Sarhoş Atlar Zamanı

8,57

( 5 kişi yorum yaptı )

Sarhoş Atlar Zamanı

(Zamani barayé masti asbha)

Sinema Filmi

2000

Çocuklardan oluşan bir evreni anlatan bu filmde 15 Yaşındaki cüce ve sakat kardeşlerini mayınlar ile döşeli sınırlardan geçirip Irak'taki bir bir hastaneye götürmeye çalışmaları konu ediliyor..Çocuklar , bu küçücük mücadele ile birer birey ve kahraman olurlar..

Büyük abla başka bir köye kardeşinin kurtulması için gelin gider; ama damatın ailesi verdiği sözü tutmaz,hasta çocuğu almayı ve ameliyat ettirmeyi reddeder.Evin büyük oğlu sakat kardeşini götürecek parayı ve atı bulmak için kaçakçıların kervanına katılır.

sonuç olarak iran sineması güzel filmler sunmaya devam ediyor..Yılmaz Güney sinemasını sevenler bu filmi izlesinler.bu filmde yılmaz güney sinemasının bir çok benzerliğini bulacak ve Yol filminin tadında bir tad alacaksınız...

Son Yorumlar (5)

by_yeti avatar by_yeti 01 Nisan 2016 01:04:21

10

Hayatta kalmakla ilgili tüm bildiklerinizi unutturacak bir Bahman Ghobadi filmi var sırada.

En çaresiz hissettiğiniz anı, en üşüdüğünüz zamanla birleştirip düşüneceksiniz. Kıştan nefret edeceksiniz. Yoksulluktan, uzaklıktan, çaresizlikten, en kötüsü hepsinin bir arada olmasından nefret edeceksiniz.

İran'da, Irak sınırına yakın bir köyde yaşayan 5 kardeşin mücadele etme öyküsüdür Sarhoş Atlar Zamanı. Uzun süredir annesiz yaşadıkları yetmiyormuş gibi bir de babasız kalırlar geçim uğruna. Eyüp'tür artık ailenin reisi. Daha 12 yaşındadır ama öylesine ağır yükü vardır ki çocuk dedirtmez kendine. Engelli kardeşi Madi ölmek üzeredir ve ameliyat olması gerekmektedir. Eyüp'ün yapabileceği tek şey çalışarak ameliyat parası kazanmaktır ama kısır olan bölgede bu hiç de kolay değildir. Babası gibi kaçakçı olmaktan başka şansı yoktur. Küçük bedeni ile ağır yükleri sırtlanarak Irak'a kaçak mal taşıyanlara katılır.


Karın tadını hangi çocuk merak etmez ki? Unutulmuş çocuklukta kar, ilaç yutmak için araç olur.

Eller vardır; kartopu oynaması gereken ama oynayamadan üşüyen, küçücük ciğerlerden çıkan nefesle ısınan. Eller vardır, tek çarenin dua olduğunu bilip gökyüzüne kaldırılan.

Katırların, atların zorlu yolları aşabilmeleri için ayakta kalması gerekir. Soğuk havaya dayanmak için gerekli olan şey içkidir! Daha soğuksa daha fazla içki.

Hayalin ne küçük adam?

Gelin olmak, ardında kardeşlerini bırakarak. Rojin, Madi'yi tedavi etmeleri şartı ile evlendirilir. Ağlar Eyüp arkalarından. Sarı montlu kahraman katırla bir yükmüş gibi gider ama gittiği yerde kabul edilmez.

Eyüp, Rojin, Emine, Madi. Hepsi yaşıyorlar, hepsi bu hayatın parçası. Kurguyu izlesek de biliyoruz ki bir yerlerde gerçekten varlar. Bu küçük kahramanlar, kusursuz oynadıkları rolleri için ayakta alkışlanmayı hak ediyorlar. Filmin sonu tabi ki yine sizin.

by_yeti avatar by_yeti 01 Nisan 2016 00:32:39

10

Film öyle bir coğrafyada çekilmiş ki çoğumuzun oralarda neler olup bittiğinden haberi yok. O yollarda ölenler bize belki terörist diye söylendi biz de bunlara alkış tuttuk kimlerin ne yaşadıklarını asla bilemeyiz.
Başka hiçbir film bu kadar içime işl emedi. Sadece bir film değil hayatın ta kendisi ,bizim hayatımız değil o coğrafyanın hayatı. Dürüst olmam gerekirse bu filmi izlememiş olsaydım Uludere Katliamını farklı yorumlayabilirdim ama bu film bana dedi ki:
İnsanların ne yaşadığını bilmeden, onların yürüdükleri yollarda yürümeden,çaresizliklerini yaşamadan onları yargılama.
Uzun zamandır izlediğim filimler içinde, Soraya'yı Taşlamak (2008) filmi beni derinden yaralamıştı. Ama, bu filmi henüz izledim. Sonuna kadar ağladığımı söyleyebilirim. Kardeşler arası dayanışma, büyük kızkardeşin anneliğe büyük erkek kardeşin baba rolüne girmesi izlenmeye değer!

turkuaz_anlar 31 Ocak 2011 22:39:01

10

Tek kelimeyle muhteşem !!!

afarikan avatar afarikan 15 Mart 2010 10:18:03

9

İnsanı derinden etkileyen bizim yaşadığımız dünyanın dışında da bir dünya olduğunu hatırlatan bir film. Küçük çocukların oyunculukları çok etkileyici yönetmenin tam bir usta olduğunu anlayıyorsunuz. Kaplumbağalar da uçar filmini anımsattı bana bazı y önleriyle.

rasim78 avatar rasim78 17 Şubat 2009 10:14:02

9

Bu filmin adı 'SARHOŞ ATLAR ZAMANI' yani başlık yanlış.Bahman Ghobadi bu filmin tam anlamıyla yaratıcısı. Usta hem yapımcı hem yönetmen hem senarist.. ilmde ablanın özverisi, atların sarhoşluktan donma sahneleri mükemmel

Yandex.Metrica