Dinle Neyden

8,46

( 6 kişi yorum yaptı )

Dinle Neyden

(Dinle Neyden)

Sinema Filmi

2008

“Dinle Neyden”, 1798 Osmanlı-Fransız savaşının yaklaştığı günlerde, İstanbul’da barış arayan bir avuç insanın çabalarıyla, iki genç Saray mensubu arasında yaşanan duygusal ilişkinin tanığı olan genç bir Mevlevi Dervişinin mistik dünyasını anlatıyor;

Mevlevihane defterlerini tutmakla görevli Derviş, aynı zamanda eski bir Osmanlı Paşası olan Nuri Dede efendinin hizmetindedir. Dede efendi ve onun eski dostu olan bazı Fransız diplomatlar yaklaşan harbi önlemeye çalışmaktadır. Gayriresmi olarak sürdürülen bu çalışma, Sultan III.Selim’in kızkardeşi Beyhan Sultan’a ait Sahilsaray’da gerçekleştirilmektedir.

Rahatsızlanan Dede efendiye, diplomatik müzakereler sırasında eşlik eden Saray Tabibi Halil ile Beyhan Sultan’ın yardımcısı Gülnihal Kalfa arasın da bir yakınlık yaşanmaktadır.

Dede efendiyle birlikte Sahilsaray’a gelen genç Dervişin defteri, tamamına tanık olduğu bu hikaye ile Hz.Mevlana’nın öğretisinden yansıyan satırların bir araya geldiği sayfalarla doludur..


Dinle Neyden filminin hazırlıkları 2006 yılında başladı ve yaklaşık 2 yıl sürdü. Filmin senaryosu, Tuğrul İnançer, Prof. Dr. Mehmet İpşirli gibi birçok uzmanın yanı sıra, 2008 Yılı Fransa Ulusal Tiyatro Merkezi’nin teşvik ödülüne layık görülen Sedef Ecer ve Cesar Senaryo Ödülünün 2007 yılındaki sahibi ve Fransa’yı Oscar’larda temsil eden film “Indegenes”in yazarı Olivier Lorelle’in katkılarıyla 2 yıla yakın bir sürede son şekli verildi. Filmin yönetmenliğini, Fransa’da kült bir film olan “Uyuyan Sudan Kork” adlı filmiyle tanınan ve Venedik Festivali de dahil olmak üzere birçok ödül alan Jacques Deschamps üstlendi. Görüntü yönetmenliğini Octavio Espirito Santo üstlendiği filmin altı ayı bulan kostüm tasarımı ve dikim sürecinde 50 kişilik kadro yer aldı ve 500 adet kostüm dikildi. Aslına uygun bir şekilde hazırlanan dekor ve aksesuarlar, uzmanlardan oluşan 35 kişilik ekibin uzun ve özverili çalışması sonucu yaklaşık 8 ayda tamamlandı. Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Galata Mevlevihanesi, Mabeyin Köşkü gibi tarihi mekânlarda yapılan çekimler 5 hafta sürdü. 110 kişilik çekim ekibi ile gerçekleştirilen filmde, yardımcı oyuncularla birlikte 150 kişilik oyuncu kadrosu yer aldı.

Künye

Yönetmen Jacques Deschamps
Senaryo ,
Yapımcı İsmail Eren
Müzik Özhan Eren
Görüntü Yönetmeni Octavio Espirito Santo
Vizyona Giriş Tarihi 10 Ekim 2008
Süre 90 dk
Tür Dram, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Defter Tutmak, Derviş, Diplomat, Iii Selim Zamanı, Kalfa, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.dinleneydenfilmi.com

Ödüller

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (20.Ankara Film Festivali-2009)

Ekip

Yapımcı Hakan Yıldız (Genel Koordinatör)
Güven Kaprol (Yapım Koordinatörü)
Danışman Yücel Çakmaklı (Danışman)
Sedef Ecer (Danışman)
Mine Vargı (Danışman)
Kurgu Ali Üstündağ (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Fırat Çete (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Serdar Başbuğ (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Ali Okat (Yapım Sorumlusu)
Serdar Morkoç (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Ali Cem Datlı (Yardımcı Yönetmen)
Nergis Otluoğlu (Yönetmen Yardımcısı)
Barış Eskicioğlu (Stajyer)
Kamera Ekibi Altuğ Özan (Focus Puller)
Kadir Kazazi (Dolly Asistanı)
Post-Prodüksiyon İlker Şen (Film Baskı)
Doruk Can (Film Baskı)
Tamer Eşkazan (Kopya Baskı)
Tolga Girici (Renk Düzenleme)
Kadir Burç (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Tuncay Uncu (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Fadim Üçbaş (Kostüm Sorumlusu)
Hakan Sur (Sanat Asistanı)
Gülfem Çetin (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Umay Korgül (Makyaj)
Nadide Gonca (Makyaj)
Taner Özdemir (Kuaför)
Ses Ekibi Soner Koç (Ses Tasarım & Final Miks)
Soner Koç (Ses Tasarım & Final Miks)
Efektler Sencer Yalçın (DS Nitris)
Ersin Kahraman (DS Nitris Asistanı)
Oyuncu Seçimi Ayşegül Bafralı (Cast Direktörü)
Kenan Cinkiş (Cast Sorumlusu)

Firmalar

ATM Film (Yapım)
Özen Film (Dağıtımcı)
Best Casting (Cast Ajansı)
Hasılat 202.834,0 TL
Toplam İzleyici 28.269
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (6)

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 09 Ekim 2013 15:22:53

7

Film boyunca tabibin hain olabileceğini düşündüm ama sonu farklı bitti. Durgun bir film ve Osmanlı kültürünü de gösteriyor biraz. Ara ara sıkıldığım olsa da fena değildi bu yapım.

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 18 Eylül 2009 10:05:09

9

Bu zamana kadar yapılmış Osmanlı konulu filmler içerisinde en güzeli,gerçeğe en yakını ve en seviyelisi diyebiliriz.Rol alan usta oyuncuların performansları gayet iyi,kostümler,müzikler,diyalogların seviyesi,mekanlar,..vs. Osmanlı dokusunu iyi yansıt mış.Bir diğer güzel tarafı senaryosu da tek bir şey anlatmıyor; Hikaye Mevlevi hanede başlıyor,bize oralar tanıtıldıktan sonra,saray ve dönemin bürokrasisi örneklendiriliyor ve tabii ki arada bir de seviyeli ve hüzünlü bir aşk hikayesi de var.Kendini Mevleviliğe adamış bir dede efendinin, hasta olmasına rağmen, nasıl da devleti ve milleti için azim gösterdiği çok güzel anlatılmış.Edebi değeri yüksek,güzel bir roman havasında işlenmiş,rahatlatan  huzur veren ve filme (döneme,anlatılanlara) adapte olmanızı sağlayan eşsiz müzikleri ile bu güzel filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.(en azından ortalıkta dolanan abuk-sabuk tarihi filmi izledikten sonra bu ilaç gibi geliyor)

emre84 avatar emre84 09 Şubat 2009 13:46:02

İyi bir film cast mükemmel

Neşe ATALAY 19 Aralık 2008 23:10:12

Ben merak ediyorum.İzlemek isterdim.Afyon'a gelmedi,(geleceğinden ümidim yok) .Artık evde DVD faslı yapacağız,başka çare yok.:((

DEF_NE avatar DEF_NE 17 Ekim 2008 19:59:10

1

bu film kadar kötü bir film daha görmem herhalde lale mansur ve ahu türkpençe gibi oyuncuların daha iyi projelerde görmek isterim.ikiside  beyendiğim oyuncular....

nazolinda avatar nazolinda 04 Ekim 2008 23:35:10

lale mansuru çok seviyorum

Yandex.Metrica