Özel Tim

7,78

( 2 kişi yorum yaptı )

Özel Tim

(Tropa de Elite)

Sinema Filmi

2007

Yıl 1997… Katoliklerin dini lideri Papa Jean Paul II’nin Rio de Janeiro’yu ziyareti yaklaşmaktadır.2000 yılında Brezilya nüfusu 169 milyon kişiydi; bunların da yüzde 81’i katolikti. Papa’nın kenti ziyareti öncesinde varoşlarda hareketli günler yaşanmaktadır. Kısaca BOPE olarak bilinen Özel Polis Operasyonları Timi lideri Yüzbaşı Nascimento, Papa’nın ziyaret etmesi muhtemel bölgelerin yakınında yer alan, suç oranı çok yüksek, tehlikeli banliyölerde uyuşturucu tacirlerine darbe indirmekle görevlendirilir.
Ancak Yüzbaşı Nascimento’nun kişisel yaşamında aşması gereken bazı sorunları vardır. Karısı hamile olduğu için tim komutanlığından ayrılmak ve yeni çaylak adayların eğitmenliğini üstlenmek zorundadır. Ancak bunun için kendi yerini alacak ve doldura bilecek bir aday bulması gerekir.
Öte yandan iki idealist arkadaş olan Neto ile Matias, Askeri Polis güçlerine katılmışlardır. İkisinin de amacı dürüst birer polis memuru olmak ve suçlularla mücadele etmektir. Ancak Askeri Polis teşkilatında karşılarına çıkan manzara, yozlaşma, yetki yetersizliği, yetenek eksikliği ve aptalca bürokrasiden ibarettir. Morro da Babilonia’da yaşanan ciddi bir kazadan sonra ikisi de BOPE’ye (Özel Polis Operasyonları Timi) katılmaya karar verirler.
Yüzbaşı Nascimento, Neto ve Matias’ın yaşamları, önce katı eğitim döneminde, sonra da uyuşturucu tacirleriyle girişilen mücadele esnasında olmak üzere birkaç ay içerisinde kesişecektir. Nascimento kendi yerini alacak çaylağın Neto olduğuna inanmaktadır. Ancak genç adamın hesapsız kitapsız ve düşüncesizce atılganlığı nedeniyle Nascimento tercihini değiştirmeyi düşünmeye başlar.Artık Nascimento’ya Neto’dan daha fazla kültürlü olan Matias doğru seçim gibi gözükmeye başlamıştır; ama onun da yürekliliğini kanıtlamasına gerek vardır.


Filmin yapımında sosyolog Luiz Eduardo Soares ile Andre Batista ve Rodrigo Pimentel adlı iki BOPE polisinin birlikte yazdığı “Elite da Tropa” adlı kitap temel alındı. Sözkonusu kitapta iki polisin yaşadığı deneyimlerden ve tarihsel olaylardan yola çıkılarak BOPE’nin gündelik çalışma rutininin nasıl olduğu yarı-kurgusal bir anlatımla aktarılıyordu.
Kitabın yayınlandığı günlerde çok çeşitli tartışmalara yol açması üzerine Batista uyarı cezası almakla kalmadı;kitap Askeri Polis tarafından sansüre tabi tutuldu. Eski Vali Leonel Brizola’ya yönelik düzenlenen suikast girişiminin neden başarısızlığa uğradığını detaylarıyla anlatan kitap ayrıca BOPE’yi bir tür “ölüm makinesi” gibi tanımlamasıyla da tartışmalara yol açmıştı.

Künye

Yönetmen José Padilha
Senaryo
Vizyona Giriş Tarihi 02 Mayıs 2008
Süre 118 dk
Tür Aksiyon, Dram, Politik
Ülke Brezilya
Etiketler 1990'lar, Askeri, Askeri Eğitim, Brazilya, Irklararası İlişki, Daha Fazlası

Ödüller

Altın Ayı (58. Berlin Film Festivali-2008)

Oynayanlar

Wagner Moura Wagner Moura Capitão Nascimento
Caio Junqueira Caio Junqueira Neto
André Ramiro André Ramiro André Matias
Maria Ribeiro Maria Ribeiro Rosane
Fernanda Machado Fernanda Machado Maria
Paulo Vilela Paulo Vilela Edu
Fernanda De Freitas Fernanda De Freitas Roberta
Milhem Cortaz Milhem Cortaz Capitao Fabio
Marcelo Valle Marcelo Valle Capitao Oliveira
Fábio Lago Fábio Lago Claudio Mendes de Lima "Baiano"
Bruno Delia Bruno Delia Capitao Azevedo
Marcelo Escorel Marcelo Escorel Coronel Otavio
André Felipe André Felipe Rodrigues
Thelmo Fernandes Thelmo Fernandes Sargento Alves
Emerson Gomes Emerson Gomes Xaveco
Paulo Hamilton Paulo Hamilton Soldado Paulo
Bernardo Jablonski Bernardo Jablonski Law teacher
Daniel Lentini Daniel Lentini
Alexandre Mofatti Alexandre Mofatti Sub-Comandante Carvalho
Thiago Mendonça Thiago Mendonça
Erick Oliveira Erick Oliveira Marcinho
Otto Jr. Otto Jr. Major Gouveia
André Santinho André Santinho Tenente Renan
Patrick Santos Patrick Santos Tinho
Ricardo Sodré Ricardo Sodré Cabo Bocão
Thogun Thogun Cabo Tião

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 11.325,0 TL
Toplam İzleyici 1.317
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (2)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 21 Eylül 2014 10:45:15

7

kirli ilişkiler ve bu kirli ilişkiler arasından uyuşturucuyla mücadele ederken illegal yollara sapan polisler gerçek bir olay güzel bir film 7/10

minimalist avatar minimalist 19 Şubat 2014 19:08:06

7

iyi bir film

Yandex.Metrica