Danton

8,91

( 3 kişi yorum yaptı )

Danton

(Danton)

Sinema Filmi

1983

1789'da gerçekleşen devrim tüm Fransa'yı kana bular. Devrimin Paris'teki önderleri arasında Danton ve Robespierre de vardır. Bu iki dost, temellerini attıkları cumhuriyetin üzerinden dört yıl geçmeden birbirlerine düşman olur ve sonunda Danton gönüllü bir sürgüne çıkar. Ancak çevresindeki herkesi rejim düşmanı olarak gören ve vatana ihanetten giyotine gönderen Robespierre'in aşırı sert politikalarına daha fazla dayanamaz. Ölümü göze alarak Paris'e döner ve Terör Dönemi denen çılgınlığa son vermeyi dener. Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda'nın bu filmi, İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) tarafından En İyi Yabancı Film ödülüne layık görülmüştür. Yönetmenin kendi deyişiyle, halkın ve devrimin vicdanı Danton Batı'yı temsil ederken, baba figüründe bir diktatör ola n Robespierre ise Doğu'yu yansıtıyor.

Son Yorumlar (3)

reber04 avatar reber04 12 Temmuz 2009 16:53:07

Yönetmen filmiyle ilgili röportajlarda bir doğu-batı denklemi kuruyor ve Danton’un batı’yı, Robespierre’in ise doğuyu temsil ettiğini söylüyor. Ona göre eşitlik, adalet, özgürlük kavramları batıyla bütünleşmiş kavramlar doğu ise bun ların tam tersini ifade ediyor. Ancak film dikkatle izlendiğinde iyi olarak tasnif edilen Danton ve arkadaşlarının aslında kötülerle pek çok ortak yanının olduğu da ortaya çıkıyor. Yönetmen muhtemelen ideolojik veya dini duruşuyla ilgili kaygılarını yansıtıyor röportaja ve kendince denklemini film üzerinde sağlamaya çalışıyor.

bodom avatar bodom 14 Haziran 2009 00:20:06

olağanüstü bi film harika bi başyapıt gerard depadieu muhteşem bi oyunculukla dantona hayat vemiş

teneketrampeto avatar teneketrampeto 18 Ekim 2008 19:09:10

10

“Devrimin ilkeleri adına bizzat devrimin kendisini unutmuşlar.yeni bir bir dikta..krallığa dönmekten korkarken bizzat kendileri kral olmuşlar!....“insanların istediği huzur içinde yemek ve uyumak..ekmek yoksa ne özgürlük,ne adalet,ne cumh uriyet vardır”...”komiteler umrumda değil”..diyen Danton’ un trajedisinde aslında politikanın nasıl bişey olduğunu görüyoruz.. ve evet “politika sisteme uyar,adaletle hiçbir ilgisi yoktur”sözüne aynen katılıyorum.. amacı ne olursa olsun bir hükümette sadece iktidar hırsı hüküm sürüyorsa -ki halktan kendini soyutlamasına sadece bu yeterlidir- Ve bu hükümet “Satürn gibi ..kendi evlatlarını bile yiyebilen” hükümet ise,işte orada giyotinci olmaktansa,Danton gibi giyotinde ölmenin daha erdemli olduğunu görürüz....Fransız burjuva devrimi tarihinden bir kesiti çıplak gözlerle sergileyen ve pek çok sosyal-siyasal dersler alınacak güzel bir film..bana göre de gerçek bir devrimin nasıl olmaması gerektiğini gösteren iyi bir devrimci film..Gerard Depardieu ise bi harika..

Yandex.Metrica