Bereketli Topraklar Üzerinde

8,24

( 10 kişi yorum yaptı )

Bereketli Topraklar Üzerinde

(Bereketli Topraklar Üzerinde)

Sinema Filmi

1979

Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova' ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bit yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için bunlar hayırlı olmayacaktır.


1980’de 12 Eylül darbesi nedeniyle düzenlenmeyen Altın Portakal Film Festivali’nin ardından, film 1981 yılında En İyi film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Yaman Okay) ödüllerini alır. Ancak En İyi Film ödülü, daha sonra filmin “muzır” olduğu gerekçesiyle geri alınır. Kararı protesto eden Kıral, En İyi Yönetmen Ödülü’nü almayı reddeder. Film, başta gösterim izni almasına karşın, Adana Sıkıyönetim Komutanlığı’nca yasaklanır ve yine 1981’de Avrupa& #8217;da En İyi Film seçilmesine karşın, yönetmen sıkıyönetim nedeniyle ödülü almaya gidemez. Kıral, yıllar sonra Paris’e giderek ödülü alabilecektir. Bu sırada, filmin negatif kopyasının tutulduğu depodan çalınır. Avrupa da dahil olmak üzere her yerde filmi arayan Kıral’ın çabaları sonuçsuz kalır. Yıllar sonra, filmin negatiflerinin İsviçre’de bir stüdyoda olduğunu haber alan bir yakını sayesinde filmin izi bulunur. Filmin hakları, bazıları filmin oyuncusu da olan 7 ortağa ait. Bu ortakların üçü İsveç’te yaşıyor. Filmin negatifini kaçırıp yıllarca saklayanların da, bu ortaklar olduğu sanılıyor. Filmin İsviçre’de bulunan negatifini, para vererek geri alan Erden Kıral, “Bu duruma sevineyim mi, üzüleyim mi bilemiyorum, şaşkınlık içindeyim. Bir yandan da seviniyorum. Çocuğuma ve yakınlarıma, 'benden sonra bu filmi mutlaka bulun ve gösterin' demiştim. Şimdi ele geçirdik” diyor ve ekliyor: “28 yıl sonra çocuğumu bulmuş gibiyim”. Öte yandan, filmin çekimleri de apayrı bir macera. Çukurova’nın deltalarında gerçekleştirilen çekimler sırasında, ıslak pirinç tarlalarında çalışan ekip tuhaf böcekler tarafından ısırılmış. Daha sonra yaraya dönüşen bu ısırıklar, 5-6 yıl boyunca geçmemiş. Zorlu koşullarda gerçekleştirilen filmin çekimleri sırasında, ekibin parası bitince seti terk eden işçilerin yerine filmin oyuncuları set işçisi olarak çalışmış. Parasızlık nedeniyle haftalıkları dahi ödenemeyen oyuncular, filmi sahiplenmiş ve eşleri dahi, kollarındaki bilezikleri satarak filme destek olmuşlar. Erden Kıral, “bu film sevgiyle yapılmıştır” diyor ve ekliyor: “Filmin anlattığı kadar, çekerken yaşadıklarımız benim için çok önemlidir.” Filmin oyuncularından Erkan Yücel, Yaman Okay, Osman Alyanak, Özcan Özgür ve Kaplan Tarsuslu gibi birçok isim, bugün aramızda değil. Yönetmen Erden Kıral, “o güzel insanlar” diye andığı bu isimlerin beyazperdede tekrar anılacak olmalarından da çok memnun.

Künye

Yönetmen Erden Kıral
Senaryo , ,
Yapımcı Tuncel Kurtiz , Erden Kıral
Müzik Yavuz Top , Sarper Özsan
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 02 Mayıs 2008
Tür Dram, Politik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler 12 Eylül Darbesi, Çeltik Tarlaları, Çukurova, Genelev, Harman, Daha Fazlası

Ödüller

Sanat Ve Deneme Filmleri Büyük Ödülü (Nantes Film Festivali-1980)

En İyi Görüntü Yönetmeni (18. Antalya Film Şenliği-1981)

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü (Nantes Film Festivali-1980)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (18. Antalya Film Şenliği-1981)

En İyi Yönetmen (18. Antalya Film Şenliği-1981)

Büyük Ödül (Strasbourg Avrupa Film Festivali-1980)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Rauf Ozangil (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Mehmet Özdemir (Kurgu)
Yapım Ekibi Sema Poyraz (Yapım Asistanı)
Necmettin Çobanoğlu (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Jan Pehrson (Teknik Yönetmen)
Ali Kıvırcık (Yardımcı Yönetmen)
Nilgün Çapan (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Asil Başyıldız (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Mehmet Bozkuş (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi İlhan Aslım (Işık Şefi)
Osman Erdağ (Işık Asistanı)
Metin Erdoğdu (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Mehmet İnci (Ses Teknisyeni)
Hacı Fidan (Ses Teknisyeni)
Erdil Demirbağ (Ses Teknisyeni)
Turan Alak (Ses Teknisyeni)

Firmalar

Polar Film (Yapım)
Irmak Film (Yapım)
Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 24.014,0 TL
Toplam İzleyici 3.219
Vizyonda Kaldığı Hafta 15 Hafta

Son Yorumlar (10)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 21 Haziran 2016 11:21:42

5

Nette Çok kötü bir kopyası var onu izledim. Şahsi fikrim Yılmaz Güney’in Endişe filminden esinlenmiş birkaç parça senaryo benzerliği var. Tema aynı sonuçta anlatılmak istenenler eşit . Her ne kadar görüntü kötüde olsa Filmde seyirciyi etkisi altına alma olasılığı çok düşük.
Yönetmenlik ve kurgudaki eksiklikler göze çarpıyor. Bir Toprak yada yaşama kavgası yok sanki filmde. Zulüm ve boyun eğme bile çok az işlenmiş.
Görüşle İzleyiciden izleyiciye değişiyor tabi. Keşke öyle bir kestirip atma finali yapmasaydılar.
Filmin giriş kısmında değişik bir dünyaya kapı açacak diye beklerken gelişme ve final ile hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. 10/5

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 02 Aralık 2011 22:41:12

10

Bir lokma ekmek parası için yerini yurdunu terk eden 3 arkadaş ve hazin bir sonla birbirinden koparlar. "Yusuf" Erkan Yücel,"Ali" Yaman Okay 3'cüsünün adını bilemiyorum. Adana'ya Çukurova'ya pamuk tarlasında ve fabrikasında çalışm aya başlarlar. Çalışma saatleri çok ağırdır ırgat çavuşları işçilerin paralarını çalmaktadır maaş zamanında. 3 arkadaştan birisi pamuk fabrikasında vefat eder. Diğer ikisi Ali ile Yusuf inşaata girer. Biri orayı terk eder  kadın peşinden koşar Ali. Pamuk tarlasında çalışır Yusuf ise inşaat'ta kalır sonu meçhuldur. Mevsimlik işçiler çok ağır şartlar altında çalışır üstelik yemeklerde pek iyi değildir işçilerin kurtlu ekmek'te cabası. Sadece işverenler dışında harmanda çalışan Ali'nin kolu kopar. İşten atılan kalifiye eleman "Zeynel Ağa" Tuncel Kurtiz harmanı yakar. Film anlatımı her yönü bakımından çok güzel. Adeta bir belgesel niteliğinde. Çoğunlukla Adana, ve Çukurova taraflarında çekilen özellikle pamuk işçiliği anlatan filmler hep ilgimi çekmiştir. Bu filmde o filmlerden birisi.  Şuda bir gerçekki filmde başrolde Tuncel Kurtiz oynamasına rağmen sanki. Yaman Okay başrolde oynamış ve daha fazla ön plana çıkmış sanki..

sule_k avatar sule_k 04 Şubat 2009 09:45:02

kesinlikle katılıyorum.

behiç1967 avatar behiç1967 27 Haziran 2008 01:42:06

Ben filmi 1981 de henüz 13 yasındayken Antalya Altın Portakal Film Festivalinde halka açık film gösteriminde izlemiştim.Film mevsimlik işcilerin çileli yaşamını ve patron ağa düzeninin sömürüsü üzerine elştirel yaklaşım sunan politik bir film.Harika oyunculuklar harika görüntüler ile çok güzel bir film.Özellikle rahmetli yaman okayın performansı harika.Ayrıca bülent kayabaşın rölü ve performansıda çok güzel.Film o dönem ( 1980 askeri yönetim.) vizyona girmeden yasaklanmış ve seyirciye ulaşamamıştır.28 yıl sonra mutlaka görülmeye değer bir film.Görülmeye değer.

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 25 Mayıs 2008 22:24:05

bir zamanlar hain dediğimiz yazarımızın şiirlerini şimdi ders kitaplarına koyuyruz bir zamanlar yasakladığımız asıl gerçekleri şimdi ortaya çıkarıyoruz lütfen izleyin sanata belkide bu tür filmlere çok uzaksanız dai gidin aslında afradan aradan emekç inin mesajlarını veriyor lütfen kapın o gerçekleri...

elanur20 avatar elanur20 14 Mayıs 2008 14:46:05

kitabını okuduğumda çok etkilendim. hatta okuduğum en güzel roman diyebilirim. filmi henüz seyretmedim ama romanı kadar etkileyici olduğunu düşünmüyorum.

Yandex.Metrica