Vahşi Zerafet

7,23

( 4 kişi yorum yaptı )

Vahşi Zerafet

(Savage Grace)

Sinema Filmi

2007

Aynı adlı ödüllü romandan uyarlama olan “Vahşi Zarafet”te, Bakelite plastik firmasının veliahtı Brooks Baekeland ile evli olan Barbara Daly (Julianne Moore)nin hikayesi anlatılmakta.

Kızıl saçlı, alımlı ve karizmatikbu kadın, kocasının şaşaalı ve asil hayatına hiçbir zaman tam olarak uyum sağlayamamıştır. Aralarındaki bu dengesizliğe bir de çocuk sahibi olmaları eklenince ilişkileri iyiden iyiye sarsılır. Oğulları Tony (Eddie Redmaine), babasının gözüne girmeyi hiçbir zaman başaramamıştır. Babasıyla arasındaki aşılmaz mesafe, Tony’yi gittikçe annesine yaklaştırır. Bu yakınlaşma aynı zamanda bir trajedinin de doğuşu olacaktır. Bu aile trajedisinin yanı sıra Baekeland’ların “parıldayan” yaşamları ardındaki toplumsal farklara da şahit oluyoruz. “Va hşi Zarafet”, bir ailenin yükselişi ve dibe vuruşunu arka planına New York, Paris, Cadaques, Mallorca ve Londra gibi efsane güzellikteki mekanları alarak anlatmaktadır.

Oynayanlar

Julianne Moore Julianne Moore Barbara Baekeland
Stephen Dillane Stephen Dillane Brooks Baekeland
Elena Anaya Elena Anaya Blanca
Simón Andreu Simón Andreu Jean Pierre Souvestre
Hugh Dancy Hugh Dancy Sam Green
Abel Folk Abel Folk Carlos Durán
Belén Rueda Belén Rueda Pilar Durán
Unax Ugalde Unax Ugalde Black Jack Martinez

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 129.001,0 TL
Toplam İzleyici 13.924
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (4)

mkurtsen avatar mkurtsen 07 Temmuz 2013 13:41:01

Bu film için söyleyecek söz bulamıyorum. Sözün bittiği yer derler ya onun gibi bir şey.
2007 de çekilmiş, açık söyleyeyim böyle bir filmden haberim yoktu. Gözden kaçırdıklarımdan, film markette film seçerken tesadüfen elime geldi.
Sinematografi o larak bir şey demiyorum. Gerçek bir olaydan alınmış, yönetmende perdeye yansıtmış.

baran34 avatar baran34 04 Temmuz 2013 15:08:13

4

1972 yılında Londra'da oğlu tarafından öldürülen eski bir holywood yıldızının gerçek hikayesinden yola çıkarak Howard A. Rodman'ın kanımca biraz abarttığı(ensest sahneler) ve eşcinsel bir yönetmen olan Tom Kalin tarafından çekilen çarpık yaşam tarz ına sahip burjuva bir aile konu alınmış. Kadrosunda Julianne Moore (Hannibal-Clarice Starling),(Cazibe Kanunları- Audrey Woods) ve İspanyol Belen Rueda (Yetimhane) gibi yıldız oyuncuların yer aldığı bir yapım.
Oğlu tarafından cinayete kurban giden Barbara Baekland; bakalit plastik ürünün mucidi Leo Baekland'ın torunu ile evlidir. İlgisiz bir koca ve baba, hafifmeşrep bir anne ve şizofren paranoya teşhisi konulmuş bir evlat... Evet para herşeyin çözümü değil. Film de kullanılan şu cümle "paranın yararlarından birisi hatalarımızın sonuçlarına katlanmaktan kurtarmasıdır" sözü kanımca geçerli bir argüman değil. Kirli(ekmek teknesi)'nin dediği gibi "para bizi bozmasın" sözü daha bir makbul. Çünkü sonuçta annesini ve anneannesini öldüren bir genç en sonunda 8 yıl sonra 1980 yılında gözetim altında tutulduğu hapishanede kafasına poşet geçirerek kendini bilinmez bir aleme yolcu ediyor.. Film de Sam Green rolünde oynayan Huge filme renk kattı. Fakat gerçek yaşam daki Sam bir röportajında ensest bir ilişki yaşadadıklarına inanmıyorum demiş. Evet Tony şizofren bir eşcinseldi. Annesi de bir tuhaftı fakat normalin biraz üzerinde bir anne oğul sevgisi vardı aralarında demiş. Ama her nedense senarist gerçekle bağdaşmayan bir kurguya giden çarpık görüntülere zemin hazırlamış. Açıkçası ailece izlenecek bir yapım değil.

hardlove avatar hardlove 15 Haziran 2008 00:02:06

turk alile yapısına uygun bir film değil

enesgulcek avatar enesgulcek 17 Nisan 2008 16:53:04

8

Açıkcası bu hafta izlemeyi düşündüğüm bir film. Ön yargılı olmayalım ama Julien Moore artı, isminin vahşi olması eksi puan verdirir bu filme... Saygılar 

Yandex.Metrica