Üç Hanedan: Ejderin Dirilişi

8,36

( 6 kişi yorum yaptı )

Üç Hanedan: Ejderin Dirilişi

(Three Kingdoms: Resurrection of the DragonSaam gwok dzi gin lung se gap /)

Sinema Filmi

2008

Çin’in dört büyük klasik romanından biri olan “Romance of the Three Kingdoms”dan uyarlanan ve iç savaş yüzünden ülke karşıt güçlerce parçalanıp sonunda üç rakip krallık arasında bölüştürülen Çin tarihinin en karanlık dönemi M.S. 190 – 280 yılları arasında geçen “Three Kingdoms – Resurruction of the Dragon”, ülkesinin birliği ve barış için savaşan ve yiğitliği ve savaştaki üstün yeteneğiyle yükselip tüm Çin’de tanınan bir kahraman olan sıradan bir adam ZHAO ZILONG’un hikayesini anlatır.

Zhao’nun dövüşerek birçok savaş kazanmasına ve kahramanlığının bir efsaneye dönüşmesine rağmen, yıllarca süren mücadeleye rağmen, savaş hâlâ tüm şiddetiyle devam etmektedir. Cesur savaşçı ilerlemiş yaşında, içteki ve dıştaki düşmanlarıyla savaşac ağı, en son ve en zorlu savaşını kazanmak için birliklerini yönetme mücadelesi vermektedir.


Bu destansı film, Çin kültürü üzerinde asırlardır derin bir etkisi olan, çok sayıda çeviri, çizgi roman ve video oyunu olarak tezahür edip dünyanın geri kısmını cezbetmeye devam eden Çin’in en mükemmel klasik dört romanından biri olan 600 yıllık yarı kurgu roman “Romance of the Three Kingdoms”dan uyarlandı. Bu 14’üncü yy. başyapıtı Çin tarihinin en karanlık dönemi olan M.S. 190 – 280 yıllarındaki eski Çin’deki olayları nakletmektedir. Sürekli savaşların ve karışıklığın olduğu bu devir aynı zamanda Çin şövalyeliğinin altın çağını temsil eden ve yalnızca kişisel güçleriyle ve başarılarıyla ilerleyerek Çin’in en şanlı meydan muharebelerinde savaşıp ülkenin en tanınmış kahramanları olan savaşçıların, yeni hiyerarşinin ortaya çıktığını gören bir devirdir.

“Han” imparatorluğunun çöküşünü takiben, yöresel diktatörler güçlerini artırıp üstünlük için birbirleriyle rekabete girdiler. Ülkenin kontrolünü ele geçirmek için yıllarca süregelen ihtilaf savaşlarından sonra, bu anarşi devrinden üç diktatör devlet muzaffer olarak çıktı ve fethettikleri topraklarda kendi sınırlarını belirleyip krallıklarını ilan ettiler. Sonuç olarak Çin üç rakip krallık arasında paylaştırıldı. Bunlar, kukla “Han” imparatoruna hükmedip, imparatorluk sarayını ele geçiren kötü ve kalleş diktatör CAO CAO tarafından yönetilen Wei Kuzey İmparatorluğu; karşı çıkılmadan aniden saldırıya geçebilmesi için iki hasmını kendi aralarında savaştırıp onları ele geçirmek için entrikalar çevirip komplolor kuran kurnaz diktatör SUN QUAN’ın başında bulunduğu Wu Güney Krallığı; düşmanlarına karşı çok fazla mücadele veren Han imparatorluğunun yasal varisi ve “Han” imparatorunun yüce amcası adil ve oldukça itibarlı diktatör LIU BEI’nin yönettiği Shu Batı Krallığıdır. Bu fırtınalı dönemde, üç krallık bölgesel genişleme ve üç krallığı bir krallık altında birleştirip uçsuz bucaksız ülkenin hükümdarı olmak için birbirleriyle savaşmaya devam etmişlerdir.

Künye

Yönetmen Daniel Lee
Senaryo
Yapımcı Dong Yu , Susanna Tsang , Chung Taewon
Müzik Henry Lai
Vizyona Giriş Tarihi 22 Ağustos 2008
Süre 102 dk
Tür Aksiyon, Dram, Savaş, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Çin
Etiketler Başlıkta Sayı, Çin, Çinli, Kumandan, Müzisyen, Daha Fazlası

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)
Hasılat 301.935,0 TL
Toplam İzleyici 35.417
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (6)

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 08:29:11

7

Bu filmin savaş sahnelerini ve müziğini al bir kenara koy gerisini izlemeye gerek yok. Luo Guangzhong'un ?Romance of the Three Kingdom'dan uyarlanan filmde, bir karede 20 yıl ileriye gidilmesi kurgusal bir hata olsa gerek. Bilmiyorum bu romanda da 20 yıl bir anda ileriye gidiliyor mu? Ama müziği gerçekten iyiydi.

0k3v1n0 avatar 0k3v1n0 14 Aralık 2010 10:08:12

Savaş zalimdir ama askerler masumdur - Üç Hanedan

raskolnikov19@hotmai 04 Şubat 2010 13:18:02

beklenen gibi değil..savaş sahneleri için izlenebilir.

osman_srln avatar osman_srln 21 Ekim 2008 21:30:10

filmden beklediğimi alamadım aslında kötü bir film değil güsel bir filmdi ama daha güsel olabilirdi

tayfa avatar tayfa 21 Ağustos 2008 22:50:08

10

Merakla bekliyorum.. iyi Bir yapıma benziyor...

mahsen87 avatar mahsen87 28 Mayıs 2008 09:54:05

10

Çok süper bir film güzel sahneleri var izlenmesi keyif veren bir film

Yandex.Metrica