İguana Geceleri

8,38

( 1 kişi yorum yaptı )

İguana Geceleri

(The Night of the Iguana)

Sinema Filmi

1964

Oynayanlar

Richard Burton Richard Burton Rev. Dr. T. Lawrence Shannon
Ava Gardner Ava Gardner Maxine Faulk
Deborah Kerr Deborah Kerr Hannah Jelkes
Sue Lyon Sue Lyon Charlotte Goodall
Emilio Fernández Emilio Fernández Barmen

Son Yorumlar (1)

serdardemirkiran avatar serdardemirkiran 22 Mart 2017 14:59:22

‘’Ey cesaret! İkinci bir devir kuramaz mısın?
Dua etmeden kendine…
O altından yapılmış ağacın üstüne değil.
Ürkek kalbimin derinliklerine.’’
Film daha başlangıç sahnesinde seyirciyi şok eden bir açılışla başlıyor. Kilisesinde vaaz için kürsüye çık an rahip Lawrence Shannon (R. Burton) kendisinden beklenen Tanrı inancı üzerine bir vaaz yerine, sanki şeytanın ağzıyla konuşup, Tanrı’yı suçlayan bir konuşma yapınca kilisedekiler kaçışmaya başlıyorlar.
1961 de Tennessee Williams’ın yazdığı aynı adlı oyunun, yönetmen John Huston ve Anthony Veiller’in beraber yazdıkları senaryo ile 1964 te çektikleri film, "en iyi yardımcı kadın oyuncu", "en iyi sanat yönetimi" ve "en iyi sinematografi" dallarında Oscar'a aday gösterilmiş, "en iyi kostüm" dalında bu ödülü almıştı.
Film, Meksika’nın Mismaloya körfezinde Puerto Valerta’nın hemen güneyinde çekilmişti.
Tennessee Williams'ın sinemaya uyarlanmamış eseri hemen hemen yok gibidir. Williams’ın karakterleri çoğunlukla cinsel saplantılarının esiri olmuş, dengesiz, zayıf karakterli kişilerdir. Eserleri daha çok romanlarında detaylı anlatıldığı için ve eserlerinin dramatik yapılarından çok, karakter tahlilleri üzerine olduğundan aslında sinemaya pek uygun sayılmaz. Williams her zamanki gibi dengesiz karakterlerini bu filmde de birtakım simgelerle destekler. İki yerli uşağın yakalayıp bağladıkları Iguana (kesilmeden önce semirmesi için) gibi Shannon’ın çaresizliğini eşleştirmektedir. Ele alınan kişiliklerin tamamı aykırı kişiliklerdir. Dini inançlara karşı gelen, alkolik ve genç kızlarla ilişki içinde bir rahip, iki yerli uşağıyla alem yapan dul bir kadın, şair babasıyla dünyayı dolaşan erkeklerden kaçan bir kız kurusu, yaşı çok küçük olmasına rağmen dişiliğini erkekleri etkilemek için kullanan zengin kız ve turun lezbiyen öğretmeni gibi. Tipler gerçekten aykırı kişilikler.
Öyküsü ise; Kilisedeki olaylı konuşması sonrası açığa alınan rahip Lawrence, bir tur rehberliği işi bulur. Bir din okulu çalışanları olan orta yaşlı bir grup kadının Meksika turunda yer alan Shannon, grubun lideri Bayan Fellowes’in (G. Hall) sorumluluğundaki son derece seksi lolita görünümlü yeğeni Charlotte (S. Lyon) ile ve Charlotte’un sataşmaları sonucu başı belaya girer. Bn. Fellows, Shannon’a kendisini işten attıracağını söyler. Shannon, Bn. Fellows’un patronunu arayarak kendisini işten attırmasını önlemek için tur otobüsünü Meksika körfezinde Fred adlı bir arkadaşının işlettiği ucuz bir motele kaçırır. Otele geldiklerinde Fred’in öldüğünü oteli onun seksi dul eşi Maxine Faulk (A. Gardner) un işlettiğini görür. Otobüsün gitmemesi için bir parçasınıda söküp alır.Bu sırada otele şair büyükbabası Nonno (C. Delevanti) ile ressam Hannah Jelkes (D. Kerr) gelir. Paraları yoktur. Shannon kalmaları için Maxine’i ikna eder. Buhranlı ve zorlu bir gece geçirirler, Shannon cinnet geçirir Maxine’in iki yardımcısı onu hamağa bağlarlar.Hannah’ın ona içirdiği haşhaşlı çay ve sakince yaptığı eleştiri ve nasihatler Shannon’u sakinleştirir. Son şiirini yazmak ve onu tamamlamak isteyen büyükbaba sonunda şiirini tamamlar…
Yazımın başındaki şiir büyükbabanın tamamladığı şiirin son mısrasıdır. Şiir Tennessee Williams tarafından bu eser için yazılmış olup başka bir yerde yayınlanmamıştır.
Film pek çok ilgi çekici ve güzel replikler de içermektedir.
“Bence küçük bir meseleden, büyük bir anlam çıkarıyorsunuz.
Hayır, hayır, çok büyük bir meseleden küçük anlam çıkarıyorum”.
“Tanrı’nın vaizi idaresinde, Tanrı’nın dünyası turları” / Filmdeki broşürden alıntı.
“Atmosferini zehirledik, yabani canlılarını katlettik, nehirlerini kirlettik, hatta Tanrı’nın en soylu eserini, insanoğlunu bile alıp beynini yıkayarak, onu Tanrı’nın değil bizim kendi ürünümüz haline getirdik. Tekmeledik, istifledik ve konserve yaptık”.
“Çarmıhta çiviler yerine, ipten bir hamakta olabiliyorsa, günahlarının kefaretini ödemekten kim memnun olmaz ki?”.
“Cinsiyetsiz olduğunuzu sanmıştım ama aniden bir kadına dönüştünüz. Çünkü bağlı olmamdan ben değil siz zevk alıyorsunuz. Bununla yüzleşmek isteselerde istemeselerde, bütün kadınlar bir adamı bağlı görmek isterler. Ömürlerini, erkekleri kapana kıstırmaya çalışmakla geçirirler. Yapabildikleri kadar çok adamı kapana kıstırdıklarında hayatları anlam kazanmış olur”.
“Saygı duyduğum bir kişinin küçük zalim bir çocuk gibi davranmasına dayanamam”.
“Namusu için kavga edip bağırmak zorunda kalan herkese saygı duyarım”.
“Kör bir adamın, hiçbir yere gitmeyen bir merdivene tırmanması gibi”.
“Sizin sorununuz, birine veya bir şeye inanma ihtiyacı”.
“İnsancıl hiçbir şey beni iğrendirmez Bay Shannon. Zalimlik ve vahşet olmadıkça”. gibi. Film daha birçoğunu içinde barındırmakta.
Film, kendi doğrularına göre yaşayan insanların, çevrelerinde tabulaştırılmış baskılarla nasıl bunaltıldığını, insan denen varlığın ne kadar anlaşılmazlarla dolu olduğunu anlatan çok etkileyici bir eser. Daha çok ruhsal geçişler ve karakter çalışmaları üzerinde yoğunlaşan, eserlerinde çoğunlukla Freud’çu yaklaşımlar sergileyen yazar Tennessee Williams bu eserlerinde de benzer yaklaşımlar sunuyor. Bu nedenle filmleri izleyiciden katılım bekler. “Iguana Geceleri” etkisi bittikten sonrada süren filmlerden. John Huston çok iyi bir hikaye anlatıcı olduğunu bu filmde de tekrarlıyor. Oyunculuklar birinci sınıf. Richard Burton isyankar rahipte çok iyi, Ava Gardner ve Deborah Kerr kusursuzlar. Filmin sonundaki şiir harika. Sinema tarihinin bu asla es geçilmesi gereken filmini tüm sinemaseverlere öneririm. Kaçırmayın der, iyi seyirler dilerim…

Yandex.Metrica