Çizgili Pijamalı Çocuk

8,20

( 3 kişi yorum yaptı )

Çizgili Pijamalı Çocuk

(The Boy in the Striped Pyjamas)

Sinema Filmi

2008

Yaşayanlara hiç bitmeyecek gibi gelen, İkinci Dünya Savaşı sırasında (yıl : 1942’dir) hiç yenilmeyecek zannedilen Almanya’nın kalbinden (Berlin’den) ayrılarak, ailesiyle birlikte uzaktaki yeni bir eve taşınan Alman çocuk Bruno’nun hayatı, orada tanıştığı Yahudi çocukla arkadaş olmasından itibaren sonsuza kadar değişir.

Yapımcılığını David Heyman’ın (“Harry Potter” serisi); yönetmenliğini Mark Herman’ın (“Brassed Off”, “Little Voice”) üstlendiği filmde, Nazi Almanya’sının işgali altındaki Polonya’daki bir kasabaya tayin olan bir Alman ailesinin öyküsü anlatılır. Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri birbuçuk milyon Yahudinin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir.


Filmin çekimleri Macaristan’ın Budapeşte kenti civarında gerçekleştirildi.

Künye

Yönetmen Mark Herman
Senaryo
Müzik James Horner
Görüntü Yönetmeni Benoît Delhomme
Süre 93 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Ingiltere ABD
Etiketler 2. Dünya Savaşı, Arkadaşlar, Doktor, Nazi, Romandan Uyarlama, Daha Fazlası

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (3)

raskolnikov19@hotmai 18 Eylül 2009 05:22:09

7

çocukların iyi oynaması haricinde abartılacak bir şey yok!ahım şahım bir hikaye değil.yahudi propagandası yaparak kendini göstermek isteyen bir yönetmenin işi olduğu belli.

sonbahar76 06 Temmuz 2009 20:07:07

10

Filmi bugün izledim almanca olarak...filmin sonu acikliydi... Zamaninda Hitlerin Yahudilere ettiklerini hatirlatan bi film...Evet..filmde yahudilere eziyet ediyolar..ama yahudi olmayan bi cocuk onlarin icine karisirsa ne olur?izleyin ve görün...

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 21 Şubat 2009 00:33:02

8

Drama adına iyi bir film.İşlenişi çok güzel.Özellikle çocuk oyuncular rollerinin hakkını vermiş.Ama Hollywood yine yapacağını yapmış ve bizlere yahudilerinin nasıl ezildiklerini(!) göstermiş. 

Yandex.Metrica