Ejderin Dönüşü

8,78

( 5 kişi yorum yaptı )

Ejderin Dönüşü

(Meng long guo jiang)

Sinema Filmi

1972

Künye

Yönetmen Bruce Lee
Senaryo
Müzik Joseph Koo
Görüntü Yönetmeni Tadashi Nishimoto
Süre 100 dk
Tür Aksiyon, Dram, Gerilim, Komedi, Polisiye
Özellikler 35 mm, Renkli
Etiketler Dövüş Sporu, Karate, Mafya Daha Fazlası

Oynayanlar

Bruce Lee Bruce Lee Tang Lung
Nora Miao Nora Miao Chen Ching Hua
Chuck Norris Chuck Norris Colt
Jon T. Benn Jon T. Benn Patron
Robert Wall Robert Wall Karateci
Ing-sik Whang Ing-sik Whang Jopon Karateci
Doğan Bavli Doğan Bavli İlk Sinema Dublajı
Sadettin Erbil Sadettin Erbil İlk Sinema Dublajı
Agah Hün Agah Hün İlk Sinema Dublajı
Esen Günay Esen Günay Bruce Lee İlk Sinema Dublajı
Zafer Önen Zafer Önen Türkçe Seslendirme
Erhan Abir Erhan Abir Türkçe Seslendirme
Orhan Hızlı Orhan Hızlı Türkçe Seslendirme
Osman Görgen Osman Görgen Türkçe Seslendirme
Hayri Küçükdeniz Hayri Küçükdeniz Türkçe Seslendirme
Gülçin Akçay Gülçin Akçay Türkçe Seslendirme
Şahin Çelik Şahin Çelik Bruce Lee Sinema Dublajı
Ünal Gürel Ünal Gürel İlk Sinema Dublajı

Son Yorumlar (5)

Kleberson avatar Kleberson 13 Temmuz 2016 19:24:28

bu filmde cok iyi bir film cok hareketli ve mükemmel bir film Bruce lee cok iyi bir oyuncu

MGUNAY avatar MGUNAY 24 Nisan 2016 18:05:43

10

Dövüş sporlarıyla kendini geliştirince insan önünde hiçbir güç dayanamıyor. Bu filmi izleyince bunu öğreniyoruz.Karşısında ne kadar çok düşman, para ve silah olursa olsun bir adam bu gücü yeniyor. Finaldeki kapışma nefes kesiciydi.

benser avatar benser 13 Ocak 2014 16:45:21

10

Şunu da eklemek isterim: Filmin yapım tarihi olan 1970'lerin başlarına bakarsak, ABD sinemasında başta Çinli ve Siyahi ırklar olamk üzere, kendilerinden olmayan her ırkın 2.sınıf rollerde oynatılıp, onlara kesinlikle başrol verilmediği; hemen her kes imde olduğu gibi sinema sektöründe de ırkçılığın boy gösterdiği bir dönem karşımıza çıkar.

İşte bu film, Bruce Lee'nin hem ırkçılığa, hem ABD ve tüm kapitalist ülkelere ve hem de ABD sinemasına bir meydan okumasıdır. Filme bu gözle bakmalıyız.

Bruce Lee sıradan bir dövüşçü değil, tüm dünyada Amerikan ve Avrupa emperyalizmine karşı ezilmiş olan ırkların bir temsilcisidir ve kahramanıdır.

Way of the Dragon filminde, bir Avrupalıyı ve Japon'u döven Lee, Avrupalı'nın, apış arasına vurarak, onlara en büyük hakareti yapıp, ezilmişlerin arkasında olduğu mesajını açıkça vermektedir. Yıllarca Japonlar tarafından ezilen kendi ırkı için de Japon rakibini ezip, geçmiştir.

Yine bu filmde (Way of the Dragon), aynı zamanda talebesi olan Chuck Norris'i, İtalya'da, Roma Collesium'unda dövmesi (ezmesi) sıradan bir sahne değil, koskocaman bir mesajdır. Zira Chuck Norris, sömürgeci (emperyalist) ABD'yi, Bruce Lee ezilmiş bütün ırkları temsil etmektedir. Roma Collesium'u da, emperyalizmin (sömürgeciliğin) başladığı yeri temsil eder -ki zaten tarihte bunu doğrular. Bilindiği gibi tarihte Roma ve Roma Collesium'u sömürgeciliğin simgesi sayılır. Sıradan ve basit olarak görülen, hep ezilmiş olan Asya ( yani Doğu); emperyalist - sömürgeci ABD'yi (yani Batı'yı), emperyalizmin başladığı Roma'da, emperyalizmin simgesi olan Roma Collesium'unda yere serer, hatta başını kırar.

Yani Lee'nin "Bundan sonra sömürgecilik yok, halkları ezmek yok. Ben bütün bunları, bütün bunların başladığı bu yerde, kafasını kırıp, yerin dibine geçiriyorum" mesajı çok açıktır...

benser avatar benser 10 Eylül 2011 00:25:09

10

Bruce Lee'nin ilk yönetmenlik deneyimi bakımından oldukça başarılı bir filmidr. Senarist koltuğunda da yine Lee'yi görürüz. Filmin çekimleri İtalya-Roma'da yapılmış olup, gerçek hayatta öğrencisi olan Chuck Norris ile karşılaştığı collesium sahnesi i se İtalyan Hükümeti tarafından dayatılan kısıtlı zaman yüzünden alelacele çekilmiştir. Filmin başka bir özelliği ise yıllarca ABD'de yasaklanmış olmasıdır. Zira filmde Çinli Tang-Lung rolünü oynayan Bruce Lee'nin, ABD'li Kolt rolünü oynayan Chuck Norris'i dövmesi, filmi, bir sarı benizli, bir ABD'liyi dövemez gibi ırkçı söylemlerle karşı karşıya bırakmıştır.  Filmin orijinal ismi "The Way of the Dragon - Ejderin Yolu"dur. Film, ülkemiz sinemalarında "Dünyada Benden Başka Büyük Yok", "En Büyük Benim" isimleri ile  gösterime girmiştir.

_samsunlu_kral__ avatar _samsunlu_kral__ 10 Eylül 2008 03:06:09

10

İyi bir bruce lee filmi. filmde norrislede dövüş sahnesi var. baştan sona brucee lee filmi 

Yandex.Metrica