Jodhaa Akbar

7,88

( 2 kişi yorum yaptı )

Jodhaa Akbar

(Jodhaa Akbar)

Sinema Filmi

2008

16. yüzyılda geçen büyüleyici bir aşk masalı… Babür Şahı Celaleddin Muhammed Akbar ve Hindu Rajput prensesi Jodhaa… İki krallığın ittifakı için yapılan zorlama bir evlilikten gerçek bir aşk doğuyor. İmparatorluğunun sınırlarını, birbirinden başarılı fetihlerle; Himalayalar'dan Afganistan'a kadar devasa bir alanda genişleten İmparator Akbar için politik başarının çok da değeri yoktur. Onun için, refah bir imparatorluğun tanımı, barış, huzur ve hoşgörü içinde yaşayan halklardır. Hoşgörüsü, cömertliği, gücü ve zekası ile İmparator Akbar, sonunda Hindu bölgesinin en saldırgan ve cesur halkı olan Rajput'ların sadakatini de kazanır. Her iki taraf da bu bağlılığın daha da güçlenmesi için ne yapılması gerektiğinin farkındadır. İki taraf arasında bir evlilik. Güzeller güzeli Rajput prensesi Jodhaa, babasının zoruyla, hiç görmediği İmparator ile evlenmeyi kabul eder. Ama gerçek bir Müslüman olan Akbar'dan, kendi geleneklerini koruyacağı konusunda söz ister. Prensesin, sarayına kendi rızasıyla gelmediğini fark eden İmparator, Jodhaa'nın ve Rajput halkının kalbini kazanmak ve imparatorluk sınırları içinde hayalini kurduğu refahı sağlamak için şimdiye dek alışık olmadığı bir sınav vermek zorundadır. Bunlar yetmezmiş gibi, imparatorluğu içten yıkmak isteyen güçler yavaş yavaş harekete geçer. Akbar acımasız iç ve dış savaşlarda krallığının bütünlüğünü korumaya çalışırken, eşine az rastlanır güçlü ve gerçek aşkın kollarında bulur kendini… Ve fark eder ki onun için asıl savaş şimdi başlamaktadır…

Oynayanlar

Hrithik Roshan Hrithik Roshan Jalaluddin Mohammad Akbar
Aishwarya Rai Aishwarya Rai Jodhaa Bai
Ila Arun Ila Arun Maham Anga
Amitabh Bachchan Amitabh Bachchan Anlatıcı
Chetana Das Chetana Das (as Chetana)
Parth Dave Parth Dave Young Jalaluddin Mohammad Akbar
Kulbhushan Kharbanda Kulbhushan Kharbanda Raja Bharmal
Suhasini Mulay Suhasini Mulay Padmavati
Digvijay Purohit Digvijay Purohit Bhagwan Das
Mrs. Punam S. Sinha Mrs. Punam S. Sinha Hamida Banu
Sonu Sood Sonu Sood Sujamal
Yuri Suri Yuri Suri Bairam Khan
Rucha Vaidya Rucha Vaidya Young Jodhaa
Rajesh Vivek Rajesh Vivek Chughtai Khan

Son Yorumlar (2)

Haqan avatar Haqan 14 Şubat 2016 21:07:52

Film, Türk ve Moğol olan Babür'ün Hindistanda kurduğu Babür İmparatorluğu'nun en iyi döneminin şahı olan Ekber yönetimini konu alıyor.

Müslüman olan Ekber Şah hindu olan ülkenin siyasi birliği hoşgörüyle kurmaya çalışır , hatta bu yolda hindu gelinl e evlilik yapar.
Bu film Hindistanın Babür İmparatorluğu kendi tarihinde saygın biryere koydugunu gösteriyor ki bu hepimiz için mutluluk verici olmalı.
Ayrıca tarihi filmin nasıl yapılacağını gösterdiği için de hint sinemasını tebrik etmek lazım.Savaş sahneleri,kostümler müthiş.. Çekim yapılan alanların çeşitliliği göz doyurucu..
Neden ülkemizde bu filmleri oynatmazlar , atalarımızla tanıştırmazlar hiç anlam veremiyorum.10/10

heavengarden 03 Eylül 2010 21:21:09

10

mükemmel bir film ama şu bir gerçek ki film'e güzelliği aishwarya rai katıyor 

Yandex.Metrica