Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Vicdan

Vicdan

6,75

(34 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 10 Ekim 2008 1 Saat 26 Dk Dram Dram

Yönetmen: Erden Kıral Erden Kıral

Ülke: türkiye

Gişe: 157.877

Oyuncular: Tuğtekin Yeşilçay, Emine Sivri, Şener Köklükaya, Atilla Akarsu, Murat Gürvardar, Nazan Kesal, Rıza Sönmez, Nihan Koruyucu, Tülin Özen, Murat Han Devamını Gör...

Ödüller: En İyi KurguEn İyi Görüntü YönetmeniEn İyi Kadın OyuncuEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Konusu : Songül, Aydanur ve Mahmut çocuk yaşlardan beri birbirlerini tanıyorlardır. Mahmut, Songül'le evlenir ve onu alıp uzaklara gider. Mahmut'u tutkuyla seven Aydanur, ortada kalmıştır. Yıllar sonra, Aydanur Mahmut'la karşılaşır. İkilinin ertelenmiş duyguları yeniden su yüzüne çıkar. Songül kocasını yeniden kazanmak için kapısına dayandığında, Aydanur vicdanının yükünü taşıyamaz haldedir. Songül, kocasını geri alabilmek için aldatılan kadın tepkisiyle davranmaz. Sessiz bir strateji kurar; Aydanur'la birlikte yaşayacak ve kocasının ilgisini kendisine çekecektir. Ancak zamanla Songül, tüm masumiyetiyle Aydanur'a bağlanır ve yaşadıkları durumun sorumlusunun kocası olduğunu fark eder.mansurx

20 Kasım 2016 11:29

Film baştan sona oyuncularının varlığı izlenen bir film bu konudaki eski yeşilçam filmlerinin modern bir versiyonu gibi olmuş erden kıral ın sinemada hala iyi işler çıkarabileceğini kanıtlayan tadında uzatmadan biten ortalama bir başarısı olan izlenebilecek düzeyde bir film son olarak filmde +18 sahneler olduğunu filmin ailecek izlemeye uygun olmadığını da önceden söyleyeyim.

Cevap Yaz

Kleberson

5 Mayıs 2015 01:48

ben hic begenmedim

Cevap Yaz

sinemadelisi

18 Ekim 2013 01:30

Vicdan bence iyi bir film. Zaman mekan kavramının olmadığı Songül, Aydanur ve Mahmut'un psikolojik bir aşk üçgenini anlatan bazen durgun ve senaryonun tıkandığı ama oyunculuklarla örtbas edildiği iyi bir Erden Kıral filmi bana göre.Filmde Mahmutun saplantılı aşkı bana Zeki Demirkubuzun Kader flmindeki Bekir karakterini hatırlattı. Filmde yer yer argo komik diyaloglar da geçmektedir. Ayrıca ben Nurgül Yeşilçay'a ayrı bir parantez açmak isterim.Doğal,şehvetine yenik düşen,arkadaşını canından çok seven,kişilik çatışması yaşayan ve filmin sonunda vicdanını rahatlatan Aydanur karakterini Nurgül Yeşilçay göklere çıkartmış ve bana göre aldığı ödülü sonuna kadar haketmiştir. Sırf Nurgül Yeşilçay için bile izlenebilecek bir film.

Cevap Yaz

badem ağacı

21 Mart 2010 01:44

"Vicdan" Türk sineması için ve Erden Kıral kariyeri adına hiç de yadırganacak bir konuma sahip değil. Hem bazı övgüleri sapına kadar hak edip, hem de ağır bir eleştiriyi fazlasıyla mahal veren yapısı biraz karışık hissetmemize sebep olabiliyor. Oyunculukların oldukça başarılı olduğu filmde bir aşk üçgeni ana tema. Anlatımın kimi sahnelerde tavan yaptığı da su götürmez bir gerçek, fakat anlamlandıramadığımız o kadar çok soru işareti bırakıyor ki fazlasıyla boşlukta kalmış hissi vererek asla doyurmuyor. Aşk üçgeni içinde karakterleri anlamak da zorluk çekip "acaba kafamdan mı doldurmalıyım bu boşluğu" diye düşünürken film garip bir şekilde bitiyor. Nurgül Yeşilçay ın oynadıgı "Aydanur" karakteri ile genel olarak bir problem yok. Fakat ikinci kadın "songül" bir türlü davranışlarına anlam veremeden toz olup gidiyor. "Mahmut" ise sanki ara ara yokmuş gibi hiç oluyor. Aralarındaki ilişki ise ciddi şekilde izleyiciye problem olacak cinsten. Filmin genel olarak tarzı sert bir dram havasında olduğundan, oldukça tempolu sahnelerini de düşününce senaryodaki boşluklara bir anlam vermek mümkün değil. Yani bu tarz bir filmde izleyicinin yorumuna çok fazla ihtiyaç yoktur. Öyle ki bazı çok başarılı bulduğum sahnelerinde olduğu gibi filmin apaçık bir yapıda olup bu kadar fazla anlaşmazlığa asla yer vermemesi gerekirdi. "dan" diye vurucu sahnelerin ardından düşündürücü anlaşılmaz yanlar garip bir şekilde sırıtmış. sonuç itibariyle, her ne kadar gerçek bir sinema izlediğimi anlasam da öykü açısından hiç tatmin edici gelmeyen bir film var ortada. kurtarılmış olsa eminim ki başyapıt olabilecek bir potansiyele sahip.

Cevap Yaz

psıkopat_sulo91

12 Şubat 2010 16:59

Olmamış.Emeğe saygı sadece ama beklentilerin çok altında...

Cevap Yaz

afarikan

11 Şubat 2010 15:31

İzlenmeyi hak eden ama çok da farklı olan bir film değil bu tarzda çok film var. Biraz modern çağa uymuş sanki.

Cevap Yaz

_noyan_

28 Kasım 2009 15:59

Açıkcası başarılı bir film olmuş,zira finali aydanurun sıktığı kurşunla bitseymiş,çok daha iyi olurmuş diye düşünüyorum.taksicinin repliklerine ve karakol sahnesine hiçte gerek yokmuş... neticede genel anlamda kendini izlettiren bir film olmuş.

Cevap Yaz

ceyhun_mr

25 Ekim 2009 14:33

absürd,iç karartan bir hikayesi olan film festival filmi havasında.Oyunculuklar doğaçlama gibi,gerçek hayatla iç içe.Küçük ve fakir bir semtin tablosu çizilmiş,yaşamla bire bir adeta.Nurgül Yeşilçay en iyi oynadığı rol olan basit kadın ya da sokak kızı rolünü yine çok iyi oynamış.Herşeye rağmen filmde çok fazla bağlayıcılık yok ve sıkıcı bir hava içerisinde sade bir şekilde geçiyor hikaye.Sonuda yine çok sade olmuş.Sonunda sorulan sorunun cevabı 'bilmem, belki de vicdan' gibi birşey olsa daha güzel olabilirmiş.

Cevap Yaz

xbuzzyx

9 Ekim 2009 18:51

festival filmi olduğu için herkesin beğenmemesi normal ama kesinlikle pavyon filmi değil nurgül yeşilçaysa bu ödülü sona kadar hak etmiş doğaçlamalarda tülini istese ezip geçebilirmiş ama yinede bunu yapmamış buna rağmen tülin özenin oyunculuğu yinede sırıtmış..filmin görüntü kalitesi ise çok yüksek bu dalda ödülü üç maymuna kaptırmamış bu bile başarıdır!..

Cevap Yaz

kamil zafer

16 Mayıs 2009 13:13

   Şöyle bir yorumlara baktım ortak bir nokta yok.Ayrı telden çalan çalana,kimi beğenmiş kimi beğenmemiş,favorisine ekleyenler de var.Demek ki,hakikaten zevkler ve renkler tartışılmazmış.Bana sorarsanız yorum yok zira seyretmedim,ancak hayat hikayesini basında bol keseden okudum.Deniliyor ki usta kalem Hasan Özkılıç!ın 3 ayrı kitabından alınan 3 ayrı öyküden uyarlanmış( Kuş Boranı / Bir yanı yaralı , Orada Yollarda / Güzel günler için , Şirazesi Bozuldu / Kelkit'in altı bağlar ).İşte filmin çıkış noktası,benden de bu kadar.  16.5.09        Zafer ALGAN

Cevap Yaz
Yandex.Metrica