Vicdan

6,75

( 34 kişi yorum yaptı )

Vicdan

Sinema Filmi

2008

Songül, Aydanur ve Mahmut çocuk yaşlardan beri birbirlerini tanıyorlardır. Mahmut, Songül'le evlenir ve onu alıp uzaklara gider. Mahmut'u tutkuyla seven Aydanur, ortada kalmıştır. Yıllar sonra, Aydanur Mahmut'la karşılaşır. İkilinin ertelenmiş duyguları yeniden su yüzüne çıkar. Songül kocasını yeniden kazanmak için kapısına dayandığında, Aydanur vicdanının yükünü taşıyamaz haldedir. Songül, kocasını geri alabilmek için aldatılan kadın tepkisiyle davranmaz. Sessiz bir strateji kurar; Aydanur'la birlikte yaşayacak ve kocasının ilgisini kendisine çekecektir. Ancak zamanla Songül, tüm masumiyetiyle Aydanur'a bağlanır ve yaşadıkları durumun sorumlusunun kocası olduğunu fark eder.

Ödüller

En İyi Kurgu (45.Antalya Film Şenliği-2008)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (41.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2009)

En İyi Görüntü Yönetmeni (45.Antalya Film Şenliği-2008)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (14.Sadri Alışık Ödülleri-2009)

En İyi Kadın Oyuncu (45.Antalya Film Şenliği-2008)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Cem Özer (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Mustafa Preşeva (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Nazlı Başeskioğlu (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Tuğtekin Yeşilçay (Yapım Amiri)
Gonca Bahadır (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Muharrem Özabat (Yardımcı Yönetmen)
Tuncay Erol (Yönetmen Yardımcısı)
Fırat Dikan (Yönetmen Yardımcısı)
Volkan Keskin (2) (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Berkan Öztrak (2. Kameraman)
Muammer Ulakçı (Focus Puller)
Emrah Taştan (Kamera Diğer)
Post-Prodüksiyon Şafak Mıhlaç (Jenerik Tasarım)
Çağlar Özlek (Laboratuar)
Osman Yıldız (Film Baskı)
Şafak Mıhlaç (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Gökhan Özgül (Işık Şefi)
Eser Turan (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Beyhan Selçuk (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi Taşkın Ayaz (Kuaför)
Ses Ekibi Mehmet Kılıçel (Ses Kayıt)

Firmalar

Fono Film (Yapım)
Deniz Film Prodüksiyon (Yapım)
Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 1.233.728,0 TL
Toplam İzleyici 157.877
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (34)

mansurx avatar mansurx 20 Kasım 2016 11:29:31

6

Film baştan sona oyuncularının varlığı izlenen bir film bu konudaki eski yeşilçam filmlerinin modern bir versiyonu gibi olmuş erden kıral ın sinemada hala iyi işler çıkarabileceğini kanıtlayan tadında uzatmadan biten ortalama bir başarısı olan izlene bilecek düzeyde bir film son olarak filmde +18 sahneler olduğunu filmin ailecek izlemeye uygun olmadığını da önceden söyleyeyim.

Kleberson avatar Kleberson 05 Mayıs 2015 01:48:00

4

ben hic begenmedim

sinemadelisi avatar sinemadelisi 18 Ekim 2013 01:30:29

8

Vicdan bence iyi bir film. Zaman mekan kavramının olmadığı Songül, Aydanur ve Mahmut'un psikolojik bir aşk üçgenini anlatan bazen durgun ve senaryonun tıkandığı ama oyunculuklarla örtbas edildiği iyi bir Erden Kıral filmi bana göre.Filmde Mahmutun saplantılı aşkı bana Zeki Demirkubuzun Kader flmindeki Bekir karakterini hatırlattı. Filmde yer yer argo komik diyaloglar da geçmektedir. Ayrıca ben Nurgül Yeşilçay'a ayrı bir parantez açmak isterim.Doğal,şehvetine yenik düşen,arkadaşını canından çok seven,kişilik çatışması yaşayan ve filmin sonunda vicdanını rahatlatan Aydanur karakterini Nurgül Yeşilçay göklere çıkartmış ve bana göre aldığı ödülü sonuna kadar haketmiştir. Sırf Nurgül Yeşilçay için bile izlenebilecek bir film.

badem ağacı avatar badem ağacı 21 Mart 2010 01:44:03

8

"Vicdan" Türk sineması için ve Erden Kıral kariyeri adına hiç de yadırganacak bir konuma sahip değil. Hem bazı övgüleri sapına kadar hak edip, hem de ağır bir eleştiriyi fazlasıyla mahal veren yapısı biraz karışık hissetmemize sebep olabili yor. Oyunculukların oldukça başarılı olduğu filmde bir aşk üçgeni ana tema. Anlatımın kimi sahnelerde tavan yaptığı da su götürmez bir gerçek, fakat anlamlandıramadığımız o kadar çok soru işareti bırakıyor ki fazlasıyla boşlukta kalmış hissi vererek asla doyurmuyor. Aşk üçgeni içinde karakterleri anlamak da zorluk çekip "acaba kafamdan mı doldurmalıyım bu boşluğu" diye düşünürken film garip bir şekilde bitiyor. Nurgül Yeşilçay ın oynadıgı "Aydanur" karakteri ile genel olarak bir problem yok. Fakat ikinci kadın "songül" bir türlü davranışlarına anlam veremeden toz olup gidiyor. "Mahmut" ise sanki ara ara yokmuş gibi hiç oluyor. Aralarındaki ilişki ise ciddi şekilde izleyiciye problem olacak cinsten. Filmin genel olarak tarzı sert bir dram havasında olduğundan, oldukça tempolu sahnelerini de düşününce senaryodaki boşluklara bir anlam vermek mümkün değil. Yani bu tarz bir filmde izleyicinin yorumuna çok fazla ihtiyaç yoktur. Öyle ki bazı çok başarılı bulduğum sahnelerinde olduğu gibi filmin apaçık bir yapıda olup bu kadar fazla anlaşmazlığa asla yer vermemesi gerekirdi. "dan" diye vurucu sahnelerin ardından düşündürücü anlaşılmaz yanlar garip bir şekilde sırıtmış. sonuç itibariyle, her ne kadar gerçek bir sinema izlediğimi anlasam da öykü açısından hiç tatmin edici gelmeyen bir film var ortada. kurtarılmış olsa eminim ki başyapıt olabilecek bir potansiyele sahip.

psıkopat_sulo91 avatar psıkopat_sulo91 12 Şubat 2010 16:59:02

Olmamış.Emeğe saygı sadece ama beklentilerin çok altında...

afarikan avatar afarikan 11 Şubat 2010 15:31:02

8

İzlenmeyi hak eden ama çok da farklı olan bir film değil bu tarzda çok film var. Biraz modern çağa uymuş sanki.

Yandex.Metrica