Gran Torino

7,82

( 16 kişi yorum yaptı )

Gran Torino

(Gran Torino)

Sinema Filmi

2008

Clint Eastwood’un yönettiği ve başrolünü üstlendiği “Gran Torino” adlı dram, oyuncunun Oscar® ödüllü filmi “Million Dollar Baby”den beri perdede göründüğü ilk film. Eastwood değişen bir dünyada yaşayan ve göçmen komşuları tarafından uzun süredir güttüğü önyargılarıyla yüzleşmeye zorlanan, demir gibi bir iradeye sahip katı bir Kore Savaşı gazisi olan Walt Kowalski’yi canlandırıyor.

Emekli otomobil işçisi Walt Kowalski günlerini evde yaptığı tamirat, bira ve berberine yaptığı aylık ziyaretlerle geçirmektedir. Ölen karısının son arzusu kilisede günahlarını itiraf etmesi yönünde olsa da M-1 piyade tüfeğini temiz ve hazır bulunduran, hayata küsmüş bir Kore Savaşı gazisi olan Walt için itiraf edecek hiçbir şey yoktur ve köpeği Daisy’den başka kimseye içini dökecek kadar güvenmemektedir.

Bir zamanlar komşusu olarak adlandırdığı kişilerin hepsi taşınmış ya da vefat etmişler, yerlerini nefret ettiği, Güneydoğu Asya kökenli Hmong göçmenlerine bırakmışlardır. Gördüğü hemen her şeye kızmaktadır: sarkık yağmur olukları; fazla büyümüş çimler; etrafını saran yabancı yüzler; mahallenin kendilerine ait olduğunu sanan amaçsız Hmong, Latin ve Afrika-Amerika gençlerinden oluşan çeteler; büyüyüp birer yabancı olan çocukları… Walt artık vadesinin dolmasını beklemektedir.
Ta ki biri onun ’72 model Gran Torino’sunu çalmaya çalışana kadar.

Yıllar önce Walt’un montaj hattından çıkmasına yardım ettiği günkü kadar gıcır gıcır olan Gran Torino, Hmong çetecilerinin onu çalması için zorladıkları genç komşusu utangaç Thao’yu (Bee Vang) Walt’un hayatına sokar.
Ancak Walt hem hırsızlığı engelleyip hem de çetenin yoluna çıkarak –özellikle Thao’nun annesi ve ablası Sue (Ahney Her)’nun gözünde mahallenin gönülsüz kahramanı haline gelir. Ailesi, Thao’nun kendisini affettirmesi için Walt’la çalışması konusunda ısrar eder. Başlangıçta bu insanlarla yüz göz olmak istemese de, Walt sonunda pes eder ve çocuğu mahallenin onarımı işine koşarak ikisinin de hayatını değiştirecek sıra dışı bir dostluğun başlamasına neden olur.

Thao’nun ve ailesinin inatçı nezaketi sayesinde, Walt kapı komşusu olan insanlar hakkındaki belli gerçeklerin farkına varır. Kendisi hakkındaki gerçeklerin de… Acımasız bir geçmişten kaçan bu mülteciler, Walt’la kendi ailesinden daha çok ortak noktaya sahiptirler ve tıpkı garajının gölgelerinde tuttuğu Gran Torino gibi, savaştan beri ruhunun derinliklerinde var olan ve üzerine duvar ördüğü kısımları görmesini sağlarlar…

Oynayanlar

Clint Eastwood Clint Eastwood Walt Kowalski
Cory Hardrict Cory Hardrict Duke
Bee Vang Bee Vang Thao Vang Lor
Ahney Her Ahney Her Sue Lor
Brian Howe Brian Howe Steve Kowalski
Geraldine Hughes Geraldine Hughes Karen Kowalski
Dreama Walker Dreama Walker Ashley Kowalski
Brian Haley Brian Haley Mitch Kowalski
John Carroll Lynch John Carroll Lynch Berber Martin
Christopher Carley Christopher Carley Baba Janovich
William Hill William Hill Tim Kennedy
Brooke Chia Thao Brooke Chia Thao Vu
Chee Thao Chee Thao Büyükanne
Choua Kue Choua Kue Youa
Scott Eastwood Scott Eastwood Trey
Xia Soua Chang Xia Soua Chang Kor Khue
Sabanur Aksoy Sabanur Aksoy Ahney Her Seslendirmesi

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 352.597,0 TL
Toplam İzleyici 35.388
Vizyonda Kaldığı Hafta 7 Hafta

Son Yorumlar (16)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 20 Temmuz 2015 12:36:12

7

çok büyük beklentilerle izlenilmemesi gereken vasati ölçüleri aşamayan bir yapım 7/10

Haqan avatar Haqan 11 Nisan 2013 17:53:19

7

Clint Eastwood'un oyunculuğu da yönetmenliği de harika..
Çok iyi oyuncular da yönetmenler de var ancak bu iki niteliği böyle üst seviyede yaşayan biri bildigim kadarıyla yok.

Filmi öyle güzel taşıyor ki; zaten bir süre sonra tamamen onu izliyorsunu z , konu'nun basitliğini senaryonun yetersizliğini görmüyorsunuz. Onun için bu 83 yaşındaki adam hala en güzel işleri çıkarıyor..

emre84 avatar emre84 16 Kasım 2009 09:33:11

Başarılı bir film senaryo ve cast mükemmel

leon_red avatar leon_red 14 Ekim 2009 16:26:10

çok ama çok uzun bir yorum yazabilirim bu yapım için lakin özeti MÜKEMMEL olurdu. mutlaka izleyin...

Bucukluk avatar Bucukluk 03 Ekim 2009 11:57:10

8

 Nereden başlasam bilemiyorum. Öncelikle Clint Eastwood'u çok sevdiğim için kendisinden beklentim hep daha iyisi oluyor. Bu film içinde aynı şey geçerliydi ve gine şahane bir filmle karşı karşıyayız. Savaş gazisi hasta ve yalnız yaşıyan yaşlı bir ada mın komşusu iki genç hmong'la olan güzel fakat maalesef sonu buruk biten dostluğu anlatılıyor. Karısını yeni kaybetmiş, oğulları ve torunu tarafaından pek sevilmeyen tamire meraklı bu ihtiyarın etrafını sevmediği uzakdoğulular sarmıştır. Ama en büyük yakınlığıda küçük gördüğü çekik gözlülerden görür. Komşularının oğluyla çok sıkı bir dostluk kurar. Hatta hayatını bile kurtarır ve olaylar gelişir.    Clint Eastwood umarım çok uzun seneler yaşar ve üretmeye devam eder. Hem kamera arkasında hem de önünde başarısını katlar. Zira filmlerini merakla beklediğim birkaç yönetmenden biri kendisi.

FISTIK KAFA 02 Ekim 2009 22:50:10

Çok iyi bir film... İçimi sarstı..Clint Easwood un izlediğim en güzel filmlerinden biriydi...Çok Yaşlı olmasına rağmen karizmasınada hayranım ayrıca...

Yandex.Metrica