Merdiven Altı

7,47

( 6 kişi yorum yaptı )

Merdiven Altı

(Merdiven Altı)

Sinema Filmi

2008

Çalıştığı inşaattaki patronunun ölümü, yakın bir arkadaşının başına gelen kaza gibi tanık olduğu olaylar nedeniyle polis tarafından aranan ve yakalanırsa askere gönderileceğinden korkan Sinan'ın hikâyesini anlatıyor.
Sinan, abisini ve kız kardeşini bulmak üzere, üzerinde kimlik bulundurmadan Eren le birlikte, İstanbul'un yeraltı dünyasında bahisçilerin, boksörlerin ve barmenlerin içinden geçtiği maceralı bir yolculuğa çıkıyor.

Künye

Yönetmen Nur Akalın
Senaryo
Yapımcı Nasa Seif Said
Müzik Deha Özer Şenay
Görüntü Yönetmeni Seçkin Savaş
Süre 81 dk
Tür Dram, Gizem, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Kurgu Melih Tatlıcan (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Zafer Selçuk (Yardımcı Yönetmen)
Yasemin Çağan Boğalıoğlu (Yardımcı Yönetmen)
Post-Prodüksiyon Gürcan Cansever (Fragman Kurgu)
Aytekin Birkon (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Işık Ekibi Berzan Yücel (Işık Şefi)
Gökhan Calp (Işık Şef Yardımcısı)
Müjdat Yücel (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Oktay Baki (Ses Operatörü)
Oktay Baki (Ses Operatörü)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (6)

myıldırım avatar myıldırım 05 Ocak 2015 11:27:04

6

Film vizyona giremedi video da yayınlandı yani dvd si çıktı bu filminde yönetmen nur akalın yine az bütçeyle bir şeyler yapmaya çalışmış bu filmi ilk filmi joenjoy adlı filminden başarılı buldum joenjoy vizyona girsede belgesel havasındaydı az diyalo g vardı bu bildiğin uzun metraj filim gibi olmuş bu sefer başarmış ama film az bütçeyle çekilince ışık görüntü vs. bir çok sorun göze çarpıyor yinede nur akalın ın sinema sevgiside belli oluyor filimde bence sinemaya devam etmeli ilerde daha iyilerini yapabilir filimde ferit kaya dışında iyi performansı olan yok ayrıca filmin müziklerini beğendim 81 dakikada tadında bitmesi iyi olmuş.

sibelpekbilgin avatar sibelpekbilgin 05 Aralık 2013 16:05:52

10

Bu film artık çıkmalı izlenmeli ve çok beğenilmeli :)

shadı 04 Haziran 2010 22:05:06

fılm ne zaman yayılanıcak?

gökalp_plato 25 Nisan 2009 18:32:04

merhabalar.merdiven altı filminden eren:) şuan için gökalp arıkan...yorumlarınızı bir solukta okudum ve çok teşekkür ediyorum beğeniniz için.kendi adıma bunda bir katkım varsa eğer çok mutlu olurum.herşeyi çok güzel bir biçimde açıklamışsınız,umarım sizin gibi sinemaya gerçekten gönül vermiş insanların sayısı artar.

MYRA 17 Nisan 2009 14:25:04

10

Kısaca anlatmak istediğim; Nur Akalın merdiven altı bir sanat filmi bence;Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi. resimlerinde olduğu gibi, kurduğu kısacık cümlelerde de basit görünenin altına çok şey gizlemeyi hep sevmiştir picasso:- "bütün çocukl ar sanatçıdır,zor olan sanatçı kalabilmektir..." picasso'nun bir balik resmi üzerine:bir adam: bu balığa benzemiyorpicasso: o balik değil, resim kendisine sanat nedir diye sorulduğunda "yoğun yaşamak" demiş. bu da sanatın kapsamını sınırsız genişletiyor, sanatı tablo veya heykelden ibaret sayanlara ya da sanatı 'güzel sanatlar' diye ayıranlara duyurulur. insanın aracısız bir ilişki yaşadığı her iş bir sanattır, bu işin ne olduğu değil niteliğidir önemli olan. ağzına sağlık Picasso salvador dalidali de,. savaşların içinde doğmuş, yalın bir insan. yalnız değil, yalın burası önemli. bilinçli bir yalınlığı seçen sanatkarın eseleri, toplumun her bireyinin anlayabileceği eserler verebilir miydi? ya da bu sanatkarın umrunda mıydı? anlaşılmak kaygısı güdüyor muydu? sanırım hayır. dali, bize bir şeyi çok iyi anlattı, sanat ne hissettiğinle ve ne anladığında alakalıdır. senin sanat anlayışını da bu belirler. elinde katologlarla eserleri incelerken "dali burda mutluluğun resmini çizmiş" tanıtımlarını es geçip, "mutluluğun resmi bu olsa gerek" diye sanatı bizim yorumlamamızı istemiş. çok önemli hakkaten önemli. prag'da açılan ilk kübist ressamlar serigisinde, janouch, "picasso, nesneleri isteyerek deforme ediyor" diyesi olmuş... kafka, "sanmıyorum..." demiş. "o, henüz bilincimizin alanına girmemiş olan deformasyonları saptamaktan başka birşey yapmıyor. sanat, tıpkı bir saat gibi, 'ileri giden' bir aynadır..." ****

MYRA 17 Nisan 2009 10:57:04

10

film çok güzeldi.resimle yakından ilgilendiğim için yorumum;modern ressamlar salvador,picasso gibiydi nur akalın.salvador dali nin en baş hayranıyım picassonunda artık adamlar perspektif renkler resmi aşıp resim sanatını başka bir noktaya nasıl koymu şlarsa nur akalın da filminde bunu yapmış. yalnız filme tablo olarak baktığımda filmdeki görüntüler herkese hitap etmesi şöyle görüntüler tek bir kitleye hitap etmiyor sadece sıradan halka ya da sadece entellektüellere herkese hitap eden görüntüler ama içerik tamamıyle hayal gücüne ve zekaya kalan bir senaryo.anlatım dil kullanımı gerçekçi yaşar gibi. nasıl gündelik yaşamda kitaptan konuşur gibi konuşmayız
ama bazı filmler dizilere bakıyorsun adam ya da kadın almış sanki eline kitaptan konuşup duruyor ama güncel yaşantımız böyle değil anca geyik yapılınca-ki bence boş insanlar geyik yapar-ya da bir konu hakkında münazara yaptığımızda uzun cümlelerle konuşuruz.bu bakımdan diyaloglar çok gerçekçiydi. özer şenay anısına bir film olduğu gibi şarkılarına yer ve
rilmesi şarkıcı erkan çok güzel yorumladı özer şenay’ın şarkılarını.deha özer şenay bu filmde şarkıları çok güzeldi prenses ve mezar taşı deha özer Şenay ı haallaa bilmiyorsanız bu filmde şarkılarını duyacaksınız. film bir belgesel bir kaynak bir
ışık bir şablon alın filmi türkiye’nin ücra köşesine götür görüntüler tutar ya da al filmi paris’ e roma ya görüntüler orada da çok tutar.ama anlatılan işte orada eğer aradaysanız aklı çalıştırmak hayal gücü bende yok diyorsanız armut piş ağzıma düş misalı ne verilirse onu alrım diyorsanız filmi anlamayacaksınız demektir.görüntüler bana yeter der çok insan dediğim gibi en ücra köşesinde ol görüntüler tutar Paris’te al filmi göster tutar filmin senaryosu sonrası size kalmış modern tablolar gibi ama yorum için nasıl modern tablo takipçisi bir insan resimden anlarsa filmden anlayacak insanlarda gerçek bir film tutkunu benim gibi onun gibi bayılır. filmden çıktıktan sonra öyle anlar oluyor ki filmin bir sahnesi aklınızda canlanıyor. benim en sevdiğim en sevdiğim sahne lunapark sahnesi.balerin sahnesi.
.filmi seyredenler hepsi farklı sahneleri beğenmiş.nur akalın yine yaptı yapacağını.ama hiç bir senaryo yazan yönetmen onun kadar cesur olamaz bana göre öyle zor bir konu yapmış ki senorya sıkntısı çeken hollywood ta bile eminim kopyası olacak.eline sağlık nur akalın.bilgine yüreğine sağlık. "Ahmet Selçuk İlkan ın dün söylediği gibi düşük bütçeli filmlerin kraliçesi Nur Akalın."
not:filmi beğenmek için çok uç noktalarda olmanız gerekiyor.ve en tuhafıda erkin koray ın arap saçı söz müzik bestecisi özer şenay müslüm gürses orhan gencebay selami şahin in vs. onların birinci kişisi özer şenay a adanmış bir film ve özer şenayın şarkılarına.hepsi birlikte olması o sentez in kurulmuş olması 10 numara yani anlatabildimmi bilmiyorum türk halk müziği seven türk sanat müziği seven uç bir kesim klasik müzik dinlyen operaya giden diğer uç kesim iki uç noktanın beğeneceği bir film tam ortada özer şenay ve film ana konusu hepsini bir arada sunmak her babayiğidin yapacağı bir iş değil hem de hepsini yalın olarak.nur akalın tebrikler.tebrikler.
en not:filmin başrol oyuncusu kaan yılmaz filmi ve yaptığı işi o kadar sevmiş ki basın toplantısında kendi hissettiklerini ifade etmesi çok güzeldi.bana göre eğer yönetmenseniz filminizi oyuncularınız çok sevmişse bu bambaşka bir tad ve keyif olmalı ve her yönetmen senaryo yazarı bunu yaşayamaz nadirdir.bu da başka bir başarıdır yönetmen senaryo yazarı adına.

Yandex.Metrica