Le Amanti del mostro

(Le Amanti del mostro)

Sinema Filmi

1974

Künye

Yönetmen Sergio Garrone
Senaryo
Müzik Stefano Liberati
Tür Korku
Ülke Italya

Oynayanlar

Klaus Kinski Klaus Kinski Dr. Alex Nijinski
Katia Christine Katia Christine Anijeska Nijinski
Carla Mancini Carla Mancini
Ayhan Işık Ayhan Işık Dr. Igor Walensky
Erol Taş Erol Taş Boris
Stella Calderoni Stella Calderoni
Salih Güney Salih Güney Bu filmde yok
Osiride Pevarello Osiride Pevarello Polanski

Son Yorumlar (3)

mncelik 14 Temmuz 2015 00:03:54

Le Amanti Del Mostro (1974)
Ayhan Işık'ın Klaus Kinski ile başrolü paylaştığı iki filmden biri olan bu filmde; Kinski, (Katie Christine - başrol kadın oyuncu)'nun kocasıdır, ama evlilikleri yıpranmıştır ve bir yenilik için kadının aileden kalan eski köşküne gelirler. Birbirlerine zaman tanırlar. Burada, eskiden aile dostları olan doktorla (Işık oynar bu rolü) yıllar sonra tekrar karşılaşır kadın; aralarında eskiden gelen dostluk daha da samimileşir, kocası Kinski bundan hep rahatsızlık duyar. Eşiyle artık farklı odalarda yatmaktadırlar, Kinski ara ara kadını eski sevgilerine geri döndürmeye çalışsa da kadın ona karşı hep tepkisizdir. Babadan kalma köşkte, kadının babasının köşkün bilinmez alt depolarında bazı çalışmalar yapmış olduğunu ve bunlara dair aldığı notları bulur Kinski. Ve bunların üzerine gider, gittikçe iyice ruhsal olarak çöker ve bir psikozun kıskacında savrulur. Sonrasında olacak olanlar tüm bu psikoz halinin ve kıskançlığının sonucunda gerçekleşir. Kadın artık dayanamayağını söylediği Işık'a aşkını da ilan eder bir gün, ama bir yandan da kocasını öyle bırakıp gitmeyi istememektedir. Ertesi gün buluşmak üzere Işık'ı uğurlar, odasına çıkar. Kinski hepsini görmüştür, tamamen delirmiş bir halde odanın kapısını kırarak kadına sahip olmak ister; bağırışlar içinde Işık'ın filmdeki adıyla seslenir kadın ona yardım için.. Yakında henüz atına binmek üzere olan Işık kadını işitir ve koşar...Bu son sahne Işık'ın hiç bir filminde yer almayan tarzda bir sahnedir...Fazlasıyla gerçekçi çekilen sahne de, Kinski rızası dışında zor kullanarak sahip olur eşine, bu zor kullanma sırasında kadını susturmak için boğazını sıkar, sıkar ve öldürür. Her şey olup bittiğinde sessizlik hakim olur, Kinski dönüp yatakta yarı çıplak cansız yatan kadına bakar boş gözlerle. Her şeyin olup bitmiş olduğunun farkında, yetişememiş olmanın vicdan azabı ile merdivenlere çöküp ağlarken Işık, kamera o görüntü ile uzaklaşır ve film sonlanır.

Selcuk Basoglu 03 Şubat 2010 17:59:02

1973 yılında çekilen "Le mano che nutre la morte - Ölümün Nefesi" filmiyle aynı zamanda çekilmiıştir. Filmin türkçe ismi "Canavarın Sevgilisi" dir. Türkçe dublaj yapılıp yapılmadığı meçhul.

yavuzocal avatar yavuzocal 06 Nisan 2008 10:32:04

Bu filmi seneler evvel tv.de izlemiştim.Genel olarak prodüksiyonun zayıflığı şey gibi göze giriyyor.Klaus Kinski ve Erol Taş bilindik üstün performanslarını göstermiş ancak bariz bir şekilde ve nispeten az sahnesi olmasına rağmen Erol Taş sanki daha fazla ön planda...Vahşetin ve şiddetin dozu tavan yapmış.Tarantino ya kesinlikle ilham veren filmlerden birisidir.

Yandex.Metrica