Kırmızı Balon'un Yolculuğu

8,28

( 0 kişi yorum yaptı )

Kırmızı Balon'un Yolculuğu

(Le Voyage du ballon rouge)

Sinema Filmi

2007

Kırmızı Balon'un Yolculuğu (Le Voyage du Ballon Rouge), Tayvanlı usta yönetmen Hou Hsiao-Hsien'in Batı'da gerçekleştirdiği ve Fransızca çektiği ilk filmdir. Filmin adından da anlaşılacağı gibi, yönetmen Albert Lamorisse'in tüm dünyada çok sevilen 1956 yapımı kısa metraj filmi Kırmızı Balon'dan esinlenmiştir. Yalnız bir çocuğun peşinde Paris sokaklarında gezinen gizemli kırmızı balon, Hou'nun öyküsünde belki de aynı sokakları 50 yıl sonra geçer ve kırık yaşamlara, parçalanmış ailelere, büyük ve kalabalık bir şehrin kalbindeki ıssızlığa tanıklık eder.

Kırmızı Balon'un peşine takıldığı küçük Simon (Simon Iteanu) annesi Suzanne (Juliette Binoche) ile tek odalı bir dairede yaşar. Bir kukla tiyatrosunda ses sanatçılığı yapan Suzanne, çocuğunu yalnız yetiştirmenin getirdiği baskıyı göğüslemey e çalışır. Simon'a bakması için Song adında sinema öğrencisi Çinli bir kız bulur. Suzanne, ara sıra oğlunu ihmal ettiğini hatırlar ve suçluluk duygusuyla onu şımartır. Ancak aşağı kattaki kiracısı ve ayrıldığı eşi ile yaşadığı sorunlar, oğlunun duygusal dünyasını anlama çabalarını gölgeler.

Kırmızı Balon'un Yolculuğu, izleyiciyle ilk kez 2007'nin Mayıs ayında, 60. Cannes Film Festivali'nde "Un Certain Regard" (Belirli Bir Bakış) bölümünde açılış filmi olarak buluştu ve övgüyle karşılandı.

Künye

Yönetmen Hsiao-Hsien Hou
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Pin Bing Lee
Vizyona Giriş Tarihi 09 Mayıs 2008
Süre 113 dk
Tür Dram
Ülke Fransa Tayvan
Etiketler Avukat, Balon, Boşanma, Boyama, Çocuklar, Daha Fazlası

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 25.582,0 TL
Toplam İzleyici 3.767
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar

Yandex.Metrica