Tıkanma

7,84

( 1 kişi yorum yaptı )

Tıkanma

(Choke)

Sinema Filmi

2008

Dövüş Klübü ile büyük bir üne kavuşan Chuck Palahniuk’un “Tıkanma” adlı romanından uyarlanan Choke, seks bağımlılığı, aşk, anne-oğul çekişmesi, yaşlanma korkusu gibi konuları incelikli şekilde işleyen başarılı bir kara mizah örneği.

Tıp fakültesini bırakan Victor (Sam Rockwell) gündüzleri Kolonyal Dönem’in canlandırıldığı tematik bir parkta çalışan bir seks bağımlısıdır. Pahalı bir bakımevinde kalan Alzheimer hastası annesi Ida’nın (Anjelica Huston) masraflarını karşılamak için “ilginç” bir yol bulmuştur.

Lokantalarda boğazına takılan yiyecekle boğulma numarası yapmakta, kurtaran kişinin kendisinden sorumlu olmasını sağlamaktadır. Böylece, kurtaran kahramanlaşmakta, sıkıcı hayatının bir anlamı, arkadaşlarına gurur duyarak anlatacağı bir hikây esi olmakta, daha sonra da hayatını kurtaran kişiden kendini sorumlu hissederek, ona sık sık yardım etmektedir.

Victor’ın, annesinin hastalığına sebep olan çarpıcı gerçekleri öğrenmesiyle hayatı hiç beklemediği şekilde değişir.

Ödüller

Büyük Jüri Ödülü (24. Sundance Film Festivali-2008)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 70.610,0 TL
Toplam İzleyici 8.389
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (1)

orda olmayan adam 13 Temmuz 2008 23:26:07

9

Fight Club'ın yazarı Chuck Palahniuk'un sinemaya uyarlanan ikinci kitabı, yine bilindik, muhteşem Palahniuk tekrar kalıpları (xxxx doğru kelime değil ama ilk akla geleni) ve sorgulamalarıyla Türkiye'deki Palahniuk hayranları tarafından merakla beklen iyor olmalı.

Yandex.Metrica