Şampiyon

7,33

( 9 kişi yorum yaptı )

Şampiyon

(The Wrestler)

Sinema Filmi

2008

80’lerin en başarılı profesyonel güreşçilerinden biri olan Randy ‘Koç’ Robinson, artık New Jersey civarındaki okul ve müsamere salonlarında dövüşerek kuruşu kuruşuna geçinmeye çalışmaktadır. Yalnız, özel hayatında başarısız, tek ailevi bağı olan kızıyla arası kopuk bir adamdır. Ringe çıkmanın heyecanı, dövüşün adrenalini ve kalan hayranlarının sevgisiyle hayata tutunur. Ancak bir karşılaşma esnasında kalp krizi geçirince, doktoru, Randy’ye bir daha güreşmemesi gerektiğini söyler. Şov dünyasına bu şekilde zoraki bir veda eden Randy, hayatını gözden geçirmek durumunda kalır. Bir süre için işler yolunda gidecek gibi gözükür. Süpermarkette tezgahtar olarak işe girer, kızıyla ilişkisini düzeltmeye başlar ve bir striptizciyle yakınlaşır. Ancak dövüşün cazibesi karşı koyul mazdır ve bir süre sonra ringe geri dönmeye karar verir. Günümüzün en heyecan verici, bağımsız ruhlu yönetmenlerden biri olan Darren Aronofsky imzalı film, hayattan tokat yemiş hayalperestlerin ve kaybedenlerin hikayesi. İlk olarak 25 yıl önce Rumble Fish’teki rölüyle seyircileri ekrana kilitleyen Mickey Rourke, Şampiyon’da son yılların en çarpıcı sinema performanslarından biriyle yeniden kalbimizi fethediyor.

Ödüller

En İyi Film (65.Venedik Film Şenliği-2008)

En İyi Erkek Oyuncu (61.BAFTA Ödülleri-2009)

En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (66.Altın Küre Ödülleri-2009)

Oynayanlar

Mickey Rourke Mickey Rourke Randy Robinson
Vale Anoai Vale Anoai Eczacı
Marisa Tomei Marisa Tomei Cassidy
Evan Rachel Wood Evan Rachel Wood Stephanie Robinson
Ajay Naidu Ajay Naidu Medic
Mark Margolis Mark Margolis Lenny
Vernon Campbell Vernon Campbell Chris
Judah Friedlander Judah Friedlander Scott Brumberg
Payidar Tüfekçioğlu Payidar Tüfekçioğlu Mickey Rourke Seslendirmesi
Figen Sümeli Figen Sümeli Marisa Tomei Seslendirmesi
Seda Özelsoy Seda Özelsoy Evan Rachel Wood Seslendirmesi

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 132.267,0 TL
Toplam İzleyici 15.706
Vizyonda Kaldığı Hafta 20 Hafta

Son Yorumlar (9)

leon_red avatar leon_red 14 Ekim 2009 16:19:10

çok ama çook kötü hatta daha da bet :) tambir felaket :) doğal degil yapay afet :) eziyet :) buyur seyret...mee sakın :)

aragorn_bjk avatar aragorn_bjk 13 Ağustos 2009 01:45:08

7

güzel film ama daha etkileyici olabilirdi

majaraha avatar majaraha 09 Ağustos 2009 02:06:08

8

çok etkileyici bir film.özellikle filmin sonlarında Guns N Roses in Sweet Child i ile Cassidyi bırakıp Ram in ringe çıkışı unutulmazdı!!!

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 03 Mayıs 2009 06:14:05

7

film hakkında iyi ve kötü birçok şey söyleyebiliriz.İyi yanlarından bahsedecek olursak;Amerikan güreşi denen vahşiliğin,insanları eğlendirmek için ne derece yaralayıcı olduğu tüm çıplaklığı ve sertliği ile aktarılmış(yönetmeni ve başrol oyuncusunu bu konuda kutlamak lazım) Aynı zamanda bu vahşetin talep gördüğü için sürdüğünü, hatta şiddetin boyutlarının artma durumuna göre, insanların da haz duygusunun doğru orantılı arttığı iyi bir şekilde aktarılmış (ki bu da gayet manidardır) Bunun dışında filmde bir de dramatik bir yan daha var.Hayatının en güzel 20-30 yılını çok sevdiği güreş işine veren bir adamın, bu süre zarfındaki her türlü şeyi (ailevi ve diğer ilişkiler,vs.) hiçe saydıktan sonra yaşlandığında birgün onlara ne kadar dönmek istese de dönemeyişi ve ömrünü o çok sevdiği ringlerde tamamlamak zorunda kalışı hikayenin dramatik yanıydı.Ayrıca filmin ortalarındaki bazı sahneler Aronofskye yakışır nitelikteydi.Kötü yanı ise; filmin bazı bölümlerinde kopuklukların olması.Bu da temponun da etkisiyle filmden sıkılmaya neden oluyor.Ama genel olarak baktığımızda farklı konusu ve verdiği mesajlarla iyi bir film.

enigmacuture avatar enigmacuture 27 Nisan 2009 20:07:04

1

Egzotik dansçı Cassidy(Marisa Tomei)”nin Striptiz çubuğunda salınıp, para karşılığı dans adı altında soyunduğu kulüpte, cinsel açlığı gidermeye yönelik erkeklere hizmet verilen undergrand yerlerde çalışan kadınların, striptizci ve show girl olm alarının ardında bir başka yönünü gördük: Annelik…  24 saat dans etmeyen, işi bitince kendi hayatına dönen, bir evi ve ailesi olan, yeri gelince ağlayan, geleceğe yönelik planları olan, 9 yaşında bir erkek çocuğu annesiydi o. Galiba Ram(Mickey Rourke)”ın da sorunu buydu. Onda aksine ne gelecek kaygısı ne de babalık duygusu vardı. Kendisi için yaşaması gerektiğini öğrenememişti. Kadına duygusal olarak yaklaştığı anlarda bile ona güven vermekten uzaktı. Cassidy, bu güveni görse eminim soyunduğu kulübü anında terk edebilecek kadar da kararlıydı. Ram”in birliktelik teklifinden sonra adamın yanına geldiğinde, dövüşmek için yanından ayrılan yine onu terk eden bir adam gördü. Yarı çıplak striptiz yaptığı kulüpten bir anda karar değiştirip apar topar çıkarak Ram”in yanına gidişi ve onun için geldiğini söyleyişi bile Ram”in umrunda olmadı. Keşse olsaydı. Ram için her şeyde geç kalınmış olsa bile Bu Cassidy”nin hakkıydı. 

moorete 23 Mart 2009 12:46:03

Bence muhteşem bir film. Aronofsky yine çok basit bir konuyu ustalıkla ilgi çekici hale getirmeyi başarmış. Siz bakmayın olumsuz yorumlara kesin onlara göre iyi film recep ivedik falandır. Sinemadan biraz anlayan bu filmin ne kadar çarpıcı bir film o lduğunu anlayacaktır. Ama doğruya doğru yönetmenin diğer filmlerinin (requiem for a dream ve The fountain'in yanında biraz zayıf kalıyor. Bana göre Pi ile eş değer) Bence bu sene en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmeni en fazla hak eden bir filmdi. en iyi film ve en iyi müzikte de aday olmalıydı. Ama Amerikan rüyasının çöküşünü anlatan bu filmi elbette Oscar jürisi aday göstermeyecektir. şaşırmadım!:)

Yandex.Metrica