!

Yandex.Metrica