Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Limon Ağacı (2) (Etz Limon)

Limon Ağacı (2)

8,11

(4 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 27 Şubat 2009 1 Saat 46 Dk Dram Dram
IMDb puanı: 7.6

Yönetmen: Eran Riklis Eran Riklis

Ülke: almanya, fransa, israil

Gişe: 4.106

Oyuncular: Michael Warshaviak, Einat Saruf, Ayelet Robinson, Loai Nofi, Yair Lapid, Makram Khoury, Jamil Khoury, Linon Banares, Hili Yalon, Danny Leshman Devamını Gör...

Ödüller: Halk Jürisi ÖdülüEn İyi Kadın Oyuncu

Konusu : Yönetmen Era Riklis’in çok beğenilen filmi Limon Ağacı, Filistin İsrail sorununa insani bir açıdan ve her ikitarafı da eleştirerek bakıyor. Şubat’2008’de Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılan Limon Ağacı, yönetmen Eran Riklis’in Suriyeli Gelin filminin ardından çektiği ilk film. Senaryosu yine Riklis ve Filistinli eski gazeteci Suha Araf tarafından yazılan bu ironik ve iyimser dramın kahramanı, limon ağaçlarını korumak için İsrail devletiyle mücadeleden sakınmayan Filistinli bir dul kadın, Selma. Duvarın İsrail tarafına İsrail savunma bakanı bir villa inşa edince, Selma’nın limon bahçesi, ulusal güvenliği tehdit eden bir unsur olarak tanımlanır ve yıkılmasına karar verilir. Hakkını ve limon ağaçlarını korumak için elinden geleni esirgemeyen Selma, tuttuğu avukata âşık olup, bir de üzerine davası uluslararası bir hadiseye dönüşünce her şey karmakarışık olur.mawi yel

15 Temmuz 2009 00:22

çok güzel bir filmdi karakterler kişilerle çok güzel örtüşmüş selma yerinde olsam aynı tepkileri verirdim tabiki avukatıma aşık olma dışında bakanın karısı kişiligide çok güzeldi tebrik ederim....)

Cevap Yaz

deep_impact

27 Şubat 2009 22:45

hangi açıdan bakarsanız bakın, ister savaştaki iki ülke olayı, ister geçinmeye çalışan bi kadının dramı, isterseniz kendi halinde yalnız bi kadının kendinden genç birine sevdalanması, isterseniz komşuluk ilişkileri...vs, film çok iyi, çok sağlam bi yapım olmuş. bu türden -ağır ilerleyen, dram- hoşlanmayanları sarmayabilir belki, orası ayrı konu. izleyin derim şahsi kanaatimce :))

Cevap Yaz

Firdevs06

2 Ocak 2009 06:12

1516 yilinda Osmanli yonetimine katilan ve 400 yil hicbir savas olmayan ancak,  l947 yilinda Ingilizlerin onerisi ile Birlesmis Milletler'in Israil'e paylasilmasi icin verdigi Filistin topraklari. 1948-1973 arasi hic dinmeyen savas... Ve 2002 yilinda Guvenlik Duvari adi altinda "Utanc Duvari"nin yapimi.  Konusu ve kurgusu ile oradaki yasama farkli bir bakis acisi sunan basarili  bir yapim. izlenmesi gerektigine inaniyorum.

Cevap Yaz

afarikan

24 Aralık 2008 17:52

Aslında savaş konusunu anlatabilmek için iyi bir biçem oluşturmuş yönetmen tarafsız bölge ve limon ağacı filmleri bu yönden ortaktı bence..İnsani yönlere ağırlık vererek sizi faklı bi atmosfere sokuyor yönetmen..oyuncularda gayet başarılıydı bence güzel bi film ama aksiyon ve göz görselliği arayanları pek sarmayabilir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica