Usta

8,52

( 11 kişi yorum yaptı )

Usta

Sinema Filmi

2008

Usta, 2008 Avrupa'sının güneydoğusunda, çağdaş uygarlık hayallerinden kopmak istemeyen Türkiye'nin ruhunu, tutkulu bir oto tamircisinin gözünden anlatıyor. Filmde tek başına bir uçak yapma hayaline inatla sarılan Doğan Usta, bunu hayatının merkezinde görecek, bu tutku ve bencillik onu ailesinden ve eşinden koparacaktır. Doğan'ın kendi uçağını yapma sevdası, film boyunca aşkı ile tutkusu arasında da bir ikilem oluşturacaktır.


Çekimleri Eskişehir'de yapıldı.

Künye

Yönetmen Bahadır Karataş
Senaryo ,
Yapımcı Cenk Varcan , Mete Ozok
Görüntü Yönetmeni Mirsat Herovic
Vizyona Giriş Tarihi 08 Mayıs 2009
Süre 113 dk
Tür Dram, Duygusal, Komedi
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aşk, Aşk, Atölye, Doğan Usta, Eskişehir, Daha Fazlası

Ödüller

Behlül Dal Genç Yetenek Özel Ödülü (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

En İyi Sanat Yönetmeni (46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2009)

Ekip

Sanat Yönetmeni Zeynep Turan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Sertan Özcan (Yapım Sorumlusu)
Akgün Arslan (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Osman Taşcı (Yardımcı Yönetmen)
Burcu Alptekin (Devamlılık)
Gizem Yaman (Stajyer)
Kamera Ekibi Aydoğan Yıldız (Kameraman)
Işık Ekibi Ümit Barlas (Işık Şefi)
Evren Özfırat (Işık Asistanı)
Ozan Belli (Işık Asistanı)
Ozan Belli (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Okan Selçuk (Ses Teknisyeni)
Efektler Merih Öztaylan (Görsel Efekt Süpervizörü)

Firmalar

Cinefilm (Dağıtımcı)
Set Enerji Film Yapım Hizmetleri (Efektler)
Hasılat 590.481,0 TL
Toplam İzleyici 80.550
Vizyonda Kaldığı Hafta 24 Hafta

Son Yorumlar (11)

Mansuryıldırım avatar Mansuryıldırım 07 Ocak 2016 07:05:23

6

Film düşük tempolu bir film dram,duygusal ve komedi karışımı olan usta filmi doğrusunu söylemek gerekirse 3 türüde harmanlayamamış tv dizisi şeklinde ilerleyen film en fazla tv filmi olabilecek bir film bu konuya 80 dakika yeterdi 113 dakika epey uzu n olmuş sahneler çok uzun tutulmuş buna rağmen oyuncular iyi uyumlular yetkin dikinciler,şevket çoruh ve fadik sevin atasoy rollerinde fena değildiler filmde senaryodaki fikir pek iyi işlenememiş yinede bir ilk film olduğunu düşünürsek hatalarını hoş görebiliriz kısaca filmin ortalama bir başarısı var süresi kısa olsa temposu artsa ve dram,duygusal ve komedi türleri iyi harmanlansa birazda özenilseymiş iyi bir ilk film olabilirmiş bu haliyle orta karardan öte değil oyuncuları için izlenebilinir.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 10 Aralık 2011 00:13:12

Bi'kere hem filmi izledim. Hemde yapılmış olan yorumlara bir bir üşenmeyip okudum. Gördüğüm kanı o ki bu film olmamış olduğu, benle de örtüşen bir durum. "mkurtsen"in dediği gibi Şevket ÇORUH bazen rolünü çokta abartılı oynamakta.. Buna kar şın Yetkin DİKİNCİLER daha sakin ve olması gerektiği gibi oynamakta Bana göre de Yetkin DİKİNCİLER'den bazı film ve diziler'de yeteri faydalanılmamakta tabi ki bu salt, onun suçu değil...

baran34 avatar baran34 22 Kasım 2011 12:22:11

8

Her hususta mükemmel bir film usta.... Bahadır Karataş'ın ilk uzun metraj film denemesi olmasına rağmen USTA elinden çıktığı aşikar. Bence filmin domino taşı Ersun tiplemesi ile Şevket Çoruh... Bir rol ancak bu kadar içten oynanabilinir. Harika bir f ilm.

mkurtsen avatar mkurtsen 15 Haziran 2010 21:01:06

9

Yetkin Dikinciler'in tam anlamıyla harcandığı bir film olmuş. Film vizyonda iken türlü nedenlerle izleyememiştim. Özellikle Şevket Çoruh'un müthiş abartılı oyunu filmden çok şey almış götürmüş. Devamlı el kol hareketleri, yerli yersiz gülmelerle oyun culuk olmuyor. O öyle başına buyruk oynarken yönetmen ne yapıyormuş acaba. Yetkin Dikinciler ile Fadik Sevin Atasoy , Tomris İncer ve Hasibe Eren 'in güzel oyunlarıda  filmi kurtarmaya yetmemiş.  Sıradan bir senaryo ile uçak yapmaya çalışan sıradan bir oto tamircisinin hayatının anlatılması maceradan başka ne olabilir.Halkın sağduyusuna inanmak lazım. Bir film halktan gerekli ilgiyi görmüyorsa boşuna değil. Yönetmen Bahadır  Karataş başını iki elinin arasına alıp düşünsün, seyretmeğe değer bir film yaptım mı ? yapmadım mı? Diye

balbal avatar balbal 23 Aralık 2009 18:55:12

10

konusu klasiklerin dışında iyi bir kadro ile çekilmiş güzel bir yapım...

vespagünü 27 Eylül 2009 13:04:09

10

Mukemmel bir oyuncu kadrosu ve mukemmel bir ekiple uzerine tirenmis, en ince ayrintisina kadar dusunulmus hakkiyla yapilmis basarili bir filmdi. fakat layigini bulamadi yanlis bi sezonda vizyona girdi bence. Bahadir karatastan devamini getrimesini di liyorum.

Yandex.Metrica