Kelebek

7,92

( 8 kişi yorum yaptı )

Kelebek

(The Butterfly)

Sinema Filmi

2008

11 Eylül terör saldırıları sonrası Doğu ve Batı arasında iyice belirginleşen gerilime Mevlana öğretisinin perspektifiyle çözüm sunma niyetinde olan film, 'bir insanın bütün dünyadan sorumlu olması gerektiği' fikri üzerine kurulu.

Bir terör patlaması sonucu yaşamı kökten değişen Yusuf adlı genç, filmin ana karakteri. Yusuf filmde, geçmişte verdiği bir kararın ne kadar yanlış olduğunu fark ediyor ve kendisiyle yüzleşme sürecine giriyor.


Çekimleri Urfa, İstanbul, Afganistan ve Amerika gibi mekanlarda gerçekleştirilen ve toplam maliyeti 2 milyon Doları geçen filmde yaklaşık 900 e yakın figüran kullanıldı.

Künye

Yönetmen Cihan Taşkın
Senaryo
Yapımcı Mahmut Bengi
Müzik Brian Keane , Ömer Faruk Tekbilek
Görüntü Yönetmeni Demian Barba
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Mayıs 2009
Süre 113 dk
Ülke Türkiye
Etiketler 11 Eylül , Batı, Doğu, Fedakarlık, Mevlana, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.filmkelebek.com

Ekip

Sanat Yönetmeni Özgür Kemertaş (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Günay Günaydın (Yardımcı Yönetmen)
Selda Yıldırım (Yönetmen Yardımcısı)
Mehmet Yetkin Arda (Yönetmen Yardımcısı)
Işılsu Günday (Yönetmen Yardımcısı)
Evren Karabıyık (Yönetmen Yardımcısı)
Işık Ekibi Engin Altıntaş (Işık Şefi)
Ümit Özcan (Işık Asistanı)
Mehmet Uğuş (Bestboy)
Sanat Ekibi Fesih Avcıbaşı (Yardımcı Sanat Yönetmeni)
Meral Aktan (Kostüm Sorumlusu)
Duygu Elgay (Sanat Asistanı)
Oğuz Kocaoğlu (Sanat Asistanı)
Gökhan Arı (Sanat Asistanı)
Doğa Erişen (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Bilay Özgök (Makyaj)
Eren Kanat (Makyaj Asistanı)
Ses Ekibi Ulaş Ağce (Final Miks)
Tasarım Ömer Çiçek (Afiş)
Ömer Çiçek (Afiş Fotoğrafları)

Firmalar

İmaj (Post Prodüksiyon)
Sinefekt (Laboratuar)
Hasılat 223.252,0 TL
Toplam İzleyici 33.816
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (8)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 16 Kasım 2014 12:39:13

6

Bir ilk filme göre iyi sayılabilecek bir film sadece amatör hava filme zarar veriyor 11 eylül saldırılarına başka pencereden bakmak için bile izlenmesi gereken bir film.

semihbayram12 avatar semihbayram12 26 Kasım 2011 00:11:11

Çok güzel bir film, hatta film değil vicdanın ta kendisi, ve her müslümanın öz eleştirisi.....   Sinema kalitesi çok yüksek, Ghassan Masud filmde az rol alsada, herzamanki gibi en kritik rolü üstlenmiş, Yönetmenin tek filmi bu olması çok şaşırtıcı ve takdire şayan, kısacası süper bir yapıt olmuş......

baran34 avatar baran34 17 Temmuz 2011 23:31:07

8

  Kesinlikle izlenmeli. İnsanlık adına güzel bir çalışma olmuş. Nüktedan mevlevi cümlelerin Ghassan Massoud tarafından bir Türk filminde Ali Gül'ün dublajı ile de olsa seyretmek keyif veriyor. Suriyeli dünya starının duruşu bile karizma. Hanımın Ç iftliği dizisinden tandığımız Caner Cindoruk ilk sinema filminde vasat bir görüntü çizdi.  Konu itibarı ile senaryosu daha iyi olabilirdi. Birde Afgan görünümlü oyuncuların Türkçe konuşması sırıttı. Altyazılı çalışılabilirdi yönetmen. Sonuçta izlerken düşündüren iyi bir yapım olmuş.

umuthalici avatar umuthalici 10 Temmuz 2010 18:12:07

6

Adını çok duyduğum ama yeni izleme imkanı bulduğum bir film, gerçekten de etkileyici bir konusu var. Fakat diğer arkadaşlarımın dediği gibi özgün bir senaryosu var fikrine katılmıyorum. Orjinal ismi "The Butterfly Effect" olan , "Keleb ek Ertkisi" filminin daha realistik bir yaklaşımı. Şunu da belirtmek isterimki kesinlikle "The Butterfly Effect" filmini taklik etmişler gibi izlenim oluşmasın hikaye tamemen başka bir boyutta seyrediyor. Filmin belli noktalarında her ne kadar izleyicinin dikkatini dağıtsada kesinlikle arşivlik bir film izlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim.

sedef ethem 06 Mayıs 2009 19:21:05

10

bu sene izlediğim en güzel üç filmden biriydi. kelebekkkkk ,çook güzeldi nasıl anlatayım bilmiyorum ki salon boş diye hem çok üzüldüm hem bu güzel filmi daha sessizz izlediğim için şükrettim eğer önümde oturan üç yaşlı kadın anlamayıp birbirlerine yü ksek sesle neler olduğunu sormasalar daha iyi olurdu tabi size tavsiyem grupların önüne ardına oturmayın.!!!!!afganistana gitmek istiyoruuummmmmm kesinlikle abartmıyorum aafganistana gitmek istiyorumm

Bayramozbek avatar Bayramozbek 02 Mayıs 2009 22:32:05

Mükemmelin ötesinde harika bir film. Hikaye çok özgün..çekimler kalite hele verilmek istenen mesaj çağları aşkın...Oscarlık bir film olmuş...tebrik ediyorum..

Yandex.Metrica