Şüphe (2)

7,79

( 8 kişi yorum yaptı )

Şüphe (2)

(Doubt)

Sinema Filmi

2008

1964 yılındayız. Bronx’taki St. Nicholas kilisesi… Karizmatik Rahip Flynn (Philip Seymour Hoffman), korkunun ve disiplinin gücüne yürekten inanan Rahibe Aloysius Beauvier’in (Meryl Streep) ateşli bir şekilde savunduğu katı gelenekleri yıkmak için çaba göstermektedir.
Ülkenin politik iklimindeki değişim rüzgarlarının kilise camiasını da etki altına almasıyla okula ilk kez Donald Miller adlı siyah bir öğrenci kabul edilmiştir. Geleceğe umutla bakan genç ve masum rahibe James (Amy Adams), Peder Flynn ile ilgili bir şüphesini Rahibe Aloysius ile paylaşarak Peder Flynn’ın Donald’a karşı aşırı bir yakınlık gösterdiğini anlatır. Bu iddia ve suçlama üzerine harekete geçen Rahibe Aloysius, gerçeği ortaya çıkartmak ve Peder Flynn’ı okuldan attırmak için büyük bir mücadele başlatır. Rahibe Aloysius artık Peder Flynn’a karşı müthiş bir irade savaşına kilitlenmiştir. Bu mücadelenin hem kilise hem de okul üzerinde yıkıcı sonuçlar getirmesi tehlikesi vardır.
“Doubt-Şüphe”nin yönetmenliğini üstlenen John Patrick Stanley, filmin senaryosunu da kaleme aldı.Shanley “Ay Çarpması-Moonstruck”la Oscar ödülünü kazanmıştı.Yapımcılığını Scott Rudin ile Mark Roybal’ın gerçekleştirdiği filmin başrollerinde Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis kamera karşısına geçti. Görüntü yönetmenliğini Roger Deakins, prodüksiyon tasarımlarını David Gropman, kurgu editörlüğünü Dylan Tichenor, kostüm tasarımlarını Ann Roth gerçekleştirdi. Müziklerini Howard Shore besteledi.

Oynayanlar

Meryl Streep Meryl Streep Rahibe Aloysius Beauvier
Philip Seymour Hoffman Philip Seymour Hoffman Peder Flynn
Amy Adams Amy Adams Rahibe James
Viola Davis Viola Davis Bayan Muller
John Costelloe John Costelloe Warren Hurley
Alice Drummond Alice Drummond Rahibe Veronica
Susan Blommaert Susan Blommaert Bayan Carson
Carrie Preston Carrie Preston Christine Hurley
Paul Litowsky Paul Litowsky Tommy Conroy
Audrie J. Neenan Audrie J. Neenan Rahibe Raymond
Lloyd Clay Brown Lloyd Clay Brown Jimmy Hurley
Dennis Albanese Dennis Albanese Sinirli Parishiner

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 404.635,0 TL
Toplam İzleyici 39.660
Vizyonda Kaldığı Hafta 9 Hafta

Son Yorumlar (8)

MİNİ COOPER avatar MİNİ COOPER 05 Mayıs 2009 00:13:05

9

İçleri kemiren ilikleri kurutan o berbat histen çıkarılan harika bir yapım,oyunculuklar ders olarak okutulacak cinsten.

hadrianus avatar hadrianus 15 Nisan 2009 12:19:04

Şüphelerinizden kurtulmak için ne kadar ileri gidebilirsiniz Masum bir insanı suçluyor musunuz yoksa gerçekten suçlu bir insanın yüzüne yalanlarınımı carpıyorsunuz Mary Louise Streep mükemmel bir oyunculuk sergilediği  süphe filmi izlenmeye değer ... . KESİNLİKLE İZLEYİNİZ....

kerem25 avatar kerem25 12 Mart 2009 00:06:03

10

yorumuna sonuç bölümü hariç katılıyorum.sonunu askıda bırakmalarının sebebi ise filme adını vermiş olan şüphenin tanımını anlatıyor aslında.

badem ağacı avatar badem ağacı 11 Mart 2009 15:15:03

8

merly streep karşımıza baştan yarattığı rahibe aloysius rolüyle çıkıyor. o kadar sıradışı bir kalitede oyunculuğu var ki hayran olmamak elde değil. baştan sona izlediğime mutlu olduğum bir film olsa da film tabi ki adından da anlaşılacağı üzere mutlu bir konuya sahip değil. temasıyla paralel olarak yarattığı karamsar hava seyirci üzerinde ciddi şüpheler uyandırabiliyor. filmin sonuna doğru merakla beklenen gidişat sanki dalga geçer gibi seyirciyi yarı yolda bırakıveriyor. konunun büyük bir titizlikle ilerdiği filmin sonu böyle olamaz, üstelik hiç bir bakımdan açıklayıcılık kazanmadan. sonuçta ne izlediğinin farkına varmaktan ziyede münasebetsizce biten sona takılıp kalıyoruz ve bu durum filmin bütün havasına gölge düşürüyor. bu durumun da en büyük açıklayıcı silahı, konusundan kaynaklanıyor olabilir; ama bu sadece bahanedir...

kerem25 avatar kerem25 27 Şubat 2009 11:24:02

10

bu filmi izledikten sonra merly streepin oscarı hakettiğini düşünmüştüm, alamaması kötü oldu.film şüphe ile başlayıp şüphe ile bitiyor.sonunu istediğiniz gibi yorumlayabiliyorsunuz.film anlatmak istediği şüpheyi çok iyi kurgulanmış bi senaryo ile akı llıca anlatıyor.mytlaka izleyin derim...

deep_impact avatar deep_impact 08 Şubat 2009 17:06:02

gösterime girmemiş olabilir ama internetten altyazılısını indirip izleme şansına sahip olanlar var. benjamin button filmi gösterime girmeden 1 ay kadar önce nete düşmüştü, üstelik orjinal çekimi :))

Yandex.Metrica